www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 8:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:17 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Луѓе идејава ми дојде по одличниот пример од риболовното друштво од Куманово кои ги пренамелниле членарините за порибување.

Има ли расположени сили на форумов да започнеме со формирање на некој таков фонд со кој еден ден ќе купиме подмладок и ќе порибиме некоја вода.

Која вода, со каква риба, како ќе ги собираме парите и слично, тоа се веќе понатамошни прашања.
Која вода - секако заеднички би одлучиле (сега една, друг пат друга, а секако одговорот на ова прашање би било адекватно и кога ќе ги знаеме концесионерите, т.е да знаме дека порибуваме во вода која ќе ја чуваат)

Која риба - тоа најпрво ќе зависи од оние кои се адекватни да дадат одговор (стручњаците да ни посочат која риба каде би можело да ја пуштиме, дали може да се најде и секако од нашата крајна желба

Како ќе ги собираме парите ....тоа е најлесно, битна е желбата :lol:

....е и ќе заборавев, знае ли некој како се движат цените за подмладок, чисто да видиме за која пара што би добиле


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Odlicna ideja. Ja sum za. U Svedska se dvizat okoli 15 centi ako ne se lazam. Zboram za pastrmka. Taka da kaj nas mora da e poeftino. Aj cisto od radoznalost ke proveram pak.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Луѓе идејава ми дојде по одличниот пример од риболовното друштво од Куманово кои ги пренамелниле членарините за порибување.

Има ли расположени сили на форумов да започнеме со формирање на некој таков фонд со кој еден ден ќе купиме подмладок и ќе порибиме некоја вода.

Која вода, со каква риба, како ќе ги собираме парите и слично, тоа се веќе понатамошни прашања.
Која вода - секако заеднички би одлучиле (сега една, друг пат друга, а секако одговорот на ова прашање би било адекватно и кога ќе ги знаеме концесионерите, т.е да знаме дека порибуваме во вода која ќе ја чуваат)

Која риба - тоа најпрво ќе зависи од оние кои се адекватни да дадат одговор (стручњаците да ни посочат која риба каде би можело да ја пуштиме, дали може да се најде и секако од нашата крајна желба

Како ќе ги собираме парите ....тоа е најлесно, битна е желбата :lol:

....е и ќе заборавев, знае ли некој како се движат цените за подмладок, чисто да видиме за која пара што би добиле

podrska od mene za ideata ...podmladok krap i amur ..cena u tek na ovva nedela...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Eve ceni u Svedska cisto za sporedba.
Najmalite pastrmki kostaat 1000 parcinja za 60 evra,
Pastrmki od 5 grama 0.35 evra po riba
Pastrmki od 20 gr 0,5 evra po riba.
Zaklucok, poskapo od ova ne moze da bide u MKD.
A zaboravv da napomenam, izrasnati pastrmki 6 evra kg.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Луѓе идејава ми дојде по одличниот пример од риболовното друштво од Куманово кои ги пренамелниле членарините за порибување.

Има ли расположени сили на форумов да започнеме со формирање на некој таков фонд со кој еден ден ќе купиме подмладок и ќе порибиме некоја вода.

Која вода, со каква риба, како ќе ги собираме парите и слично, тоа се веќе понатамошни прашања.
Која вода - секако заеднички би одлучиле (сега една, друг пат друга, а секако одговорот на ова прашање би било адекватно и кога ќе ги знаеме концесионерите, т.е да знаме дека порибуваме во вода која ќе ја чуваат)

Која риба - тоа најпрво ќе зависи од оние кои се адекватни да дадат одговор (стручњаците да ни посочат која риба каде би можело да ја пуштиме, дали може да се најде и секако од нашата крајна желба

Како ќе ги собираме парите ....тоа е најлесно, битна е желбата :lol:

....е и ќе заборавев, знае ли некој како се движат цените за подмладок, чисто да видиме за која пара што би добиле
Мој пост од 26.11.2011 тема:БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
1. Да се воведе месечен ЗАДОЛЖИТЕЛЕН придонес за СИТЕ ЧЛЕНОВИ на форумов во висина од 20-30 денари ( нема ни за осмина бурек) кој ќе служи за покривање на трошоците на учесниците во овие акции (барем гориво и патарини). Ова бриши... додај ... за порибување на определен ревир.
2. Придонесот да се плаќа еднократно: тримесечно (60-90 ден.) полугодишно (120-180 ден) или годишно 240-360 денари.
3. Да се отвори трансакциона сметка на име на еден член кој доброволно ќе се пријави (непожелен е “лопов“, “курвар“ или “пијандура“... отидоа парите на друга страна) :lol: :lol: :lol: кој ќе води грижа за истата како и за евиденцијата на движењето на средствата.
4. На сајтот да се отвори посебна страна на која пристап за уредување ќе има само избраниот доброволец и каде СЕКОЈ член ВО СЕКОЕ време ќе може да види кој колку уплатил, и колку и за што се користат СОБРАНИТЕ средства (по транспарентно здравје).
Мое лично мислење (со оглед висината на предложениот износ... дозволена ДИСКУСИЈА) не треба да има гласање (да го прифатиме со акламација), а Борис со програмерот на сајтот да го СПРОВЕДАТ ова во дело.
Бујрум, а особено сопственикот
Твој одговор
столе добра ти е идејата, ама мислам дека тоа треба во иднина институционално да си го решиме,т.е кога ќе се основа здружението, каде ќе пристапуваме со членарина, ќе има можност за донации и сл. до тогаш мислам дека не е проблем, ниту трошок да се учествува во вакви акции, како што реков претходно, ние сме рибари кои истите пари за бензин ги трошиме и за по риба....едноставно треба некогаш да се рескира рибилов, за да се оди на акција.

Борис, знаеш колкумина експлицитно го прифатија предлогот???? ДВАЈЦА Борис, ДВАЈЦА и тоа по име: Кире и Ненад212
Тогаш останав со размисла: Дали трчам како “ждребе пред руда“
Сепак мојот став е : Идејата е супер и од се срце ја подржувам

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 6:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
podrshka i od mene

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 7:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
[ img ]

... оваа шо ја држи Полиз, Деверикава, за Тиквешко, Дојран, Козјак, Глобочица и др. е Закон. Не знам дали смејт да се порибит, но доколку се добие дозвола за порибување со Деверика, ќе се изнауживаме сите а рибокрадците нишо друго не ќе можат да фатат, пошто експлозивно се разможува и влегува во сите мрежи, но не може ни со мрежа да се излови :mrgreen:
Јас за скоро заминувам за Германија, па од таму ќе контактираме со кој вид на помош ќе се вкључам и јас ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 7:16 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lepi НапишиCOLON
[ img ]

... оваа шо ја држи Полиз, Деверикава, за Тиквешко, Дојран, Козјак, Глобочица и др. е Закон. Не знам дали смејт да се порибит, но доколку се добие дозвола за порибување со Деверика, ќе се изнауживаме сите а рибокрадците нишо друго не ќе можат да фатат, пошто експлозивно се разможува и влегува во сите мрежи, но не може ни со мрежа да се излови :mrgreen:
Јас за скоро заминувам за Германија, па од таму ќе контактираме со кој вид на помош ќе се вкључам и јас ;)
Аман човече се разбира со која помош треба да се вклучиш: Контактирај со Меркел и убеди ја да фрли некое евро за нашава акција :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: : Добар пат и убав помин.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 7:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Odlicno samo ajde po kolku i so sto riba.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Фонд за порибување
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 7:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
Apsolutno Boris,
Golema podrska i od mene

_________________
Just Fish it


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum