www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 2:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kako feeder tehnikata taka i waggler e edna od ponovite tehniki koja gi vlece svoite koreni od anglija pa i poznata e i kako angliski vid na ribolov,kolku znam na nasi prostori se rasprostrani pri krajot na 90-ti godini,ali vo Makedonija e slabo razviena ,dali e toa vo nedostatok na vodi sto odgovaraat na ovoj nacin na ribolov ili neznaenjeto kako i od koj da se uci neznam.Prvpat se sretnav so ovoj vid na ribolov na Tikvesko koga eden skopjanec dojde so edni tapi dolgi po 30cm i trska koja nikoj nemase videno takva.Frlase majstorot svikase so stapot,a drugite ribari teraa majtap so nego se dodeka ne pocna da vadi karasi po 500-600gr i togas zacuta celiot zaliv,site sakaa da prasaat ama pusta gordost,ja toj problem go nemav pa si napraviv dobar muabet toa bese nas gastrbajter od francija koj tamu se takmici kako clen na nekoe lokalno klubce,naredna godina si kupiv shimano catana 4,2m samo sto bese izlezen modelot togasen zastapnik sport komerc Nis go plativ nekoi 110evra mislam ili taka nesto,facav so nego 2 godini dodeka drugarot ne go skrsi na dve mesta,ali za toj period facav riba vo denovi koga nikoj drug nemase nisto so klasicen pribor i tehnika......pa ako ima nekoj iskustvo i znaenje neka go prenese ovde
[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 7:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 04, 2012 9:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vagleri imam od 2gr do 11 a tie sto mi se od 11 gr se od 1gr do 7gr opteretuvanje,na samiot vagler se ostrafuvaat tegcinja i reduciras so niv gramaza,,zboruvame za vagler..drugite se od 3 pa do 6gr soklasicno opteretuvanje od 2do 4 gr,,,

zatoa i vcera diskutiravme okolu ovaa tema za vagleri,,a ne podvizni tapi,,inace temava e interesna filip...ama ima mnogu okolu ovoj ribolovza obrazlozuvanje,,konci mac trski mac masinki ..zakacalki i takanatamu vaglerot bara oprema....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 04, 2012 11:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Na vagler se navlekov pred dve godini,ama sega go koristam pointenzivno,normalno po ezera i epten sum zadovolen...Mnogu e osetliv,duri i onoj od 8 grama opteretuvanje.Na kozjak brkajki klen na dgjiger,plaska go uteruvase bez problem.Seuste po internet prebaruvam i proucuvam tehniki za negova montaza i koristenje.
Ako ima nekoj pogolemo iskustvo i tehnika za negova upotreba,neka ja spodeli...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 05, 2012 12:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaete sto,neznam vie sto mislite ama moeto mislenje e toa sto go pisav vo drugata tema.Prvo waglerot ako ne se koristi kako treba po propisi so potopen konec ne go dobivame praviot efekt.Waglerot e izmislen za ribolov na pogolemi dalecini znaci 25m ili povece pa se do nekoi 35m.Znaci na povece natprevari sto sum gi gledal na nekoi ucestvuvale i svetski sampioni.......koja oprema i tehnika ke se koristi zavisi od stazata,pozicijata,dlabinata.Znaci pravilo odi vaka do 10metri stap bez provodnici(direktas) 10m-14m stek,14m-25m bolonjeza,za pogolema od 25metra match tehnika so wagler.Stom situacijata e vakva,a vo toa sum siguren,i nikoj nemoze da me ubedi vo sprotivno zatoa sto toa go tvrdi i Gica Radovic,e ako ima pokompetentni od nego mozda i moze da me dematira.So ova sakam da kazam deka so sto ke lovime nalagaat ovie pravila pogore,i poradi toa nikoj ne bi lovel na direktas so tapa 0,3-0,4grama ili na bolonjez so tapi 1-4gr ako waglerot e poosetliv ili poefikasen na pomali dalecini.......ustvari ima edna tehika koja moze da ja upotrebime kako i koga sakame,se vika KURAFTE TEHNIKA.........a ima i po nekoj clen takmicar kako Dumbal,Hadziski.....pa mozda i ke se vklucat vo ovaa interesna tema

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 05, 2012 3:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Абе Филип ;) сум гледал....сум читал....тој така...тој вака....ти ловиш ли на ваглер??
Јас ловам и одговорно ти тврдам дека ќе ги утепам црбеноперките на ваглер на 5 метра дистанца.И?
Ќе го направам системот осетлив така да на ваглер од 3 грама ќе пецам црвеноперки без промашај,а може и на поголем.
Што е проблемот?
На ваглер јас лично сум фаќал риби од 20+ метри дубина,а на ваглер на Дојранско Езеро на 5-6 метри дубина-цервеноперката се прави сарма.
Јас не викам дека е поуспешно од диреклтна трска,ама во многу случаи немаш услови за директна трска.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 05, 2012 11:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Poliz ti ke gi utepas na wagler ne deka nema,ali prasanjeto e sto bi im storil so direktas ili bolonjez najverojatno masakar,jas stvarno neznam zosto na dojran od camec da facam na wagler koga site znaeme kako se lovi tamu,se lovi na 4-4,5m i se frla na nekoi 6-7m od camecot,jas licno stavam 1,5gr max i toa fiksna tapa na 6m bolonjez,ako e toa dobitna konbinacija zosto da facam so wagler koga sansite se pomali,a i so nego potesko ili posporo se manipulira...okolu toa dali lovam na wagler....porano dodeka idevme na tikvesko za site nemase mesto vo camec,pa ja loveve so match i wagler na dalecina okolu 25m zatoa sto so obicen bolonjez nemozam da frlam tolku daleku,a i da mozam obicnata tapa veterot na taa dalecina za 30 sekundi ke go oduva od hranilisteto,zatoa kazav waglerot koga imame potreba od pogolema dalecina e prv izbor,duri i waglerot ako neznaes da mu go potopis konecot nema da stoi vo mesto,isto go koristam na lipkovsko ezero vo maj-juni koga ezeroto e polno do krajot,togas ribata e seta sobrana vo dumanovski zaliv koj na prvite 20m od obalata e plitok max 2m.Pokasno koga vodata ke se povlece i se otvorat drugi mesta bolonjezot e nezamenliv.Od druga pak strana koga ke zaduva jak veter ni eden vid na tapa nemoze ni blisku da dojde do feederot.Dokolku me razbra poentata mi e deka se si ima svoe koga i kako,a ne ke lupnam wagler na dalecina od 5-6m,i sekoja tapa ke bide osetliva dokolku se nasteluva maximalno,pa taka i waglerot jas licno imam kutija so olovo za dosteluvanje od 0,06 pa se do 0,6gr.......
Bas me interesira sto ke kazat takmicarite...ali majstor DUMBAL go nema

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 06, 2012 12:03 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
za dlaboko i zimen period od 5-6 metra pa nadole vaglerot e br1,,

sega ima edna dilema..takmicarskiot del so lovenje na vagler e sosem druga rabota..jas doma imam 2 meca..3.9m ..4.2 i najnov pred 1 god mu go profafov na ane takmicar od veles4.5m

imam i tonuci konci i mac masinki samo toa nema vrska so temava na vagler...

sto se odnesuva do takmicarite, ne se zasluzni da zboruvaat za lovenje na vagler, zatoa sto site natprevari im se sveduvaat na lovenje so sitemi i pecanje belvici i suncanici...i da pecale so vagler na vreme na ntprevar tuka se zastaniva......znam od moi prijateli..ljupce sljake i vlatce od ..mak dam..nikogas vo zivotot nemaat pecano na vagler na sloboden ribolov...

ima u veles ljuge sto ne se takmicari a intezivno lovat samo so vagler izminative 15 god....i imat vagleri vo opremata po 10 evra...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Procitav ova sto ste go kazale ..me nemase edno vreme..ima aktivnost na sajtov ..dobro e toa
Sto se odnesuva do wagleri jas sum na mislenje:

So wagler moze da se lovi i na reka samo so specijalni oblici na vagleri..imam gledano eden anglicanec se sekavam so golemi naocari lovese na reka bez problem.. ama sepak se bara majstorija i oprema...
za ezero nema podobar sistem nego so vagler posebno koga e veter...Mislam deka moze i bez MATCH trska ama so tonecki konec i pravilno balansiranje....Za da ne se pletak na eden Ang.sajt vidov deka na osmicata za podvez se stava THERMO GUmICKA prava epten koja go odbiva podvezot od osnoven konec...

Se slagam deka ne e isto na vagler i podvizna tapa vo edna tocka..ne se detektira isto koga e sistemot dovolno optereten da reagira i na plaska akoe 15 grama ..npr.duri ke kazam deka pravilno optereten vagler od 15 gr podobro detektia plaska od obicna tapa loso nasteluvana...
Oblici na wagleri za da ne ja sirime temava ima tolku sto ne sme ni svesni...posebno vo anglija...

:|


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Moze da se lovi i so bolonjez ne deka mora match,ali sakav da kazam deka za da stoi waglerot vo mesto i da se postigne max osetlivost na istiot treba da se potopi konecot.Nemoj da mislite deka ako kupis tonecki konec toj sam ke potone,toa se vrsi na toj nacin sto vo momentot pred sistemot da padne na voda poleka so prst preku spulnata go stopiram pri sto jadicata i olovoto ke padne prvo vo voda,vo toj moment slobodno potopete go vrvot na trskata vo voda slobodno do pola metar i povece,so brz potez vrtime nekolku vrtezi so masinkata so sto go zategame konecot do potonuvanje i vo ist moment brzo go cimnes konecot so vrvot na nazad.......ovaa postapka nemoze da se napravi so bolonjez zatoa sto se se pravi vo nekolku sekundi,mozda i moze so pokratok max 4m i ako e dosta ostar

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum