www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 17, 2019 4:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Јадици за врзување на мушици
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 19, 2013 8:53 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 04, 2013 11:54 am
МислењаCOLON 39
ЛокацијаCOLON Skopje
Koj e najdobriot izbor za jadica za fly fishing,standardna velichina,kratka ili dolgnavesta . Jas koristam Mustad 12 i Hayabusa carbon 12 FLY 373 . Hayabusata e dolgnavesta i epten pravi merak . Da otvorime enda tema :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 20, 2013 9:17 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11609
ЛокацијаCOLON Скопје
Скоро ми улетаа Owner јадици #14... Ги направив фазаните на нив, одлична јадица, таман должина и дебелина, јака, а остра у пм. Малку подолг врат има од Хајабусата

[ img ]

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 20, 2013 11:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Aj jas edno prasanje:
Dali ima pravilo dali glavata na jadicata( okceto) treba da bide nagore svrteno ili nadole?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 20, 2013 11:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
nadole....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 12:01 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Ico druze
Sto si stanal aktiven vo musicarskiot razdel?
Da ne pravish transfer?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 12:04 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
pred tebe fakav na musica :D :D zatoa

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 12:28 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
za sekoja musicka i za sekoj nacin na vodenje na musickata ima posebna jadica so specificni karakteristiki koi i samiot proizvoditel najcesto gi pojasnuva,for nymph,for strimer,dry fly,wet fly ...dodeka debelinata sirinata i dolzinata nekogas i sami mozeme da ja izbereme vo zavisnost od goleminata na insektot koj sakame da go napravime.vazno e da se pocituvaat nekoi standardi koi vlijaat na zakacuvanjeto(otkacuvanjeto) na ribata.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 9:07 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11609
ЛокацијаCOLON Скопје
Окце свртено нагоре се користи најчесто кај mayfly мушици, мада мене ми се гледа непрактично, бидејќи кога е окцето нагоре, со самото паѓање на мушичката на вода (зборувам за суви мушици), многу се поголеми шансите чворот и првиот дел од типетот да се над вода и да се гледаат, да прекршуваат светлина. Додека кај јадиците со окцето надолу, шансите почетокот на типетот да остане над вода се многу помали.
Оние со право окце како вратот на јадицата највеќе ми пашат за стримери

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 9:59 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 04, 2013 11:54 am
МислењаCOLON 39
ЛокацијаCOLON Skopje
fish hook eye up :Specialty Dry Flies and Skating Patterns


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fly fishing hooks
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 2:17 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON 255
ЛокацијаCOLON Skopje
Јадици со нагоре окце што ги употребувам најчесто се за пупи и некои нимфи кои треба да пливаат со стомакот долу а грбот нагоре ма да мислам дека на рибите не им пречи многу. Се е како гледаш на работите.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum