www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 07, 2011 7:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Можеби може да се стави и постручен текст но еве ќе почнам со основното.Колку да има нешто по понатаму ќе поправаме :D
Шнурот е оној дебелиот конец со кој се исфрла мушичката.Бојата не означува ништо посебно но добро е да се купат дречливи бои за да можат да биде видлив кога се стемнува.
Важни работи се следниве:
-Бројката(дебелината) се избира во комбинација со стапот.Кај некој стапови има две бројки пример AFTMA 5-6.Во тој случај почетниците би избрале 6-ка а поискусните 5-ка. Мислам дека за македонските реки одговара 4 до 5-ка за сува,влажна и нинфа.За стримери 6-ка
-шнурот може да биде пловечки Floating(F),тонечки Sinking(S),почетокот тонечки а остатокот пловечки Sinking tip (F/S),неутрален Neutral(N) и интермедиалниот Intermediate (I) кој што пловат испод површината но не тонат до дното.Со оглед дека нашите реки се плитки мислам дека за почеток може да се купи пливачки кој со одредени варијанти ќе може да ги "покрие" сите видови на мушичкарење
-исто така се означува и обликот на шнурот.Доколку е здебелен само на едниот крај тогаш е означен со WF(weight forward).Доколку е здебелен на двата краја тогаш е означен со DТ(double taper).Има и такви што се здебелени во првите 10 метри а остатокот е монофиламент а се користат за натпревари и на места каде што е многу ветровито,например риболов на море или езеро каде што нема завет од дрва.Се означува со SH(shooting head) .Мислам дека за наши услови би било добро да се купи здебелен на едниот крај WF
Значи ознаката би изгледала вака WF5F( бројот е во зависност од стапот)
Иначе за сите информации од ваков карактер многу можете да научите од книгата МУШИЧКАРЕЊЕ од Чедомир М.Димитровски

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 07, 2011 7:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Potolno se slagam deka za Makedonski uslovi WF snjurot e idealen. Dobar uvod na temava od drugarot Ilija ;)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 07, 2011 7:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Atanasovski НапишиCOLON
Potolno se slagam deka za Makedonski uslovi WF snjurot e idealen. Dobar uvod na temava od drugarot Ilija ;)
Читај во друга тема.Имам изненадување за тебе.Ај и така ти е забрана ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 07, 2011 8:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Sitno mi e drugar. Od 1 Januari napagam ;)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 8:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Вечер планирам новиот шнур да го намотам на втората шполна и да ставам конектор и лидер. Е сега вака. Јас шнурот со конекторот го поврзувам на тој начин што еден сантиметар од шнурот го истенчувам со скалеп малку и го вметнувам во конекторот. Потоа на тоа ставам малку супер лепак, чекам да се осуши, и врз него силиконското цревце. Вака го поврзувам од кога почнав со мушичарење и никогаш досега не пукнало или да се скине, а чворови премногу во принцип не сакам. Доколку имате некоја добра идеја-предлог пишете.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 10:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragan НапишиCOLON
Вечер планирам новиот шнур да го намотам на втората шполна и да ставам конектор и лидер. Е сега вака. Јас шнурот со конекторот го поврзувам на тој начин што еден сантиметар од шнурот го истенчувам со скалеп малку и го вметнувам во конекторот. Потоа на тоа ставам малку супер лепак, чекам да се осуши, и врз него силиконското цревце. Вака го поврзувам од кога почнав со мушичарење и никогаш досега не пукнало или да се скине, а чворови премногу во принцип не сакам. Доколку имате некоја добра идеја-предлог пишете.
Mislam deka e dobro taka.Samo nekolku soveti:ne preteruvaj so super lepakot zatoa sto ke ti se napravi tvrd del koj nema lesno da pominuva niz sprovodncite.Isto taka cevceto mozes da go zagrees so upaljac za da se stesni.Po pravilo super lepak voopsto ne e potreben.Ako veke stavas, stavi ne poveke od edna kapka.Po nekoe vreme moze da ti dojde do razresuvanje na mrezickata.Mozes da gi izgoris kraevite.
Inace i jas go koristam istiot sistem i ne sum 100 % zadovolen zatoa sto se stvara nekoj pregrub spoj.Po mene mislam deka e najdobro koga se pravi okce na snjurot so igla.Mnogu "lesen" sistem i ne im preci na sprovodnicite.
Airlija nov snjur.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 12:27 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Бидна :)

[ img ]
[ img ]


Мислам дека ке биде добар и ловен :D

Иначе овој за кој што збореше со окце во шнурот Needle knot е добар ако врзуваш директно лидер без јамка и конектор во шнурот.
За оние што имаат телефони со Андроид оперативен систем, од Андроид Маркет им препорачувам топло, да си ја симнат апликацијата Fishing Knots. Има разни типови врзувања, чворови, сликовито прикажани, за мушишарење, спин, крапски и општо за цел риболов. Добро е да се има во мобилен телефон, којзнае може некогаш да послужи :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 7:49 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Dragan НапишиCOLON
За оние што имаат телефони со Андроид оперативен систем, од Андроид Маркет им препорачувам топло, да си ја симнат апликацијата Fishing Knots. Има разни типови врзувања, чворови, сликовито прикажани, за мушишарење, спин, крапски и општо за цел риболов. Добро е да се има во мобилен телефон, којзнае може некогаш да послужи :D
Ова ме потсети на времето кога ја купив мушичарката и отидов да се најдам на Треска со Перун и Марјан, да ми дадат прва лекција за фрлањето. Уште ништо не ми беше намотано, и дремев како мисир покрај нив. Ме прашаа што чекам, зошто не го мотам шнурот, а мојот одговор беше “не го носам лаптопот за да знам кој чвор каде оди“ :? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 10:16 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
Ова ме потсети на времето кога ја купив мушичарката и отидов да се најдам на Треска со Перун и Марјан, да ми дадат прва лекција за фрлањето. Уште ништо не ми беше намотано, и дремев како мисир покрај нив. Ме прашаа што чекам, зошто не го мотам шнурот, а мојот одговор беше “не го носам лаптопот за да знам кој чвор каде оди“ :? :D[/quote]

Vo avgust sin mi se vraka od USA, saka da mi donese oprema za musicarenje, jas sum laik od ovaa oblast, bi zamolil da mi dadete preporaka za pocetnik, od stap, rolna,snur, ...... i sve ostanato za musicarenje na nasite vodi da mi donese.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: шнур
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 10:25 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Прочитај ги и овие 2 теми, додека најдеме по некој линк од САД што би ти користел

viewtopic.php?f=121&t=1684

viewtopic.php?f=121&t=226

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum