www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 25, 2020 7:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 12:26 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
So cel kolku e mozno da gi namalime eventualnite problemi so penta na ezero, eve edno moe iskustvo koe mozebi nekomu ke mu koristi, a nekoj moze ima i podobar predlog.
Se raboti za pentite Tomos koi dosta se koristeni megu nas a cesto znaat da presisaat, pogotovo na mala gas.
Mene toa mi se desavalo cesto, a ednas debelo presisa i ostanav so saati nepodvizen na Kozjak negde nakaj Zdunje a camec nikako da pomine za slepanje. Sreka bese Juni, nekam ni da pomislam kako bi bilo takvo nesto ova vreme na kocan ladno...
Problemot go resiv otkako pocnav da koristam svekici NGK namesto Bosna.
Moja preporaka e NGK br8hsa, go koristam ovoj model vo razni uslovi dve godini bez problemi.
Vasi iskustva i preporaki se dobredojdeni...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 7:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 916
Znaci koga odis so penta ima nekoi raboti koi moras sekogas da gi nosis i jas mislev deka se samo tovar ama ednas se zaebuva covek.

sto moras da nosis:
jazence rezerva za palenje
svekica
strafciger prav
krstac
klesta kombinirana
edno crevce (zasto treba crevce)
kluc za svekica

mene mi se sluci na palenje da mi se skine jazenceto, sto se desi i kako se desi ni jas neznam zdrazvo bese od ednas pukna. sreka bese ubavo vremeto pa od partizan do kaj aleksa veslanje i 3 dena posle vospalenie na muskuli.
Zasto crevce? Znae mnogu cesto da probie kabelot za svekicata i da ja frla strujata i da se ubies od vlecenje a da nemozes da ja zapalis pentata.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 7:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Да се надоврзам и јас,кога веќе станува збор за Томос пенти.Секогаш носам со мене алат за Томос ,секако клуч за свеќици и обавезно две свеќици резерва.
Има и еден друг ситен детал,кој мора да го имате секогаш со вас,освен оние кои ги наброја DraganDrazo-а тоа е кајла(од месинг)Таа ситнурија е прва на удар,кога се управува пентата,на најмала гранка да удри-отиде....и не кошта ништо да си носиме со нас неколку за резерва(секој дреар може да ни ги направи по багателни цени)за да не весламе цел ден ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 7:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Вто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON 1683
Ides vo Merkur vo Sk kupuvas mesing zica taa debelina 2-3 zici po 1m se i vadis originalot , so klesta seces i pravis 200 kajli tie ti se za dozivotno :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 8:54 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 9:53 am
МислењаCOLON 33
i sajka za zamena na kajla


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 8:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
kozjak НапишиCOLON
i sajka za zamena na kajla
Тука е грешката ;) колега.Никогаш не употребувајте шајка наместо кајла.Кајлата од месинг е мека и без никаква штета по моторот се уништува при контакт со подводни препреки.Шајката може да ти направи проблем,и во краен случај да се превртиш со чамецот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 9:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Poliz НапишиCOLON
kozjak НапишиCOLON
i sajka za zamena na kajla
Тука е грешката ;) колега.Никогаш не употребувајте шајка наместо кајла.Кајлата од месинг е мека и без никаква штета по моторот се уништува при контакт со подводни препреки.Шајката може да ти направи проблем,и во краен случај да се превртиш со чамецот.
Nas nekolku pati ne ima spaseno tokmu shajkata!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 9:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Баџо НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
kozjak НапишиCOLON
i sajka za zamena na kajla
Тука е грешката ;) колега.Никогаш не употребувајте шајка наместо кајла.Кајлата од месинг е мека и без никаква штета по моторот се уништува при контакт со подводни препреки.Шајката може да ти направи проблем,и во краен случај да се превртиш со чамецот.
Nas nekolku pati ne ima spaseno tokmu shajkata!
Она ќе те спаси,за да го ставиш моторот во функција ;) лошо е ако дојде ред со шајката да удриш во нешто ;) Шајката е принудно решение за во моментот ако немаш кајла.Ние сега збориме дека треба да се има по неколку кајли во секое време во приборот ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 9:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 916
bravo poliz se mislev celo vreme sto zaboraviv sto zaboraviv KAJLA od mesing i se razbira kajlata e preporaclivo da e fes zs inaku i bez da udri na granka moze da ja skrsi dokolku ima lufta na pentata.


aj sega i edno pod prasanje do koga moze da se koristat 2 taktni masini zs razbrav nesto deka ke se zabranuvale a mozebi i se zabraneti?

i edna pouka od mene do site sto sakaat da kupat penta kupuvajte strogo tomos.
delovi ima kolku sakas a i eftini se
problemot kaj drugite penti ne deka ne se dobri nego problem se delovite


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koi svekici za penta Tomos?
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2012 11:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Jas kolku znam Bosna svecici vece nema se e toa falc,ali ne e loso da se nosi poedna rezerva,okolu kajlite od mesing jas sum rekorder vo menuvanje,na tikvesko ezero od resavski zaliv do posle manastirot iskinavme 9-10 sreca gazdata si bese napravil polna kutija na rabota.....ali sjebavme i dosta mrezi i strukovi...

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum