www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:54 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 8:51 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Се фино со овие стапови,него како што фрлаат на клиповите освен на некоја плажа не знам каде на друго место ке фрлаш на тој начин,глеј што прават перуети,салта ово-оно.Зборот ми е дека дали е на слободен,дали на натпревар пак ке мора да фрлаш преку глава или рамо,со егзибиции богами тешко,па и плус систем со мамец итн се ке иде у ку**ц.
И прашање е дали со обично фрлање преку глава/рамо ке се постигнат тие далечини,како што вика дечкото 198м со лесно фрлање.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:01 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
So pirueta se frla nad 200 m.
Preku glava frli ti 150 m.
Dovolno e.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ovoj zima 180stepeni zalet i povekje a preku glava edvaj 45 i normalno i silatta i katapultot da bidatt pojaki i podalechni...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:18 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Многу голем дел игра физичката предиспозиција и способност за зафрлање и тајминг/ритам.

Марк Хатчинсон со т.н. крапско зафрлање постигна 227 јарди = 207м. конец 0.25 и 70либри шок лидер на аеро техниум 12000 мгс 4оз олово His 220. 202м со ултегра, 203м со пауер аеро. Ова се збирни просек должини од 3 зафрлања.

Тоа што сакам да истакнам е дека такви дистанци се постигнуваат само ако некој имате позади вас кој доколку ја сокапате трската при грешка ке ви даде нова ;)

Втора работа.. еве и да се постигне дистанца која е над 150+ метри.. прецизноста во ловењето на такви дистанци е 10 пати по битна него дистанцата.

И едното и другото само со тренинг се постигнува.

Нашиот проблем искрено е тоа што се додека не сме финансиски спремни за да подмириме некоја трска која ке се скрши а чини 350-500 фунти.. се до тогаш ке имаме блокада психичка..

јбг.. паре су скупе..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:20 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
ovoj zima 180stepeni zalet i povekje a preku glava edvaj 45 i normalno i silatta i katapultot da bidatt pojaki i podalechni...
Реално околу 100 степени му е залетот.. се друго е кондиционирање на бланкот и оловото.. т.е пред полнење на бланкот..
збориме за Пендулум (мак. Клатно) зафрлување.

за крос кастинг .. ( околу 160 степени се ) :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
preku glava ti kolku vikash agolot mue na zamav?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 9:59 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Kako sekojdnevno ni snemuva riba po nasive vodi, sve poaktuelni ke bidat temite kako ovaja ili slicni na nea (povrzani so skapata oprema) :lol: 8-)

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 10:17 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
preku glava ti kolku vikash agolot mue na zamav?
Преку глава - правилно зафрлање -

[ img ]

145°

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 2:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Се фино со овие стапови,него како што фрлаат на клиповите освен на некоја плажа не знам каде на друго место ке фрлаш на тој начин,глеј што прават перуети,салта ово-оно.Зборот ми е дека дали е на слободен,дали на натпревар пак ке мора да фрлаш преку глава или рамо,со егзибиции богами тешко,па и плус систем со мамец итн се ке иде у ку**ц.
И прашање е дали со обично фрлање преку глава/рамо ке се постигнат тие далечини,како што вика дечкото 198м со лесно фрлање.
Znaes li zosto mi se intersni ovie trski ? Pogledaj im ja prvo tezinata na blankovite i sporedi so gotova krapska trska od Daiwa .Imaat meso Dimitar , praveni ze za natprevari vo dalecina ..a toa e tortura za edna trska , znaes li kolku treniraat tie lujge ...ako bese lesno da frles 270 metri i jas i ti ce naucevme za edno popladne ..E ova ni zajakot nema da go skrsi kolku god sakal da zapina .
Najgolema kocnica na vas krapciite za dostiganje pogolemi dalecini , pokraj nepoznavanjeto na ispraviot nacin na frlanje i ne treniranje vi e STRAVOT ..na site Vas pa i na mene .STO ako PUKNE ti e prva misla koga naluten zemes trskata vo race da frlis tamu kade ti skokaat krapovite :D
E so vakvi trski toj strav bi zaminal kako maglata nautro ..barem jas mislam taka po ova sto dosega uspeav da procitam za niv . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Daiwa sundowner competition
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 17, 2014 3:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Кај мене нема страв,не се секирам за материјално ни малку,ако пукне ке си земам нова..Моите ЈРЦ ги имам фркано до максимум,мислам мој максимум,последен пат ептен опуштено сакав да ја преминам границата но ми се скина конецот,уствари лид корот се одврза инаку требаше да се надминам :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum