www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 12:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
jordan1223 НапишиCOLON
Прикаски како што кажаа и другите се наога карши гоце студентскиот тафталиџе има тука сендвичара една одма до нејзе е ако неможеш да ја најдеш можам да ти помогнам да ти покажам каде е блиску живеам. Илија ако се решиш да ја продадеш даињата кажи ми и да се најдеме да ја видам и нормално цениче , а за линеата долниот дел исто така ке ми кажеш колку парички нема смисла беспари да земам нешто што ти си го купил :). Ја видов Balzer diaboloto точно беше 2900 2.75цм беше резервирана и нема веке. Разгледав по интернет нема некои спецификации или некакви коментари каква е трската може е добра како и да е сега за сега ја нема . Си земав убава макара -ако така се вика (машинка) исто од балзер алуминско доста е добро (1400ден)
Jordan
Eve ja trskata Daiwa power mesh pm 340-8 lennght 244 cm,AFTMA5-6.Trskata e old school. Ja ima i po Amerika. Vidi na internet kolku pari se dvizi za da ne tropam gluposti okolu cenata.
Mozam da ti ja dadam da ja probas.Imaj ja nekoe vreme.Ako ti faka oko zemaj ja.Se gledame na voda.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 10:15 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 6:39 pm
МислењаCOLON46
ilija НапишиCOLON
jordan1223 НапишиCOLON
Прикаски како што кажаа и другите се наога карши гоце студентскиот тафталиџе има тука сендвичара една одма до нејзе е ако неможеш да ја најдеш можам да ти помогнам да ти покажам каде е блиску живеам. Илија ако се решиш да ја продадеш даињата кажи ми и да се најдеме да ја видам и нормално цениче , а за линеата долниот дел исто така ке ми кажеш колку парички нема смисла беспари да земам нешто што ти си го купил :). Ја видов Balzer diaboloto точно беше 2900 2.75цм беше резервирана и нема веке. Разгледав по интернет нема некои спецификации или некакви коментари каква е трската може е добра како и да е сега за сега ја нема . Си земав убава макара -ако така се вика (машинка) исто од балзер алуминско доста е добро (1400ден)
Jordan
Eve ja trskata Daiwa power mesh pm 340-8 lennght 244 cm,AFTMA5-6.Trskata e old school. Ja ima i po Amerika. Vidi na internet kolku pari se dvizi za da ne tropam gluposti okolu cenata.
Mozam da ti ja dadam da ja probas.Imaj ja nekoe vreme.Ako ti faka oko zemaj ja.Se gledame na voda.
Барав по интернет да ја видам што и како е ама никако неможам да најдам, ми дава само spinning трски под тоа име


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 10:49 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Hmm cudno.Porano naogav nekolkumina koj prodavaa polovni vo Amerika.
Ok togas.Cenata neka bide 30 evra.Dojdi, zemi ja,probaj ja.Ako ne ti odgovara ke si baras druga.Taa sto e balzer e rezervirana od moj drugar.Ako sakas ke go prasam dali ke ja zima.Ako ne ja zima togas ke ja "oslobodat"
Inace kolku za informacija:nikoja komercijalna ribarska firma ne pravi profi musicarski stapovi taka da ne se zamaraj okolu brendovite.Dobri stapovi ti se Sage,Orvis,G.Loomis,Loop,Vision.......nikogas nemas slusnato za niv a kostaat nad 200 evra.
Sto mi e poentata,ne da te razocaram ili da ti kazam deka ne se dobri eftinite tuku deka se site vo nekoja Shtanc kategorija i nema nekoja golema razlika medju sebe.Golem propust vo nasite prodavnici e deka ne mozes da si gi isprobas na voda.Eve i Filip ti go spodeli negovoto iskustvo taka da mislam deka od site tuka najveke ima istrazuvano po nasite prodavnici.
I uste nesto samo da ti kazam deka 80 % od nasite musicari fakat riba so onaa oprema sto ja ima po skopskite prodavnici i dobro im od :) i.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 4:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 6:39 pm
МислењаCOLON46
ilija НапишиCOLON
Hmm cudno.Porano naogav nekolkumina koj prodavaa polovni vo Amerika.
Ok togas.Cenata neka bide 30 evra.Dojdi, zemi ja,probaj ja.Ako ne ti odgovara ke si baras druga.Taa sto e balzer e rezervirana od moj drugar.Ako sakas ke go prasam dali ke ja zima.Ako ne ja zima togas ke ja "oslobodat"
Inace kolku za informacija:nikoja komercijalna ribarska firma ne pravi profi musicarski stapovi taka da ne se zamaraj okolu brendovite.Dobri stapovi ti se Sage,Orvis,G.Loomis,Loop,Vision.......nikogas nemas slusnato za niv a kostaat nad 200 evra.
Sto mi e poentata,ne da te razocaram ili da ti kazam deka ne se dobri eftinite tuku deka se site vo nekoja Shtanc kategorija i nema nekoja golema razlika medju sebe.Golem propust vo nasite prodavnici e deka ne mozes da si gi isprobas na voda.Eve i Filip ti go spodeli negovoto iskustvo taka da mislam deka od site tuka najveke ima istrazuvano po nasite prodavnici.
I uste nesto samo da ti kazam deka 80 % od nasite musicari fakat riba so onaa oprema sto ja ima po skopskite prodavnici i dobro im od :) i.
Да не е кратка , останува најубаво да се видиме да ја видам. како и да е ке бидеме во контакт


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 6:33 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
2,44 ти е добар за мали планински реки, дури и 2,25 би била супер. За Треска, Пчиња, Радика и сл, 2,55 - 2,70, според мене. 5-ка шнур максимум за поголемиве реки, 3-4 за планинските, шо ќе ти е 6-ка?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 6:36 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 6:39 pm
МислењаCOLON46
Филип НапишиCOLON
2,44 ти е добар за мали планински реки, дури и 2,25 би била супер. За Треска, Пчиња, Радика и сл, 2,55 - 2,70, според мене. 5-ка шнур максимум за поголемиве реки, 3-4 за планинските, шо ќе ти е 6-ка?
А имаме ли 3-4 тука во македонија не сум начекал ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 6:43 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не. Ако ти се чека, во април има саем во Ниш, ќе одиме една бригада од тука, па некој ќе ти земе што ти треба :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 6:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Jordan
Kako sto ti kazav vo prviot post mislam deka 6-ka e jaka trska.Od jacina glava ne boli,a nema ni razlika vo tezinata samo sto nema da mozes da gi cuvstvuvas malite ribi kako koga bi gi cuvstvuval so 4-ka.
Inace so 6-ka ke dostignuvas pogolema dalecina no i dodeka ne se naucis konecot poveke ke ti pleska na povrsinata na vodata.
Ne me razbiraj pogresno jas ne mislam deka Daiwata ti e super tuku samo ti ja ponudiv.
Po mene za Radika i Treska e dobra 275 cm so AFTMA 4 ili 5.
Za pomalite reki 245cm so AFTMA 4.
No isto taka smetam deka musicarite treba da imaat poveke trski.Edna za ninfi i suvi,edna za strimeri.isto taka da ne spomnuvam ako fakas na ezera.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 6:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Бидејќи развивме дискусија за мушичарска опрема, и ова ќе оди кај Илија во мушичарење :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарски стап
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 22, 2012 7:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Koga ja bi se odlucuval da kupuvam musicarka za u MKD i bi mozel da si priustam samo edna, onda bez razmisluvanje bi kupil edna od 9futa, so tezina 5. Bi bila univerzalna za site uslovi i nacini za musicarenje. Od pogolemi strimeri do najmali nimfi i suvi.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum