www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 7:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Eve so bajt spulna.Poglednete kako rabotam so trskata.I kolku pati voopsto sum se fatil za trkalceto???



I vo predhodniot slucaj i vo ovoj kazete mi sto e prednosta na bajtot???Da koga ke mi udri ima neznam kolkav run???Nikogas ne fakam so odkocen bajt ili kocnica .Bajtot i kocnicata se da go amortiziraat udarot i da ja zamoruvaat ribata vo prvite naleti a ne pusteni do daska i da urla alarmot.So toa nisto ne ste postignale.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 7:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa toa e pontata bre petel , ne slucajno go staviv videoto za samata ralika na masinkite os batrunerite na nniv,,ja vide koja msinka na vane , igracka , koja mora so nejze da rabotis


kaj tebe stepen 2-3 se regulira i nema potreba cepkanje,eden od najpreciznite batruneri e pover aeroto, a kaj se oni 90% so 2 kruga , a pa da ne zboram onie so 3 :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 8:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
JaneMK НапишиCOLON
Eve so bajt spulna.Poglednete kako rabotam so trskata.I kolku pati voopsto sum se fatil za trkalceto???



I vo predhodniot slucaj i vo ovoj kazete mi sto e prednosta na bajtot???Da koga ke mi udri ima neznam kolkav run???Nikogas ne fakam so odkocen bajt ili kocnica .Bajtot i kocnicata se da go amortiziraat udarot i da ja zamoruvaat ribata vo prvite naleti a ne pusteni do daska i da urla alarmot.So toa nisto ne ste postignale.
petel!!!ova tvoevo video so nokia 6110 da ne e snimano???ocive pocnaa da mi solzat dodeka go gledav :D

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 9:30 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Abe koja kocka od ovie na videovo e Jane?? :lollol: :lollol: :lollol:

Ne e bitno.. site si se dobri sistemi.. koj kako saka neka pravi.. demokratija e.. :)

Dobrata strana na baitrunner shpulnite e toa sto mashinkite se polesni..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
ova masinka sto ja vadam ribava za prvpat rabotam so nea, okuma najobicna so pozadi batruner,,,

taka da poglednete kako rabotam so regulatrot i na kolku navrati,, sekoj mora da ja kontrolira ribata so jacinata na trksata i regulatorot da mu bide na prvo mestoo, osetot e najbiten u prvita min,, iskusen ribar ke nzae sto ponataka so opremata,,zznaci sto vika basnopisecot regultaor od doma steluvnje ne, mora so nego da se raboti,,bez ralika dali ja vadis ribata ili ne, sto se odnesuva do stegnata kocnica riba nad 10 kg najakata 35 ka ja kine u istioot moment ako fakas na blisku, a isprava i poslabi jadici, zboruvam za krapot , a amur od 18 + gi krsi i vitka kako grisinki, zatoa so ribata treba isav kontrola i malku poznavanje na opremata, vrememeto e najmalku bitno za kolku ke ja fatis, podogo vadenje e poprofesionalno vadenje ova sekoj da go razbere,, zboruvam d iskustvo..

https://www.youtube.com/watch?v=wS0Hz6_lBks

imam uste 3-4 novi videa ke probam da gi stavam,, riba vadenje kaj nas e zabava, ne stres
Uf , kade jas napisav deka od doma regulatorot treba da go podesis ..samo toa se prasam ......Regulatorot sekoj si podesuva sprema svoja oprema , mesto i ribite sto gi lovi . Nauka napravivme od edna najprosta rabota sto i pocetnik treba da ja znae . Osim mehanicki razliki vo praksa nema nikakva razlika pomedju klasicen baitruner koj e pozadi i baitruner koj se naojga napred vo spulnata .I DVATA gi isklucuvas koga imas udar i ja krenes trskata..KAKO natamu ce rabotis so ribata e tvoja rabota .Dali ce si igras so regulatorot olabavi -zategni ili ce koregiras so raka . .. Edina MALA razlika e koga imas masinki so Quick Drag spulna i nea moras od labavo koga imas udar so raka da ja zategnes .....natamu pak koj kako saka i umee ! Koj nacin ce odberete / zaden , preden ili quck/ zavisi od vas . .. .Za mene najdobar e Quck Drag i tuka nemam nikakva dilema !
E sega ona podolgo vadenje e za druga tema .I zavisis sto podrazbira nekoj pod podolgo vadenje . Ako imas namera da ja vratis ziva ribata i so sto pomalku dozivean stres , najdobro e sto pobrgu /kolku dozvoluvaat uslovite , opremata / da ja DONESES do kep .....Kogo go interesira za toa ima mnogu napraveni istrazuvanja za toa kolkava e smrtnosta na ribi koga se praktikuva fati-pusti i soveti KAKO da se namali taa smrtnost . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 18, 2014 8:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
epa neli ti bese toj so basnite od 10kg krap za 2 min i somot :D :D

e sega sto ima veza stegnata kocnica so batrunerot, pa ke te prasam..koj normalno trebase da razgovarame popsirno za site vidovi batruneri, vklucetelno i instatdragot koj jas go koristam na moite masinki,,,

razlika ima mnogu od masinka do masinka samite batruneri bez ralika dali e od pozadi dali so kapacka qd i ostanatite,,
poenata bese za niv da se razgovara a ne ribi kako se vadat sto nema vrska vadenje riba so batruner bilo kakov osven ako ne e spomnata kocnicata vo temata ili regultorot,,
pr,,qd, ili insanat drag sistem koja e ralikata , i koja e ralikata od masinka do masinka od model na model , koja na samoto zategnuvanje na konceot i montiranje posle sekoe zafrlanje e sosema ralizlicno kaj poveketo masinki, e ova e tema za batruneri kolega basnopisec :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 19, 2014 10:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Овака добро ли кочам или да убацам во рикверц :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 19, 2014 10:36 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Se gleda deka rabotish po PS pravilnik i DIN standard.. ;)

Bash taka se kochi i raboti :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 19, 2014 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
taka se koci koga veke ribata pocnuvas da ja kontroliras, na start nekoja 20ka koga zima odi zakocija :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 20, 2014 10:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ico baits НапишиCOLON
na start nekoja 20ka koga zima odi zakocija :D
Со едната рака држи трската,со другата се крсти и моли се да застане :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum