www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 22, 2021 5:53 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 10:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON 1581
Temava e so cel da se dadat pozitivni I negativni osobini na trskite koi gi koristime ili sme gi koristele. Pozelno e da ne se navlaga vo citiranje necij post zasto sekoj si dava ocena subjektivno sto e i normalno se so cel da ima tecenie i preglednost temata i da bide korisna za sekoj pri odlukata za kupuvanje na istite. I ako moze da se davaat komentari samo za ona na sto e riboloveno ne i za sum ja drzel u raka sepak ne e merodavno
Pozitivno________///
Negativno_______///
Cenoven rang,akcija,pretciznost i slicno
Sto bi rekol martin pukajte :D

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 12:31 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Како мислиш прецизност? Како карактеристика на параболик?

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 12:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Misli na ostrina i brzina ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 1:25 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Шти ти е тим. Знаат кој што мисли.
Секој параболик си има свои предности и недостатоци. Некои се покрути, некои помеки, некои се поиздржливи, некои по нежни... Прецизноста како моторна карактеристика сепак зависи најмногу од оној кој зафрлува.
Поголема е шансата за зголемување на прецизноста ако правилно се зафрла и ако, во овој случај, добро се запознаат и искористуваат карактеристиките на параболикот од аспект на брзина на акција или импулс на сила на исфрлање, правилно зафрлување со правилен став и движења (техника) и ред други работи.
Велат средината е секогаш во предност ако се бара оптимален параболик, зошто едните се добри за вадење риба, другите за далеку зафрлање. Во последно време водата не однесе кон појаки параболици со поголеми либражи малтене сите и секаде ќе ловиме на 100+м. А обратно е. Кај нас барем. Во глава ми е зацртано, на крајот од патот, да завршам со еден добар сет powerpley со 3 lb. Мераци. Мое мислење.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 1:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Откако ги земав од Јане,ЈRC Skyliner мислам дека сум завршил со параболици барем за наредните неколку години,презадоволен сум од како добра,ај да кажам фрлачка трска и има душа за вадење риба,така ми имат легнато како да се правени специјално за мене,а за дистанците кои ги постигнуват без многу напор :NotWorthy: Даниел е сведок(ке му ги поклонам 2025год. :mrgreen: ).
Само моментално ми е проблем што не можам да најдам да купам уште една,додуша и цел сет да најдам и три ке земам.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 1:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
nema podobra trska od greys platinium, momentalno :D :osven na risteto,,,,,,,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 1:54 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Единствено си останав на Okumite. Давор ми ги "лапна" сите 4 Powerpleja. Лани си земав од Winguardot од кај Пепи и еве сега пак ме јаде црвот, за кај ми се? Убави, брзи на акција, цврсти, спремни за далекубој. Тоа за некој помлад, посилен, да. За мераци и потполни уживања подобри од powerplayot не сум користел. Е сега натпревар е натпревар. Ти падне позиција каде мораш да одиш над 100 м. А овие новиве кинези со по 3,50 lb ili 3,75 lb можат и блиску нели? :D Има време, пак ќе ги смениме. Јас и не сум некој репер за опрема. Има овде многу поголеми зналци за тоа. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 2:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
C1 i vandigardot ne se vo ista klasa.vandigardot e podobar pobrz i poostar

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 2:25 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Shakespeare Powerplay 12' 2.5lbs
Shakespeare Powerplay 12' 2.75lbs
Shakespeare Powerplay 12' 3.0lbs


Позитивни работи:
Риба едвај откачува
Класична англиска параболик акција
За тоа време врв во изработка, целосна фуџи опрема
Одлична заштита и лакирање
2.5лб моделот англиска варијанта има 1ва класа плута
Еуро моделите имаат јапонсли дуплон
Наводно се збори дека на времето Шекспир го договорил Харисон за да ги работи бланковите
Одличен сет за во 90% ситуации
Дебелозиден карбон - тенок бланк

Негативни:
Дистанци со пва се потешки за достигнување
Со поголеми оптеретувања бланкот станува не прецизен во исфрлање
Спора акција на повраток

Jaxon Profix 12' 3.0lbs
Позитивни Одлики:
Фаст тапер
ИМ9+ карбон
Брза акција

Негативни одлики
Мене не ми одговара рукохватот дека е многу долг.. за некој кој е по висок од мене и има по долги раце.. одлични
Знае на риба да биде некогаш агресивна
После неколку години мирав да сменам окца затоа што наводните SIC се зарежаа

Daiwa Longbow 12' 3.25lbs
Позитивни одлики
Лепота од трска минимални козметики
Фуџи комплетна опрема
Турбо окца (едно стопални на вториот - горниот дел)
Прекрасен слободен карбон не плетен
Висок модулус карбон со Т одлика
Прилично брза акција на повраток
На риба работи одлично
Произведени во Шкотска

Негативни одлики
Нема

Prologic C3 13' 3.5

Позитивни одлики
Кога ги фатив прв пат во рака како да станаа дел од мене
Фуџи и Алпс опрема
Минимални козметики
Класични SIC окца
Многу брза акција на повраток
Радијално плетен карбон
Висок модулус Т карбон
Прекрасен роленхалтер
Трска за дистанца
На риба се витка се прави кифла
Нова генерација на бланкови со Дупла кичма
Whiplash - Камшик акција на исфрлување

Негативни одлики
Нема


Остануваат:

Prologic CC30 13' 3.5lb
Free Spirit His Ive 3-5oz
да се тестираат... за нив подоцна.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRITKA(osvrt) za parabolici
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 14, 2013 2:29 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
ico baits НапишиCOLON
nema podobra trska od greys platinium, momentalno :D :osven na risteto,,,,,,,,,
Абе кажи што и како си ловел.. што си осетил .. како работела.. не што според тебе е најдобро.. И тоа Кина мина заборавите го .. Кина од 2004 е најголем производител на карбон.. и БМВ купува од нив карбон..
Ако плаќаш карбон и у Кина и у Зимбабве ке добиеш квалитет..
Ако сакаш квалитет ке ти дадат и направат и ке платиш.. а ако сакаш џубре.. тоа и ке платиш и ке добиеш...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum