www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 8:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536ELLIPSIS39»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 12, 2015 6:08 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 22, 2015 9:59 am
МислењаCOLON13
Tochno e Akiribar i na mene taka mi rekoa od tamu kaj shto ja kupiv,normalno e ke se ima kep...a inache 150 g. tezi teleskopot mislam merak ke e,tochno e i toa podolgo vreme ke se vadi pokrupna riba ama taa trska e osnovno za crvenoperka ajde i karash ama ima golemi karashi a i dosta se divi.Imam 5-ka carbon od camec golem karash mi go skrshi vrvot....ama otkako go smeniv ne sum imal problem.Vazno i a rezervni delovi u sekoj moment....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 12, 2015 10:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Илчо НапишиCOLON
Neznam kako bi izvadil nekoja pokrupna riba vo camec osven ako ne iams nekoe kepce so racke od 2-3m :D
Na ezero so camec ne e potrebno nisto povise od 4 ili 4,5m kompozit bidejki ne ja drzis cel den tezinata ne igra uloga dalecinata ne igra uloga ke mrdnes so camecot,a ako e pogolema dlabocinata ima klizeca tapa.
Ilco batali tie prikaski cueni ne do razbrani,pokrupna riba ne se diga ni so kratka trska,lovenje so 6 tica e dobro od povece pricini,edna od niv e sto na golemi dlabocini primer bvo dojran na 5 metri dlabina mozes da mestis fiksna tapa i da rabotis mnogu pobrzo i samata prezentacija e podobra.Ova pogotovo e bitno koga e aktivna crvenoperkata vo 90% slucai keimas povise uspeh otkolku so podvizna tapa.
Treba malce da probas i ke osetis sam da ne ti prepricavaat.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 12, 2015 11:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ne zboruvam za da ja dignes vo vis ne sum tolku specijalec :lol: :lol: Aj nema vrska ne se razbravme

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 1:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
e kazhi de zashto zborish dase razbereme lugje sme mozhe nie greshime da nauchime neshto ajde???
a prednosta na direkt tapa shto ke ja postignuvash namesto klizach e nesporedliva barem za dojransko kade se lovi na 4-5m. dlabina a tisi so sheska trska...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 1:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Saka da kaze demek so 6ka nemozes ribata da ja doblizis do camecot demek si moral da imas kep dolg 2-3metri i da ja crpnes daleku.Jas lani na 5,5m izvadiv krap od skoro kilo ipol i go donesov na dofat na raka i go fativ za skrgi i go izvadiv bez meredov. :yahoo:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 6:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
filip030682 НапишиCOLON
Saka da kaze demek so 6ka nemozes ribata da ja doblizis do camecot demek si moral da imas kep dolg 2-3metri i da ja crpnes daleku.Jas lani na 5,5m izvadiv krap od skoro kilo ipol i go donesov na dofat na raka i go fativ za skrgi i go izvadiv bez meredov. :yahoo:
filip,da tvoj uspeh e ...no ne e dobro bez kepce...za da zastitis lesna karbonska trska od krsenje e potrebno da ja rasterestis vo onoj kriticen moment ....pomegju izlaganje na ribata od voda i vleguvanje vo kep i potoa vo vozduh.....
Treba i majstorija ali i doverljiva oprema....ne e isto da vadis riba dobro zakacena za 3 minuti i da ja pustis da se zamori po 10 minuti...i da ja izvadis mnogu polesno....

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 6:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zoki drug bese muabetot,nekoj ovde dava sovet prporaka deka ne e ubavo da se kupuva 6 ka za lov od camec sonekoi glupi konstatacii deka so tolku dolga trska nemozes da vadis riba il za toa demek ti trebalo ekstra dolg meredov.Zatoa pisav deka e mozno i so raka da ja zemes ako znaes kako.
Normalno deka e polesno so meredov.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 6:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
filip030682 НапишиCOLON
Zoki drug bese muabetot,nekoj ovde dava sovet prporaka deka ne e ubavo da se kupuva 6 ka za lov od camec sonekoi glupi konstatacii deka so tolku dolga trska nemozes da vadis riba il za toa demek ti trebalo ekstra dolg meredov.Zatoa pisav deka e mozno i so raka da ja zemes ako znaes kako.
Normalno deka e polesno so meredov.
vidov sto e akcent na kotristenej na 6m od camec ..no samo se nadovrzav na izjavata na filip..vo kontekst deka ne samo od cAMEC tuku i od suvo treba kepce..to ne e nesto sto se zaborava vo kola kako sto mnogu ribari kazuvaat

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 13, 2015 9:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
filip030682 НапишиCOLON
Zoki drug bese muabetot,nekoj ovde dava sovet prporaka deka ne e ubavo da se kupuva 6 ka za lov od camec sonekoi glupi konstatacii deka so tolku dolga trska nemozes da vadis riba il za toa demek ti trebalo ekstra dolg meredov.Zatoa pisav deka e mozno i so raka da ja zemes ako znaes kako.
Normalno deka e polesno so meredov.
Nikade ne rekov deka NEMOZES i priberi si go jazikot.
Veke e utvrdeno deka si ekspert za sekakov vid na ribolov :lepi:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 12:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
И јас би се согласил со Илчо, барем мене ми е попријатно во чамец со поратка и помоќна трска, освен во ситуации ако ловиш на пример на 5.5 метри со 6 метри трска, па да немораш да се замараш со подвижни тапи, стопери и глупости. Ама барем онаму каде јас сум ловел со чамец таквите ситуации се реткост, па затоа практикувам 4 метарска трска, помоќна и поголема контрола имам над целата ситуација. За Дојран незнам како е и на која длабина се лови, никогаш не сум ловел на Дојранско, ако е дното до 5.5 метри тогаш се сложувам дека вреди да се лови со 6ка.
Мое скромно мислење.
П.С.
И разберете бре луѓе дека форумите постојат за да се разменуваат мислења, искуства, прочитано, направено, доживеано... во тоа е убавината на дискусијата, не чини ако сите исто мислиме!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum