www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 8:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 12:31 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Vo postarite literaturi pisuva deka e podobro trskata da bide od pomalku delovi,ama izgleda deka denesnite proizvoditeli go imaat nadminato toj problem.Site moj trski se 4 delni.
Inace jas bi te sovetuval da gledas 4-ka a ne 5ili 6.Za Makedonija e prva liga.
Sekoja riba sto ke ja fatam na mojata 6-ka mi e krivo zasto ne sum ja fatil na 4-ka.
Ako se sretnema na voda ke ti ja dadam da ja probas 4-kata

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 12:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Надминувањето на тој проблем се состои во посебна изработка на секоја секција од трската, не ист на чин на правење и лепење карбонски влакна за сите. Ова го прават скоро сите прозиводители со чесни исклучоци. Затоа реков SAGE ке почека. Работата се состои во тоа што се збори за нив дека ги изработуваат трските по Формула 1 техника. т.е. различен начин на изработка и лепење на карбонски влакна и смоли за секој дел посебно. Пример, за спојлерот еден начин, за преден браник (ако може така да се каже) друг начин. Затоа најсигурен избор ми е дводелна, бидејки не сакам средна или спора акција, туку средно брза до брза а најубаво тоа се постигнува со дводелна. Не можам да коментирам за начинот на изработката на LOOP бидејки не сум сретнал такви работи како се изработува. Ама ај, ке се видиме на вода па да ја видам твојата LOOP, па ако ме бендиса... :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 12:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Dvodelni musicarki ne se proizveduvaat odamna. Mozebi nekoja nepoznata marka za mene seuste gi pravi ali ne i poznatite brendovi. Isklucok se trskite od 7 ft na primer koj seuste mozeme da gi najdeme kao dvodelni. Dvodelna Sage moze da se najde polovna so brza akcija za nekoj 150 evra od modelot RPL koja i a bajgi godini vo sebe. Sto se odnesuva do izdrzlivosta na cetiridelnite ja ne bi se sekiral mnogu. Luge vadat Tarponi, vadat lososi od 25kg i slicno. Modes da zamislis losos od 25 kg faten vo brzacite na Treska, taa riba onda ima sila na traktor, cetvorodelna musicarka ja vrsi taa rabota bez
problem i bez opasnost od krsenje. Posto znam nekoj parametri za Loop ke gi navedam. Evotec 5ka na suvo izdrzuva tezina od 3kg a noviot cross s1 6kg. Taka da za izdrzlivost be stanuva zbor. Istoto vazi i za brzinata. Cetvorodelna ili trodelna e podednakvo brza kao i dvodelna. Mislam deka muabetite za dvodelnite trski se samo mit. Vo sprotivno, premium musicarkite koj kostaat mnogu evra ke bea dvodelni, à takvi ne postojat . Ako cvrsto si resil sepak dvodelna da zemes , onda Sage RPL bi ti bil prav izbor.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 5:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Okolu logikata na 3 ili 4 delna e toa sto pored prednosta pri transport ima i prednost pri preciznosta na podesuvanje na akcijata. Posto sekoj del se proizveduva posebno, polesno i poprecizno se stima i akcijata. Kako sto iskacaat novi modeli , taka se i trskite polesni i poizdrzlivi. Ja nikako ne bi preporacal dvodelna. Ako ne ti se brza onda mozes da gi probas trskite na Ilija pa letoska da gi probas i mojte i da si dojdes Sam do zaklucok. Ja ti stojam na raspolaganje ako treba nesto. Ako zemes dobar brend mozes i da racunas deka ke imas i dobar servis ako se sluci nesto nesakano so trskata. Go skrsiv vrvot na Evotec i 3 dena posle moeto javuvanje kaj Loop go imav noviot del doma. Treba i na tie raboti da se misli.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 7:56 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Go skrsiv vrvot na Evotec i 3 dena posle moeto javuvanje kaj Loop go imav noviot del doma. Treba i na tie raboti da se misli.
Во Шведска. Ќе те прашам колку ќе чекаш да дојде во Македонија, посебно кога треба да се обратиш кај некој увозник во Бугарија, Србија или Словенија...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 9:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Mislam deka koga se raboti za servis , nemas veke rabota so zastapnicite nego direktno so proizvoditelot. Znam deka onie sto reklamiraat vadarsi i trski koj se made in USA, moraat ostetenite delovi da gi prakaat tamo pa od tamo im preprakaat novi delovi. Losa rabota e sto sami si ja plakaat postarinata.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Ајде ке се видиме на вода па ке пробаме, размотриме и заклучиме по нешто ;) . Денес и тоа како ми требаше нова трска само до 2,45 максимум и со брза акција за таму кај што бев, користев 2,75. Ај и за тоа репортажа наскоро :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 1:18 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragan НапишиCOLON
Ајде ке се видиме на вода па ке пробаме, размотриме и заклучиме по нешто ;) . Денес и тоа како ми требаше нова трска само до 2,45 максимум и со брза акција за таму кај што бев, користев 2,75. Ај и за тоа репортажа наскоро :D
Dragan
Jas imam edna Daiwa 245 sm.aftma 5,6
Ako sakas ke ti ja dadam za 1000 denari.Mozes da mi ja platis otkako ke ja probas nekoe vreme.Ako ne ti faka oko vrati mi ja ,nema problem.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:35 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Mislam deka koga se raboti za servis , nemas veke rabota so zastapnicite nego direktno so proizvoditelot. Znam deka onie sto reklamiraat vadarsi i trski koj se made in USA, moraat ostetenite delovi da gi prakaat tamo pa od tamo im preprakaat novi delovi. Losa rabota e sto sami si ja plakaat postarinata.
Нцк, на балканов секако си имаш работа со застапниците. Ако на Илија (пу пу пу) му се оштети Висион-от, ќе мора да се обрати кај Травар, па да чека Травар да се обрати до Висион, па да стигне делот во Травар, па Травар да му го испорача (извор: повеќе примери со оштетени делови на трски под гаранција од балканските мушичарски сајтови)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Избор на мушичарка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 10:48 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Loop i nekoj drugi gi kontaktiras sam, Guideline a ete i Vision kontaktiras preku najbliskata prodavbica ili vo vas slucaj zastapnik. Vo sekoj slucaj osteteniot stap poftorno ke mozes da go koristis , vo najlos slucaj bi trebalo da se doplati okolu 40 evra plus postarina, ova dokolku garancijata e istecena ili nemame smetka na koja stoi naseto ime.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum