www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 22, 2021 6:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 6 7 8 9 10 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 04, 2013 9:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
ico baits НапишиCOLON
znaci ja ne sum zboruval zaludno, :D :D

a ti spiro sto rabiras od tika oprema :D :D
па што ме прашуваше тогаш во велес - да ти предложам трска :D

абре му се потскршил врвот некој 10-15см и сега нов сакал да има - како што му била трската
- јас му велам да него менува и дека тука кај што пукнала е идеалната должина на тој врв

ама - како сака газдата :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 04, 2013 9:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON 330
ЛокацијаCOLON Bitola
alas НапишиCOLON
dinbt НапишиCOLON
Go iskusiv i toa da mrena od 3 kg mi ja skrsi Timata Ares vo ist moment vrvot i vtoriot del od gore da puknat kako staklo, pri vaganje (lizganje)na breg. Ama sum samokriticen i ne e do prackata jas sum kriv ja isforsirav premnogu od pregolema vozbuda.
E prednosta e sto za Tika ima ogiginalni delovi pa Tose od Veles mi nabavi i sega e kako nova :ok_ok: :ok_ok:
Vcera imav skoro identicna situacija kako tvojata samo sto kj mene pukna samo vrvot. Ke te molam za kontakt od Tose.

Tose Veles 070728530


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 04, 2013 10:41 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Феб 20, 2011 5:55 pm
МислењаCOLON 22
Fala za kontaktot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 11:51 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON 330
ЛокацијаCOLON Bitola
Zameni go delot i ne pomisluvaj poke da ja nosis za po mreni cuvaj ja za na Drimot za skobali :ok_ok:
Jas taka si napraviv , i si kupiv malce pojaka TUBERTINI LEVEL TECH 6506 PF 6m ja imase na lager kaj Mende - BT Bistro :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 4:29 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 7:12 pm
МислењаCOLON 84
ЛокацијаCOLON Скопје
Jas zemav Tica Wonder 5m. od pred nekoe vreme, i najgolema mrena izvadena e nekade od okolu 600-700gr. Nekoe iskustvo i mislenje za ovoj model na Tica, i kako se spravuva so pogolemi ribi?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 10:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
колега ако си зел со фабрички врзани окца - тепај мајсторе и не се плаши
тоа е еден од нај јаките модели кои ги има програмата на ТИКА во боло верзија

ако е гола па одпосле приврзувана - како ке се погоди, ако се погоди ке му видиш аирот, ако не ке се убиеш од делови кршење

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 06, 2013 12:53 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 7:12 pm
МислењаCOLON 84
ЛокацијаCOLON Скопје
E sega me resi :) Ja vrzuvase Tose od Veles. Taa sto bese so fabricki okca, mnogu visoko bese drzacot za masinkata, a naviknat sum da bide podole.
Ajde, pa da se nadevam deka ke se pogodi :?
Fala na odgovorot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 06, 2013 2:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
Abe drugar pa shtoako bil visoko drzachot samo ke si go prevrzel I ke si imase so fabrichki okca xaxa
Okcata fabrichki se nesporedlivo dobro vrzani I kvalittetni oddkolku rachno.
jas taka napraviv na wonderot.
Trskata e top I mkne krupna riba.
Jas sum vadel do dveipol kila ribi od jaki brzaci I muka nema!
Wonderot e najjdobrata 5m trska na svet :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 06, 2013 2:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
stefci НапишиCOLON
E sega me resi :) Ja vrzuvase Tose od Veles. Taa sto bese so fabricki okca, mnogu visoko bese drzacot za masinkata, a naviknat sum da bide podole.
Ajde, pa da se nadevam deka ke se pogodi :?
Fala na odgovorot
Ич не му се секирај, ако се добро врзани нема никаква разлика освен што во фабриката машина ти ја врзува а тука човек... Истиот бланк е потполно со гаранција, Тика сигурно не развива посебни бланкови за директаши и за болоњези! Вондерот е јака, здрава трска наменета за таков тип на риболов, е додуша е малку потешка ама ти пружи некоја сигурност. Подебела од Аресот, покрута... Пецај си и гајле да си немаш, трска можеш само ти самиот да си скршиш, Спиро е во право за тоа дека трска се купува според намената. Исто како со автомобилите, ако ти треба кола за низ град што можеш секаде да ја пикнеш сигурно нема да купиш Шаран или некој караван, исто и со трските, ако ловиш караси, попадики, клен, скобал е едно, а ако ловиш мрена тогаш мора нешто покруто, поцврсто...
Поздрав

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 13, 2013 1:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
Колеги има ли некој искуство со оваа трска ? (Tica Exclusive WO\G)
Еден колега пишал на претходните страни дека вадел мрена до 1.5 кг.
Некој да сподели искуство за 6м или 7м ?

6 метарска
Тежина Должина Тр. Должина Секции Акција
165gr. 6.00m 1.42m 6 XStiff

7 метарска
Тежина Должина Тр. Должина Секции Акција
218gr. 7.00m 1.42m 7 XStiff

Значи прашањето е следново:
1. Дали е доволно цврста за риболов на покрупна мрена, бојник ? (со оглед на нејзината леснотија)
2. Акцијата (XStiff) ми е нејасна, XS, се однесува на најмала акција ?

Однапред благодарам

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 6 7 8 9 10 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum