www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 28, 2020 8:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 3:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON 441
е што е тоа побезбедно и поубаво? дај и јас ќе купам!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 4:02 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
brat ako si se razocaran od postov moj za camecot jas se izvinuvam,,,, :) zemi eden obicen maestral lovi so nego i ke vidis sto e razlikata..nemav namera da te navredam..realnosta e toa..poz..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 10:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON 441
брат јас ти кажав дека имав маестрал две години и имам многу искуство со маестралот и да ти кажам од еланов сум три пати позадоволен, а причините ги наведов претходно. За тие пари според мене подобра опција нема. Иначе јас воопшто не сум навреден не се секирај само сакам да кажам од мој аспект како стојат работите затоа што сум ги имал и користел и маестралот и еланот кој сеуште го користам и ќе го користам се додека не соберам 3000евра, а после и јас знам што да набавам :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 11:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Nemoze nieden gumenjak da bide podobar od plastikar vo svojata kategorija...Ico jas ke ti najdam 5 luge da ima dades elan t310 za maestral 9...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 11:43 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON 109
ЛокацијаCOLON Skopje
Во 70-тите години во ревијата SAM svoj MAJSTOR имаше тест на Елан Т 300 и во него се вели дека тој е пред се наменет да биде помошен чамец на јахти и моторни крузери кои заради големината и длабокиот газ не можат да се доближуваат до брегот или за рекреација и риболов на мали затворени води. Нивна констатција е дека не е стабилен во мирување но и на бранови и не се препорачува одалечување од брегот. Најоптимален погон за него е TOMOS 4 (во тоа време), со TOMOS 10 квази глисира односно повеќе ја "ора" водата отколку што глисира и троши неоправдано многу гориво.
Е сега во однос на MAESTRAL 9 според мене е за класа подобар затоа што е попросторен, побрз,
побезбеден и потраен. Финансиката состојба на повеќето од нас и скоро никаквата понуда на пловила кај нас направи да користиме за риболов неадекватни и небезбедни чамци, тука пред се мислам за езера како Охрид, Козјак и Тиквишко кои се долги и по 20 км и доста опасни при невреме.

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 16, 2012 11:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Vo potpolno se soglasuvam deka ovie camci koi nie gi koristime kako osnovno sredstvo vsusnost se pomosni camcinja za jahtite....ama siromastija,nema jahta zatoa gumenjak ke zavrsi rabota.. :)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 17, 2012 1:03 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON 109
ЛокацијаCOLON Skopje
Да сиромаштија :( и храброст :o
Кога на Козјак ќе видам Маестрал 9 натоварен со четворица рибари и куп опрема, од далеку ми изгледа како да седат на вода, гумењакот не се ни гледа, како да е подморница. :lol:

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 17, 2012 9:34 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
ne cinat tie camci sto gi forsirate tolku,,problemot kaj mene e sto sum realen :D :D :D trebase da pisam, 2komada imav takvi i se zaebav sto gi prodadov, site ke recea, da si se zaebal.. ;)

maestralot za toj camec e izmislen , i ne mozes da go sporeduvas....kupujte posigurni camci i ne si igrajte.. ;) ete i fiserman vi kaza za sto se tie camci,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 17, 2012 12:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Јан 15, 2012 4:08 pm
МислењаCOLON 12
fisherman.m. НапишиCOLON
Во 70-тите години во ревијата SAM svoj MAJSTOR имаше тест на Елан Т 300 и во него се вели дека тој е пред се наменет да биде помошен чамец на јахти и моторни крузери кои заради големината и длабокиот газ не можат да се доближуваат до брегот или за рекреација и риболов на мали затворени води. Нивна констатција е дека не е стабилен во мирување но и на бранови и не се препорачува одалечување од брегот. Најоптимален погон за него е TOMOS 4 (во тоа време), со TOMOS 10 квази глисира односно повеќе ја "ора" водата отколку што глисира и троши неоправдано многу гориво.
Е сега во однос на MAESTRAL 9 според мене е за класа подобар затоа што е попросторен, побрз,
побезбеден и потраен. Финансиката состојба на повеќето од нас и скоро никаквата понуда на пловила кај нас направи да користиме за риболов неадекватни и небезбедни чамци, тука пред се мислам за езера како Охрид, Козјак и Тиквишко кои се долги и по 20 км и доста опасни при невреме.
....I Dojransko ezero e interesno koga ke te zgrapca valandovskio veter... :) Elan t300 e bezbeden koga se exploatira vo ribnik od tipot na bivsi bazeni za iskop na pesok. sekoja druga kombinacija e rizicna za upotreba.licno iskustvo so toj camec e poveke od dvajca nikako,( pozelno e da ste so normalna telesna tezina ... :)))reducirana oprema i krajno disciplinirani vo sedenjeto mirni. sekako mirna voda i bez veter se idealni vremenski uslovi za ovoj camec. Druze od Elan se sto e pod 4m ne zemaj, drugite se ok!.Gumite se prikazna za cebe,ako ne te mrze raspakuvanje i pakuvanje barem1h sekoe izlevanje na voda, togas zemaj gumenjak. Licno koristam elan 401 i zadovolen sum od nego.Dovolno e komoten pa i trojca si rabotat vo nego so malku vnimanie na zafrluvanje.Pozdrav


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eлан т310 и т300
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 17, 2012 12:20 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
mnogu dobro kazano, se sto e nad 4 mretra e drugo i pa ne sigorno...inaku ovie 2 modela najdobro se koristi da go napolnis so voda, i decinja da se slapkaat vo nego :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum