www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 3:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Конец за риболов на бојник
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 2:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
obichno za ribolov na bojnik,skobal,skobustt se koristi lesna sprema i tenki konci.
tuka e i ubavinatta vo ovoj nachin na ribolov.elegancija i uzhivanje vo vadenje na ovaa prekrasna borbena riba.
najchestto toa se konci so debelina od 10 do 14mm.
spodelette koj shto konec koristti i najjubavo mue pokazhan za nashive specifichni voddi.
specifichni naveduvam bidejki najchestto ribolovime bojnikot na reka vardar a site znaeme deka ovaa reka e zagadena hemiski i go nagrizuva konecot i posle sekoj ribolov gubi od svoite performansi pa bash i poradi toa treba da se pogodi konec koj sve toa mozhe da go izdrzhi.
da bide tenok,jak na chvor,toleranten na sonchevi zracci,izdrzhliv na hemiski reakcii vovoda,rastegliv,nevidliv vovoda,istraen,da nese suka itn itn.
tematta e shiroka i izborot nema granici :D
sakam utre dasi kupam nekooe 14mm konche za novotto mi mashinche pa mi padna na pamet daja startuvam temava :mrgreen: sakam 14 a do sega sekogash so 12 lovam :lol:
14 nekako mie najjuniverzalen broj za ovaa namena.
em e dovolno jak da izdrzhi i najkrupni bojnici od nad 2kg a sekogash i mozham damu nadovrzam potenok dokolku ima za toa potreba :D sakam da pochnam da lovam so podvezi bidejki mnogu gubam tapitte konjacci so 12 koga kinam i se nerviram...
epa kolegi majstori rechni bojnicharski pukajtte??? dobar konec mora da se ima!!! konec ne e shalalalaa ;) ;) ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 8:51 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Последен што го земав беше Гамакатсу од Трофеј, 14-ка е конецот, конците се поврзани, така да ако земеш 2, добиваш 200 метри конец (во случај да имаш повеќе место за пополнување на машинката. Многу убаво делува на рака, тенок а јак, но се уште го немам проверено сериозно на река. Го ставив за краповите на Дрим, ама ништо не фативме тој викенд :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 9:23 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Јас моментално ловам со овој Shimano,сега за сега добро се покажа 14-ка, по некој пат во комбинација со 10-ка од истата марка.
http://www5.picturepush.com/photo/a/145 ... 512558.jpg


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 9:30 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Јан 17, 2012 4:22 pm
МислењаCOLON86
ЛокацијаCOLONШтип
Последно што сум земал конец е еден Hunter на акција 40ден.веројатно го мотаат или кај нас или Бугарија.Зедов еден куп 0,12мм. и 0,14мм.Од конецот сум задоволен,при риболов на бојник на тој од 0,12мм. ми удри крап од 1,5кг. на р.Брегалница и немав многу мака при вадењето.Предходно ловев со Trabucco T-force 0,128мм.ама не можам многу да го пофалам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 9:56 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Mislam deka e mala zabluda deka bojnikot ne jade na podebel konec.Poveke pati mi se pokazalo i dokazalo na teren.Mene makata me naterra(poveke kinenja od mrena na Vardar,brkajki bojnik)da stavam podebel konec,i ottogas ne pomisluvam da stavam potenok od 16mm.Najcesto koristam T-Force.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 1:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
goksi НапишиCOLON
Последно што сум земал конец е еден Hunter на акција 40ден.веројатно го мотаат или кај нас или Бугарија.Зедов еден куп 0,12мм. и 0,14мм.Од конецот сум задоволен,при риболов на бојник на тој од 0,12мм. ми удри крап од 1,5кг. на р.Брегалница и немав многу мака при вадењето.Предходно ловев со Trabucco T-force 0,128мм.ама не можам многу да го пофалам.
Kaj si go zemal konecov goksi ? Vo stip,kaj mac ili kaj vlado...?

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 1:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Филип НапишиCOLON
Последен што го земав беше Гамакатсу од Трофеј, 14-ка е конецот, конците се поврзани, така да ако земеш 2, добиваш 200 метри конец (во случај да имаш повеќе место за пополнување на машинката. Многу убаво делува на рака, тенок а јак, но се уште го немам проверено сериозно на река. Го ставив за краповите на Дрим, ама ништо не фативме тој викенд :)
Jas imam 0.12 od gamakatsu i sum super zadovolen od nego niti se uvrtuva nitu se pravi telefonski kabel tenok e lesen ubavo ispagja od spulna i diametarot e tocen (barem mene taka mi lici za razlika od drugte 12ki e mnogu po tenok)

[ img ]


A Carsonot sprema mene e podobar od Gamakatsu site isti karakteristiki samo nekako podobar mi e neznam kako da opisam na oset mi e podobar so toj konec pecav od septemvri negde pa do dekemvri ( ne me fakaj za zbor) dosta riba izvadiv super mi se pokaza barem mene

[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 3:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON185
Jas imam 0.12 od gamakatsu i sum super zadovolen od nego niti se uvrtuva nitu se pravi telefonski kabel tenok e lesen ubavo ispagja od spulna i diametarot e tocen (barem mene taka mi lici za razlika od drugte 12ki e mnogu po tenok)

kude ga ima ovj ? U kumanovo ?

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 3:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Во последниве неколку сезони користам Шкорпион 12ка,ловам најчесто на Вардар.Го има кај Жаре во Марти спорт а чини 180 ден 100м.Од конецот сум презадоволен,бојници килаши,исто и мрени не им давам да мрднат.Единствена мана што не го прават во должини од 150 метри.Инаку бојници од 2кг и нагоре во нашиве води е научна фантастика или вагите на баждарење.Од 1,5кг не верувам дека има поголеми.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konec za ribolov na bojnik
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 3:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
BrankoS НапишиCOLON
Jas imam 0.12 od gamakatsu i sum super zadovolen od nego niti se uvrtuva nitu se pravi telefonski kabel tenok e lesen ubavo ispagja od spulna i diametarot e tocen (barem mene taka mi lici za razlika od drugte 12ki e mnogu po tenok)

kude ga ima ovj ? U kumanovo ?

Ima ga u mamac ( ili imase ga ne sam bija u prodavnicu 1-2 nedelje mozda e prodaden )

Sg za sg 2 put bese ss ovoj cudo po ribe i super si raboi znaci non stop frlanje po brzaci... znaes za bojnik,a cisto za sporedbu kupi sigma ili nekoj takv shashav konac u prvi 15 minuta na koristenje zapletka se 5 put zaso kd se odmotuese od spulnu pravese se telefonski kabel i upletkase se,a za diametar ako stignu ke ti gi slikam spulne da vidis razlika :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum