www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 3:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 19, 2013 10:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eh da ima vakvi i kaj nas da se kupat sto ke mi zavrsija rabota dobro.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 0532_n.jpg

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 20, 2013 9:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
баш такви како на сликата ти требаат?
инаку тапите им се 1ва лига и за река за езеро

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 20, 2013 12:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
kolku ti trebaat ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 29, 2013 3:18 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Линкот : http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CFA3E ... 14C0F4135B



Датум: 28.07.2013, 17:44

ГОЛЕМ МАЈСТОРЛАK НА ВЕЛЕШАНЕЦОТ

Со пливките на Kоце се лови на Алјаска

Петар Печков

Бидејќи во Македонија немало пливки, помошно средство од опремата за риболов, велешанецот Kоце Алексов пред 30 години почна со нивна изработка, за сега да стигне до совршенство. Ова негово хоби е негова преокупација, задоволство на кое целосно му се посветил и предал. Досега има изработено околу 60 илјади пливки.

- Целта кога почнав ми беше да докажам дека и Македонецот може да изработува пливки. Тогаш ги набавувавме од соседите нишлии, кои при секое доаѓање изработуваа и продаваа и тука. Јас како рибар се решив да почнам со изработка на пливки, да докажам дека и ние можеме, а не да зависиме од соседите. Ги прекупувавме и затоа почнав со сопствена изработка. Секоја пливка има своја приказна, своја изработка, своја тајна – вели шеесет и четиригодишниот Алексов, кој е страсен риболовец.

Не се фали дека уловил големи парчиња, туку напротив неговиот улов се помали, но вели повкусни риби. Има разни видови за мирни води, за езера, мориња и за брзи води – реки. Првата работа со која се зафатил е да најде соодветно дрво од кое ќе ги изработува. Почнал да работи со сирак - срцевината од метла. Немал соодветна суровина, па морал да ја бара по планини, ниви, се мачел додека не ја пронајде каде ја има. Тогаш се судрил со прв сериозен проблем, наишол на жив песок.

- Иако не сум слушнал ниту знам дека го имало во Македонија, наидов на таков терен. Тоа е близу Росоман. Почнав да тонам и за дел од секундата се фатив за коренот од дрвото, инаку отидов. Тоа беше пред пет години, добро го помнам местото, сега го избегнувам. Не верувам дека некој го знае. Ова работа со која се занимавам е иновација, треба да се скрои метлата, да се направи корисна – додава Алексов.

Следно нешто што го усовршил, заедно со ќерката Аница, заштитата со која ги премачкува пливките е со лак кој не пука во вода, кој тие го пронашле по долго истражување. Има пливки за разни видови риба крап, амур, црвеноперка, скобал. Сите се со флуоресцентна боја, жолта и црвена. Малите точести се за на река, долгнавестите за на езеро. Мора да има прецизна соработка, како часовничар.

- С` што направив, создадов сам, без нечија помош. Експериментирав, испробував додека не дојдов до конечниот изглед на секоја пливка. Имам повеќе од три и пол илјади алатки за изработка на пливки, машините сам ги конструирав. Секој тип на риба има свој вид пливка. Не продавам од ова, подарувам на пријатели, познајници. Kој дошол сум му дал. Сам ги пробувам пливките, дома ми е ,,лабораторијата“, а на Тиквешко ги пробувам моите дела во практика . Таму знам која е вистинската. Бојата е од Јоле Kонзулот тој ме снабдува – објаснува Алексов.

Се пофали дека по долга работа, создал нова пливка, ја нарече - Пеперутка Kоце Велес, која ја нема видено на каталозите. Таа е сплесната и се врти околу себе. Изработена е од специфичен стиропор што го носи од странство. За неа не постои ветер и бранови. Преку велешки зет, бизнисмен со неговите пливки се лови на Алјаска. Тој бил на гости во градот и кај пријател на Алексов, страствен риболовец ги видел пливките, побарал неколку и потоа кога стигнал таму се пофалил дека се одлични, квалитетно изработени и дека се функционални.

- Оваа моја работа е голем љубов, макотрпна работа, не се работи за пари. Цел ден сум посветен на неа. Ова е уметничка работа. Ги изработувам со калап, тој е многу тешко да се создаде. Толку сум внесен во изработката на пливки што ни моите не можат да ме разберат – завршува Алексов.
#

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 29, 2013 4:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Interesno....
Ne mi e jasno pokraj velesko ezero odi da gi probuva plivkite na tikvesko....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 29, 2013 4:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
Tamu vodata e PO gusta :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 30, 2013 5:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Zatoa sto velesanite vo glavno lovat na vardar i ne mu gi esapat tapive za ezero ..na tikves e obratno..toa e objansuvanjeto

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 16, 2013 12:43 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ova e kuferot so tapite rezervni delovi omileni tapi,edvaj cekam da gi skinam itn itn
[ img ]
Prvo idat lesna kategorija od 0,30 do 0,80 za peten sushnite periodi pcinja koga nema voda koja tece ili onaka mangupski jade pa turam polesno da go apsam u mesto.
[ img ]
Ovie poslednite nemaat posebno znacenje ali se formite sto gi koristam ovie idat od 1 gram do 3 grama,a onaa dole napraena od guma li sto e tie mi se omileni onaka da ne recam starinski :D
[ img ]

Tie sto imaat kako vgradeni anteni drveni sam si gi prefarbuvam ili vo 2,3 razlicni boi so obicen lak za nokti i bas mi se moderni :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 16, 2013 1:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
Pravilo broj eden nikogas ne koristi lak zosto toj ima sjaj sto znaci go odbiva svetlosniot zrak i nisto nemozes da vidis.
Za farbanje anteni se koristat fluroscentni boi koi se mat, se razbira i ako sakas da go ofarbas vo crna boja i taa mora da bide mat inaku ke imas golem problem so vidlivosta


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TAPI -VIDOVI NA TAPI I NIVNA NAMENA
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 16, 2013 4:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Koga ke razmislis vo pravo si svetkaat ali toa prvo na pamet mi padna lakot za nokti i taka gi okreciv mada ovoj period mala e vodata poblisku se zafrla nemam tolku problemi.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum