www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 17, 2011 1:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Имало мајсторишта и кај нас за оваа техника.Па еве тема за разработка на техниката....Нека ја почнат мајсториштата Борис и Кременадла :mrgreen: ноќната мора на пастрмките :twisted: :twisted: :twisted:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 17, 2011 7:57 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Јас не сум мајстор за техникава, досега само неколку пати сум влечел од чамец, така да се сметам за аматер за истата и оставам другите повеќе да кажат. Од она што го научив до сега мислам дека има неколку предности и неколку слабости во однос на влечењето без чамец.

Предности :
1.можеш да поминеш поголем терен и да фатиш некоја риба која можеби не би ја нашол од обала или на едно место

2. Кога ќе ја закачиш рибата полесно е за вадење затоа што си од чамец и имаш поголема можност да ја контролираш да не влезе во некои гранки, грмушки или слично

3. Можеш да ја бараш рибата и во подлабоко

Негативности :
1. Ако трската ти е потпрена на нешто и не ја држиш во рака, дефакто не го осеќаш нападот на рака, со оној интензитет како што е тоа кога водиш сам од некоја статична позиција (копно) и моташ со машинка, не е тоа тоа :D , го нема она чуството кога го сеќаваш во секунда нападот на рака, во овој случај само гледаш дека трската се свиткува, брзински ја зимаш и почнува борбата

2. Неможеш да менуваш ритам, да забрзуваш и подзастануваш и сите останати цаки кои можеш да ги правиш на пример од копно со мотање на машинката, тука ритамот е оној кој го диктира брзината на возење на чамецот.

3. Ако во вода имаш повеќе врсти на воблери, цикади, кашики, блинкери и сл. секоја различно се однесува на ритамот на возење на чамецот. На одредена брзина на возење гледаш дека некој воблер иде одлично, но гледаш дека некој друг не мрда

4. Кога ќе удри нешто диво, знае да направи вистински хаос во чамецот, од типот да ги заплетка другите конци, или пак за да ја извадиш рибата некогаш мора да го изгасиш чамецот, што автоматски значи сите останати мамки што ти се во вода паѓаат надоле и ако си во поплитко, а некој друг набрзина не ги извади можат да се закачат доле и кога ќе се извади рибата, сваќаш дека други 2 трски се закачиле доле и може да дојде до губење на воблерот/блинкерот


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 17, 2011 8:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
vo vrska so ovaa ribolovna tehnika (ako moze da se kaze tehnika) koja e dosta zastapena na zapad mozam da kazam deka nekogas znae da dade dobri rezultati , ama od licno iskustvo mozam da iskomentiram deka nagonot za lov kako i da ne postoi ,cuvstvoto za nadmudruvanje i tehnika isto taka ...i sve se sveduva na turisticko vozenje i uzivanje i toa isklucivo vo drustvo i so dobra salata i stara z"ta :) :) :)

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 18, 2011 1:45 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Се согласувам со погоре кажаното. Иако немам никогаш пробано да ловам на овој начин, ми се чини дека и некој што нема врска од риболов (да не ме разберете погрешно, тука не мислам на никој конкретно, најмалку на Борис и неговата екипа), ако е доволно упорен и има доволно гориво ќе закачи понекоја риба. Со тролингов си го шпарташ цело езеро, нешто што нема шанси да го правиш со друг начин на риболов, сепак мене ми е некако премногу моторизиран ваквиот риболов, си ги поставуваш трските и си возиш, рибата сама се фаќа. Мене така ми изгледа. Нормално дека и во тоа има марифети, ама ако некој ја совлада добро оваа техника сигурно дека така ќе извади многу повеќе отколку да пеца од брег или од укотвен чамец.

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 19, 2011 2:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
u prolet na lipkovo go spustime camecot kaj branata frlime dva stapa na skakavec i poleka do vlivot na gosinka imame od 3-5 klena koga stigneme do gore zavrsena rabota vece imame riba.ne e troling ama ponekoga vrsi rabota

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 22, 2011 2:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
neznam zasto ama jas ednash bev( a moram da priznaam deka mnogu vlijaese i reportazata na kolegite so monster fish :) )i se zaljubiv vo "tehnikata" vlecenje od camec.si se vozish,si uzivash a pak ne e zapostavena naukata i predizvikot da ja nadmudrish ribata.koj misli deka e lesno neka ide neka se vozika pa da vidi za shto stanuva zbor ahahahahaah

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 28, 2011 12:51 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
okolu tehnikata ne znam mene ova pojke mi lici kako za stopanski ribolov otkolku za rekreativen-isto kako onaa tehnika sto ja primenuvat so onie mrezulcinata-bitno e deka vo filmot ima trska.
ali dobro sekoj si ima svoj zanaeT na kraj kraeva toa e TAKA DEDO ZNAJ TAKA DECA PLASI :D

inace i vo nasiot revir ja primenuvaaa taja tehnika pa pokraj suvoto izgore i surovoto - vovedoa zabrana za lovenje od camec=mozi i za toa nekako nemam nekoe jako mislenje za tehnikata
a i ne sum po toj ribolov so vobleri,blinkeri,kasiki i t.n

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 07, 2011 11:48 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Спиро, мислам дека не е коректно да даваш вакви коментари кога веќе не ни применуваш лов со воблери, блинкери и кашики. Тоа со мрежите нема благе везе со оваа техника и затоа коментаров вреѓа многу луѓе. Едно е мрежа, а сосема друго е воблер. Стопански риболов значи фаќање на големи количини на риба секое идење по риба, ако мислиш дека на овој начин тоа можеш да го правиш алал да ти е, еве почни пробај, ако го задржиш истиот став и ако вадиш риба како за стопански риболов, јас веднаш ќе се откажам од риболов и ти ја давам од се срце целата опрема и оди на стопански риболов. Доказ за спротивното тие е изминатиов викенд кога пола форум, меѓу кои и најдобрите рибари во оваа техника биле на Козјак и скоро никој ништо не фатил.
Иначе забраната за чамци најчесто се воведува затоа што без чамец мрежарите немаат моќ, едноставно неможат да постилаат без чамец, таму лежи одговорот зошто се забраниле чамци


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 07, 2011 11:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Bravo sefe, se slagam vo se samo vo edno ne.
Ne e deka bas nikoj nisto ne fatil na Kozjak minatiov vikend. :roll: :D
A ubavo mi rekoa tvojte kolegi, da gi slikam ama... ladno bese.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 12:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ok jas kazav eden moj stav za taa tehnika posto i za taja tema bese naslovot
Ali jas mislam deka toa so vlecenjeto e istiot nacin so i ohrigjani ja lovea pastrmkata od camec
e sega mi bese muabetot vo so e filingot na pr(so kolku trski rabotis istovremeno) ne znam.
NE SUM UCESTVUVAL NA TAKVA ZABAVA pa ne znam kako izgleda

- daj nesto podobjasni kako se raboti so e dobitnata kombinacija (pa mozi i cel forum tamu vo zivo da dojdime)- NA PRAKSA

pozdrav i razgele

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum