www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aвг 12, 2020 2:26 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 4 5 6 7 8 ELLIPSIS 10 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 29, 2013 11:19 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
zavisi za sto,, gledam esenva mnogu mreni iskrsija tiki, 2riot nastavak odzgora,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 29, 2013 11:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
тоа што искршија не значи дека трските не чинат - него дека се префорсирани од риболовците

инаку кај тиката е добро што има можност за брзо време и за не многу пари да си добиеш оригинален дел

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 29, 2013 11:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
u pravo si...do ribolovcite e

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 29, 2013 11:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
е кажи де кој модел и каков фабрички врзан или одпосле ставани карики?

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 12:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON 330
ЛокацијаCOLON Bitola
Go iskusiv i toa da mrena od 3 kg mi ja skrsi Timata Ares vo ist moment vrvot i vtoriot del od gore da puknat kako staklo, pri vaganje (lizganje)na breg. Ama sum samokriticen i ne e do prackata jas sum kriv ja isforsirav premnogu od pregolema vozbuda.
E prednosta e sto za Tika ima ogiginalni delovi pa Tose od Veles mi nabavi i sega e kako nova :ok_ok: :ok_ok:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 2:58 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
Абе Арес риба да го скрши, тоа пиштол на глава да ми ставиш нема да ти верувам. Тската можеш да ја скршиш само ти и никој друг, или прејако да ја швркнеш, или да ти закачи па да ја тегнеш како луд а притоа имаш ставено дебел конец кој не попушта лесно, или на вадење на рибата на обала без кепче и најчесто со фрлање на преголема тежина...
Според моето скромно мислење ОД ТИКА АРЕС ВО МОМЕНТОВ ВО ТАА КАТЕГОРИЈА НА ТРСКИ НЕМА ПОДОБРА !!!
А таа категорија и нас на просечните риболовци ни е достапна, ако зборуваме за премиум класа на Тубертини или на Шимано тогаш сигурно има подобра, ама во таа ценовна категорија (до кај 100 евра за 5 метарски болоњез) сигурен сум дека нема!
Танка, цврста, јака вршна акција... ТОП !

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 2:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Феб 10, 2012 1:25 pm
МислењаCOLON 281
ЛокацијаCOLON Штип
Јас имам Tica Exclusive 6 метарска и без проблем вадам бојник, а и мрена (до 1.5 кг), само малку е понежна, ама пак со 165 грама тоа е, раката секогаш ми е одморена.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 7:38 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
ne se raboti za koj kakva mrena fatil so tika trska, nego trska so svoja namena akcija i kvalitet za ribata sto ja lovis,,

mrenata e riba edna od najkite vo slatkovodnite vodi i ne samo sto e jaka zivee vo mesta kade sto ja pravi duplo pojaka,zatoa za nejze treba posodvetna prema ako se opredelis da ja lovis i ribolovot da ti bide po svoj keif,,

ne e ribolov na mrena ako denes pecas bojnik i fatis 2 mreni od 1,5kg i da dades neosnovana mislenje za trska so koja si ja fatil ribata,,
eve eden primer moj,, jas na DAM boljonja 5m imam izvadeno preku 200 krapa na vardar na edno mesto za 6-7 god na vozenje na tapa,,od 3-8kg, ako nekoj ne veruva neka prasa ;) ,,, i ne znaci deka trskata e jaka , prejaka sigorna i deka e krapska, nego obicna pecalka za lov na positna riba,,,

tikata e trska edna od najbrzite sto gi imam videno i seteno na raka, za brz ribolov kako bojnik popadika i mrena na po blagi mesta so potanka sprema ,za ribolovt da ti bide polesen pobrz i potraktiven..

ima mesta kade sto so tika ne se lovi mrena , nego treba pojaka i posigorna,, zboruvam za jaki spadovi solini i brzaci ili pa nekoi mesta sto ne dozvoluvaat mnogu manevriranje za ribata da ja imas pod kontrola,, e togas treba trska posigorna so pojaka akcija , a i najbitno od se sto sekoj ribolovec se opusta i vnesuva u sebe sigornost e KONECOT SO negovata jacina, NO SE ZABORAVA I MNogu vaznoto, sekoja trska sto e e polesna od 170 gr ne trpi jaki i otporni konci , pojaki od 016mm koja za nea e i rizik od krsenje,,

sekoj sto e se opredeli za ribolov na mrena , mora da ima pojaka trska i da bide posigoren, vo svetot mrenata ja lovat so trski od pojaki akcii samo poradi edna pricina, za da mozata da lovat i so oaki konci,zatoa sto ima mreni i nad 4 kila koi ne se vadat lesno..

jas imam naracano trska bolonjez od 5m tezok 190 gr so akcija od 40-80 gr koj bi go koristel za ovoj ribolov, i vo polosi i pojaki mesta kade sto mrena od 2kg e kako od 4 kg,,

ke vi ja slikam trskata i ke vidite za sto se raboti,,


znam kolku nastavci se doneso za 2 modela na tika, zatoa i spodeluvam so vas, deka se sto leta ne se jade ;)

koristete gi trskite kako sto treba.......

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 7:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
е за постот ицо имаш 10ка
одлично кажано до збор точно :NotWorthy:

имаат тика болонези и за таков риболов
таков е ВОНДЕРОТ, или пак некој од телемечовите ОВЛ ТРОТАТА - тие се модели кој трпат поголеми оптеретувања

и нормално е да си ловиш со трска која е прилагодена на теренот каде се лови а и за рибата која ке ја ловиш

останатата импровизација - кога тогаш сигурно ке попушти некаде

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: TICA - БОЛОНЕЗИ - искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 7:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
jas gi imam pred tebe uste doma 10 trski od vremeto ,,

sina veil , vonder sekspir hemisfer itn da ne brojam,, imam dva meca eden ketner i eden no name koi se postari od 13 god,, lani prodadov eden i uste mi e krivo,,solis, trodelen dozlina 5,20 donesen od amerika i mnoguredok mec, mu go prodadov na ane takmicar od babuna, so akcija od 15 -50 gr,, nesto nevideno,, mu go dadov od keif i sto ne go koristev , kako i drugite,,\


sega trskava sto ja poracav se peca u srbija,, ke vidite za sto stanuva zbor,, da ne lupam bez veza, a i probana edna u veles ovaa sezona,,,,,,,

mrenata bara jacina na oprema , toa e KONEC JAK I JADICA JAKA,, e sega sekoja trska ne trpi 018mm ili 20 za da ja forsiras,,

verujte deka na rajko kaj nas se peca mrena na 20 konec i ne se vadat,

edno od golemina na mrenite, drugo mnogu karpi jaki solini i jaki spadovi,,,,, treba oprema,zatoa i zboruvam

jas vcera bev na bojnik na basino selo,, fativ i edna mrena od 800 gr , no neznaci deka sum bil na mrena,,

e sega sto e mnogu bitno, i sekoj da go znae,,,,,,,,,,

znaci mrena U OKTOMBAR I U JUNI NE ZIVEE NE SE Hrani i peca na isti mesta, ovoj period i samata mrena se povlekuva od jakite mesta , se koncetrira na pomirni i poblagi spadovi , poramni mesta kade sto moze posigorno da se hraani i koja samata tempratura na voda ja izmestuva od jakite mesta koja vo letniot period e koncetrirana tamu..

znaci, lov na mrena u avgust i oktovri e sosema razlicen,, ova se dve razlicni raboti..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 4 5 6 7 8 ELLIPSIS 10 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum