www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 22, 2021 7:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 16, 2016 9:13 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
При мушичарењето, некогаш е потребно да се користи индикатор, посебно кога рибата зема многу слабо. Има најразлични видови на индикатори, во форма на тапа, во склоп на лидерот со поинаква боја итн.
Јас на помали рекички користам индикатор во форма на федер, направен од монофил со флуо боја за подобра видливост. До сега се има покажано како многу корисен, одлично ги презентира ударите за полесна детекција. Индикаторите си ги правам сам на следниот начин:

1. Користам монофил со флуо боја, моментално имам од Формакс флуо жолт и портокалов, 0.25 - 0.35 мм дебелина.

[ img ]

2. Ги мотам на штрафцигери во форма на спирала, убаво стегнати круговите еден до друг, а на почеток и на крај ги обвиткувам со изолир трака. Оставам по 15-20 см слободни од страна за таму подоцна да ставам прстенче за врзување на типет, а горе да го врзам на лидерот. Потоа ги ставам во подлабок сад и ги потопувам со речиси зовриена вода, некаде околу 90 степени да е. Ги оставам да седат минута-две во водата без да ги мрдам, за да се смени структурата на конецот под дејство на топлината. Потоа ги вадам од садот и ги ставам директно во комората на фрижидерот (или во замрзивач) и ги оставам да преноќат таму.

[ img ]

3. Индикаторите што се добиваат изгледаат вака

[ img ][ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 20, 2017 3:40 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Најдов добри плутани топчиња за индикатори, уште да најдам соодветна флуоресцентна боја и да ги офарбам

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Саб Oкт 21, 2017 11:09 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Dur koristite indikatori- tapi za mene ne ste musicari.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 23, 2017 6:33 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Многу ретко Крки, ама треба да се има

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 7:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Знае ли некој со каква боја ги фарбаат тапите што се флуоресцентни (портокалово или зелено/жолти)?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 10:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
So fluorescentna ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 1:03 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
АХАХАХАХАХАХАХАХА, Келтан шегобиецот. Кај да најдам таква боја мајсторе, тоа кажи ми, да не лутам :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 1:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Vo prodavnica za boi i lakovi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Индикатор
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 26, 2017 8:01 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Си најдов, попладне ќе ги средам :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum