www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 9:58 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 05, 2015 1:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
daniel_veles НапишиCOLON
+1 :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 05, 2015 3:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
daniel_veles НапишиCOLON
Dime...eve ti masinka za spod ,so skromna cena.Ja imas kaj Sergej ako sakas da ja vidis vo zivo.Za taa cena e vrv
https://www.youtube.com/watch?v=6umeFKWJarE
Машинкава е добра, ама како што гледам во комшии, можеби си чини за парите, ама е сто и кусур евра што не ми е ни блиску до скромно. Можеби сум грешка, затоа која и е цената кажувај

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 06, 2015 12:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
И Shimano Beastmaster 7000 XTA влегува во игра. Ако некој ја користи или се сретнал со неа убаво е да пише нешто

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 06, 2015 12:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Okuma distance surf,odlicna masinka za cenata,bratucetmi veke vtora godina ja koristi :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 06, 2015 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
mesiah НапишиCOLON
И Shimano Beastmaster 7000 XTA влегува во игра. Ако некој ја користи или се сретнал со неа убаво е да пише нешто

Јас користам нешто многу слично и според мене можеби и подобро со оглед на цената !

"SHIMANO AERLEX 7000 Spod" https://www.youtube.com/watch?v=9o8pmHx2Uw4

Добри страни :

1. Голема брзина на собирање конец, повеќе од метар со едно завртување на рачката, од есенцијално значење кога прибирате ракета од голема далечина.

2. Бајтранер шпулна, одлична карактеристика но само за маркирање ! При прихранување со ракета нема никаква улога!

3. Машинката има 3 клипа на шпулната, што е одлично и за прихранување и за ситуацији кога се користи за маркиранје. Можете да "клипувате" 3 различни дистанцина една машинка!

4. Добро го реди конецот, солидно за таква машинка !

5. Со својата тежина од 580 грама, во споредба со големината спаѓа во полесните машинки особено кога се работи за Shimano.


Лоши Страни :

1. Шпулната би можела да биде малку поширока како би се овозможило полесно излегување на намотките конец при зафрлување.

2. Недостаток на Super Slow Oscilation System. Овој систем е од исклучително значење кога саката да зафрлите далеку. Кај него нема преклопување на конецот едно преку друго кое смета и ствара отпор при зафрлување и конецот го реди паралелно и многу збиено што овозможува лесно симнување од шпулната при зафрлувањето, од есенцијално значењнје кога се зафрлува на далечина.

3. Иако не спаѓа во тешкаши, сепак може да е и малку полесно да речеме на границата од пола килограм ! Имајќи во обзир дека кога се прихранува стапот и машинката се нон стоп во раце, тежината овде има и те какво значење, поготово кај обилните и долготрајни прихранувања! Иако не сум Фан на Daiwa (да не ме свати некој погрешно, имам и Daiwa машинки во опремата) кога е тежината во прашање, Daiwa е во предност апсолутно!

4. Нема систем за заклучување на преклопникот во отворена позиција ! Иако скоро сите нови машинки имаат таканаречен привиден систем за заклучување, дури и оне од пониската класа, сепак кога се работи за машинка која се користи при силно и одсечно замавнување како кога прихрануваме на далечина, системот за заклучување е и те како потребен. Преклопникот се фиксира делумно но само ако го отворите во десно и дојде до крај пред држачот на машинката, доколку го отворите надолу како што повеќето прават, постои можност да ви се затвори во текот на силно и одсечно зафрлување! (му се случи на мојот партнер сега кога бевме на риболов), па ракетата лета едно 276 метри во слободен лет ! :)

Сe на се, за цената која јас ја платив за оваа машинка (80 Евровизиски), прекрасно си ја врши работата и доколку немате некој поголеми натпреварувачки амбиции од типот "Светски Шампион во зафрлување Ракета на далечина" , топло ви ја препорачувам !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 06, 2015 1:59 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Фала Ви на советите, ќе размислам добро - многу опции ми отворивте

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 25, 2015 2:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Ако некој знае или разбере каде може да се најде SHIMANO AERLEX 7000 Spod по цената што ја напиша Сергеј, би му бил благодарен да сподели овде

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 25, 2015 2:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
повели колега ... не е баш таа цена али :?

http://carpmania.co.rs/saranski-ribolov ... 00-xta-pod

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 25, 2015 3:16 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Ја има по таа цена и во octopus ...ама ...

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SPOD машинки
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 25, 2015 3:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
http://octopus.rs/index.php?route=produ ... ct_id=1008

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum