www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:53 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 14, 2015 10:22 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 19, 2013 1:36 pm
МислењаCOLON43
Ме интересира ваше искуство со мало олово како сигнализатор со болоњезе техника. Јас користам цела тежина на оловото е на главен конец а само мало олово од 0.25 гр на предвезот веднаш послје јадицата. Со него ми е полесно да забележам кога рибата го зема мамецот, а без него имав доста промашувања. Ова ми го кажа поискусен колега. Особено е корисно за скобал, попадика и општо за возење и кочење. Ако има некој искуства да размениме.

Бистро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 18, 2015 6:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za taa tehnika za reki neznam,obicno se koristi za ezerski ribolov i toa mnogu e 0,25 mozda e podobro 0,10-0,15gr kolku da ja potopi polvina antena.So zemanje na mamecot go diga olovoto i tapata ripa nadvor.
Taka lovam samo na ezera.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 18, 2015 9:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Јан 27, 2013 2:16 pm
МислењаCOLON51
Na kolku rastojanie od jadicata se stava olovoto kako signalizator na trzaj


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 18, 2015 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zavisi jas primer glavnoto olovo go stavam minimu 30-40cm pogore,a koga jade eptem slabo i metar.
Eve slika sto objasnuva dobro.


[ img ]

Pa uste ako e i tapata od slika :thumbs_up:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 9:48 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Пошто гледам дека никој ништо конкретно не одговара, да кажам јас како го користам малото оловце како сигнализатор.
Најчесто користам ситно оловце за сигнализатор на езеро или бара кога јаде рибата многу пипаво, тс кога мамецот само го смука и плука или пипаво го влече по малку. Многу ретко на река го користам а го користам исклучиво кога ловам на многу лесна спрема и сакам мамецот благо да се влечи по дното.
Растојанието кое го практикувам за малото оловце до јадицата е од мин 5см до мах 10см, главното оптоварување на тапата ми е од мин 15см и ретко повеке од 50см. Е сега тука се во игра безброј комбинации на главно олово ама тоа е ствар на избор на риболовецот и моменталното јадење на рибата.
Се надевам дека колку толку ти помогнав околу оловцето за сигнализација. :fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 11:27 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Јан 27, 2013 2:16 pm
МислењаCOLON51
Blagodaram na odgovorot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 12:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
sasokone НапишиCOLON
Пошто гледам дека никој ништо конкретно не одговара, да кажам јас како го користам малото оловце како сигнализатор.
Најчесто користам ситно оловце за сигнализатор на езеро или бара кога јаде рибата многу пипаво, тс кога мамецот само го смука и плука или пипаво го влече по малку. Многу ретко на река го користам а го користам исклучиво кога ловам на многу лесна спрема и сакам мамецот благо да се влечи по дното.
Растојанието кое го практикувам за малото оловце до јадицата е од мин 5см до мах 10см, главното оптоварување на тапата ми е од мин 15см и ретко повеке од 50см. Е сега тука се во игра безброј комбинации на главно олово ама тоа е ствар на избор на риболовецот и моменталното јадење на рибата.
Се надевам дека колку толку ти помогнав околу оловцето за сигнализација. :fishing:
Spored mene 5-10cm od jadicata e MNOGU blisko,premalku sloboden predvez ima i ribata toa go oseca i bega.Minimum 25-30sm,a gornoto olovo moze i da odi i do 1m pa i povece,ono ima funkcija da ja potopi tapata pravilno i nisto vise.
Mada tuka ima mnogu variacii,se zavisi od terenot dali e ramno dnoto kako vo Dojran ili primer strmni kosini.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 1:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Јас напишав за лесна спрема за мали фиксни тапи 0,5гр. 1гр. а ти за поголеми тапи над 3гр барем така мене ми делува. :fishing:
На овој начин ловев црвеноперка на пченица во Дорјан летоска на одмор, од обала и имав многу подобри резултати од останатите што ловеја околу мене. Е сега за од чамец на голема длабочина со поголема тапа можно е твојата техника да е доста поуспешна, само јас скоро никогаш не ловам од чамец.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 1:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
od obala ova jas sto opisav nemozes ni da zavrlis tolku daleku posebno so 1gr :thumbs_up:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мало олово како сигнализатор
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 19, 2015 4:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Interesno mi deluva ova ajde uste nekoj neka pise nesto :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum