www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 03, 2020 9:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 12:00 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 2:27 am
МислењаCOLON 77
Вчера и денес при излез на вода - Ревир: Река Брегалница (Пред мојата куќа) :) видов дека се рои некаков инсект но неможев да воочам што инсект беше (Мислам дека беа комарци или пак еднодневки некакви или пак се лажам незнам искрено) но она што беше интересно беше тоа што при мушичарењето на кленот тој истиот :roll: скока по мушичката но не сака да ја голтне при што имаше безброј промашувања.
Не знам во што беше работата буквално целата кутија мушички ги менував ( Од Red tag,Palmer мушички, Elk Hair Caddis, Класични суви мушички од типот Adams, Light Cahill, Bambula, Policelon меснати бубачки, May Flies, Оси буквално се што носев со мене на вода) но за жал вчера имав само 5 порцијаши околу 15-20 сантиметри не ме фаќајте за збор тука некаде беа, а денес за жал само еден клен исто толкав колку и вчерашните :( а инаку скокаат како луди и по инсектите што се ројат и по моите мушички. :roll:

Па ве прашувам некој од поискусните кој што се сретнал со ваков проблем да даде некое објаснување за ваков или сличен феномен.
Незнам можеби е и до монтажата-лидер, типет, шнур
Однапред благодарам

_________________
Сув газ риби не јаде :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 1:38 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
Probaj na emerger na 5-10 sm pod povrsinata,koga raboti taka I go probiva filmot mislis deka jade na povrsinata a usvari nekolku santmetri podole ja zima hranata I se pojavuva na povrsinata kako da se hrani gore.koga se rojat insektite golem del od niv nemaat sreka I ne stigaat do povrsinata I ostanuvaat ni gore ni dole I tokmu niv gi selektora I jade.Inaku klenot retko e selektiven do taa mera.da ne ti go mati umot nekoja pastrmka...

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 1:47 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 2:27 am
МислењаCOLON 77
PERUN НапишиCOLON
Probaj na emerger na 5-10 sm pod povrsinata,koga raboti taka I go probiva filmot mislis deka jade na povrsinata a usvari nekolku santmetri podole ja zima hranata I se pojavuva na povrsinata kako da se hrani gore.koga se rojat insektite golem del od niv nemaat sreka I ne stigaat do povrsinata I ostanuvaat ni gore ni dole I tokmu niv gi selektora I jade.Inaku klenot retko e selektiven do taa mera.da ne ti go mati umot nekoja pastrmka...


Не верувам дека е пастрмка пошо кај нас во Брегалница поточно делот што минува во градот Делчево нема пастрмка барем јас така знам инаку пред месец и пол еден сограѓанин фати една 800 грама на црвен црв ловејќи кркушки (мренки) вистинска реткост на излезот од Делчево негде 5 и пол километри накај делот што се влива во Калиманци. Е сега од кај дошла таа пастрмка искрено незнам а ја видов со свои очи.

Можеш ли да ми дадеш линк за некој таков емерџер да видам step by step или слика за да си врзам пошо врзувам сам мушици.
Многу фала за одговорот

_________________
Сув газ риби не јаде :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 4:57 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
You tube mu e majkata,samo eden kup ima,recisi sekoja musicka sto ke ja vidis,pominala niz faza emerger. Taa od 800gr sigurno ne e sama.

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 7:29 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
99% од првите 30-тина слики што ги гледам се емерџери

https://www.google.com/search?q=emerger ... 79&dpr=0.9

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
PERUN НапишиCOLON
Probaj na emerger na 5-10 sm pod povrsinata,koga raboti taka I go probiva filmot mislis deka jade na povrsinata a usvari nekolku santmetri podole ja zima hranata I se pojavuva na povrsinata kako da se hrani gore.koga se rojat insektite golem del od niv nemaat sreka I ne stigaat do povrsinata I ostanuvaat ni gore ni dole I tokmu niv gi selektora I jade.Inaku klenot retko e selektiven do taa mera.da ne ti go mati umot nekoja pastrmka...
Malku polemika :D
Ja mislam deka zimale od povrsina. Nemaat potreba energicno da zimaat emergeri ispod povrsinata, zatoa sto ne mozat da im pobegnat lesno. Dodeka na povrsinata e obratno, musicata lesno moze da pobegne zatoa sto e popodvizna i odtamu i poagresivnosta na ribata.
Spored mene ima nekolku pricini zasto si promasuval. Prvo sto mi doaga na pamet e deka se rabotelo za pomali ribcinja, vo toj slucaj probaj so pomala musica.
Druga rabota e refleksot. Eksperimentiraj malku, nemoj odma kontra, prricekaj 2 sekundi posle udarot pa posle kontra.
Posto ti ja napagale musicata mozeme da zaklucime deka do nea ne e problemot, nitu do liderot ili snjurot.
Eksperimentiraj si malku, probaj so pomali musici, zemi vazduh pred da dades kontra, ne reagiraj odma na prekrsuvanje na vodata.
Aj pa raskazi ako najdes lek :lepi:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 11:31 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Ако скокале на мушицата, а не ја земале, најверојатно биле помали кои ја промашуваат мушицата. Водата беше бистра или заматена?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 1:17 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 2:27 am
МислењаCOLON 77
Филип НапишиCOLON
Ако скокале на мушицата, а не ја земале, најверојатно биле помали кои ја промашуваат мушицата. Водата беше бистра или заматена?
Voda bistra kako solza :-)

_________________
Сув газ риби не јаде :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 1:18 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 2:27 am
МислењаCOLON 77
Atanasovski НапишиCOLON
PERUN НапишиCOLON
Probaj na emerger na 5-10 sm pod povrsinata,koga raboti taka I go probiva filmot mislis deka jade na povrsinata a usvari nekolku santmetri podole ja zima hranata I se pojavuva na povrsinata kako da se hrani gore.koga se rojat insektite golem del od niv nemaat sreka I ne stigaat do povrsinata I ostanuvaat ni gore ni dole I tokmu niv gi selektora I jade.Inaku klenot retko e selektiven do taa mera.da ne ti go mati umot nekoja pastrmka...
Malku polemika :D
Ja mislam deka zimale od povrsina. Nemaat potreba energicno da zimaat emergeri ispod povrsinata, zatoa sto ne mozat da im pobegnat lesno. Dodeka na povrsinata e obratno, musicata lesno moze da pobegne zatoa sto e popodvizna i odtamu i poagresivnosta na ribata.
Spored mene ima nekolku pricini zasto si promasuval. Prvo sto mi doaga na pamet e deka se rabotelo za pomali ribcinja, vo toj slucaj probaj so pomala musica.
Druga rabota e refleksot. Eksperimentiraj malku, nemoj odma kontra, prricekaj 2 sekundi posle udarot pa posle kontra.
Posto ti ja napagale musicata mozeme da zaklucime deka do nea ne e problemot, nitu do liderot ili snjurot.
Eksperimentiraj si malku, probaj so pomali musici, zemi vazduh pred da dades kontra, ne reagiraj odma na prekrsuvanje na vodata.
Aj pa raskazi ako najdes lek :lepi:
Ke idam denes pak ako ima rezultat ili pa nema ke postiram ;)

_________________
Сув газ риби не јаде :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 09, 2014 1:19 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 2:27 am
МислењаCOLON 77
Филип НапишиCOLON
99% од првите 30-тина слики што ги гледам се емерџери

https://www.google.com/search?q=emerger ... 79&dpr=0.9
Znaci vakov vid a so brojka na jadica 14-18 ili ?

_________________
Сув газ риби не јаде :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum