www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 1:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 2:43 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 19, 2013 1:36 pm
МислењаCOLON43
Поздрав

Како почетник би сакал шислење од поискусните за оваа трска. Би ловел клен во средно големи реки. Или дајте препорака за тоа што има во Скопје во продавниците. Не сакам да претерам со јачината и ваше шислење дали да се оди на #4 класа?
Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 3:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Mnogu e meka taa trska, kako shpageta e. Za tie pari podobar izbor spored mene ti e Kormoran, ili duri i BFC od kaj Pero, plus ke si zemes so tie pari i Cortland Pro WF5 od tamu, odlicen shur, go koristam jas

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 4:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
belosija НапишиCOLON

дали да се оди на #4 класа?

Поздрав
Klen + suva musica = #4, osven ako ne se predomislis pa da pocnes i poteski strimeri da frlas za pastrmka . Vo toj slucaj #5. Okolu dolzinata mislam deka nema da imas golema razlika pomegu 8,5 i 9 fut. Ja koristam 9,7 i 9 fut i nemozam da kazam deka so 9,7 postignuvam drasticno pogolemi dolzini. Edinstvena prednos kaj podolgata trska se zafrlanjata "ispod raka" koga ne go digas snjurot vo vozduh, znaci roll cast i slicno. E veke 7 fut i 9 fut bi imal razlika pri dolzini vo bilo koe zafrlanje ali pola fut. ne ti menja mnogu.
Inace so gorenavedenite musicarki nemam iskustvo i zatoa nemozam da gi komentiram.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 8:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 19, 2013 1:36 pm
МислењаCOLON43
Филип НапишиCOLON
Mnogu e meka taa trska, kako shpageta e. Za tie pari podobar izbor spored mene ti e Kormoran, ili duri i BFC od kaj Pero, plus ke si zemes so tie pari i Cortland Pro WF5 od tamu, odlicen shur, go koristam jas

Ако си имал лично искуство и како што велиш мека е ќе побарам и Корморан или БФЦ као што велиш. Корморан налетав на едни во Буњаковец ке разгледам секако. Би одел на #4 дека сакам да има борба. Секако и до сега го ловев кленот на пец и на многу тенок конец, и од секогаш сум сакал да има фер борба.
П.С само мало појаснување *од кај Перо*, кај е точно таа продавница, барем улица па ке се снајдам секако.

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 8:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
http://www.ribar.com.mk/index.php?optio ... 2&Itemid=1

aj..

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 9:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Belosija
Dobredojde.
Zbor dva nesto za sebe?
Od kaj si, kolku vreme musicarish i sl.
Neznam koja e taa Dam trska ama se soglasuvam so tvoeto razmisluvanje. Goleminata na ribite vo Mk ne iziskuvaat pojako od #4, osven ako frlash strimeri. Jas bi odel na dolzina od 9 futa.
Kolku pari planiras da potrosis?
Neznam Sieera koja cena se? Cekam Jane da kaze.
Aj ke mislime nesto ste zaedno na forum.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 24, 2013 10:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ako ti e samo isklucivo za klen onda slobodno mozes da ides i na #3.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 25, 2013 12:08 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 19, 2013 1:36 pm
МислењаCOLON43
ilija НапишиCOLON
Belosija
Dobredojde.
Zbor dva nesto za sebe?
Od kaj si, kolku vreme musicarish i sl.
Neznam koja e taa Dam trska ama se soglasuvam so tvoeto razmisluvanje. Goleminata na ribite vo Mk ne iziskuvaat pojako od #4, osven ako frlash strimeri. Jas bi odel na dolzina od 9 futa.
Kolku pari planiras da potrosis?
Neznam Sieera koja cena se? Cekam Jane da kaze.
Aj ke mislime nesto ste zaedno na forum.

Збор два за мене. Јас сум од Битола, но работата ми дозволува доста шетање низ Македонијата наша мала, се изналовив попат на убави планински реки. А за мушичарење сум тотален почетник. Досега кленот го ловев најмногу на печи претежно од река загазен во водата, ама мислам дека мушичарењето ќе ми е поинтересно. Пари за старт имам едно 200 евра за комплет, значи трска машинка конец бакинг ... Па сега да му ја мислиме што и како кај нас може да се најде. Често сум во Скопје така да ќе ги поминам сите продавници што ке ги предложите.
Малку ми е збунувачко тоа класифицирање а доста читав за него, на пример ако земам #4/5 што точно значи тоа? Дека можам каков шнур да ставам и 4 и 5 DT i WF на истата мушичарка? Само еднаш налетав на чиста #5 и тоа DAM -от за кој што прашав. И каков бакинг 20 или 30 либри? И секако дека би сакал да е од неколку делови дека може да се носи насекаде.
Поздрав и благодарам за брзите одговори на сите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 25, 2013 11:28 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON255
ЛокацијаCOLONSkopje
Здраво, belosija

Јас ловам клен со 8ft i #5 до сега не сум имал потреба за друга трска.Таа е добра за сува мушица како и за мокра.Во врска со должината мислам дека од 8 до 9ft ти е доволно
ако е поголема може и да ти смета ако наидеш на гранки околу реката.Бекингот ти е доволен од 20 либри, а тоа со класифицирањето #4/5 значи дека можеш да ги користиш и
двата шнура. Мушичарки имаше и во Про Спорт во ГТЦ 3-кат или Трофеј Кисела вода сега не сум поминал да проверам само мислам дека нема со повеќе од два дела :cry:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Dam Exquisite Fly 8,5 #5
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 25, 2013 6:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Po ova sto go slusam od tebe( mali planinski rekicki i sl) obavezno razmisluvaj za #4, pa jas bi rekol i #3. Dolzina nekade do 8.5 futa.
Okolu snurovite zemi si wf4f.
Okolu dilemata so dvata broja sto pisuva na trskite vaka stojat rabotite: go zimas pogolemiot broj na snjur dokolku si pocetnik, a pomaliot dokolku si ispraksiran. Kaj podobrite trski toa go nema. Ima samo eden broj i toa e toa. Za beking ne se zamaraj. Za makedonskite golemini na ribi nema nikogas da go vidis bekingot.Ti sluzi samo sa ispolnuvanje na spunglata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum