www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 07, 2024 5:05 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 1:34 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Stotuku dobiv nekolku musicarski spisanija. Eden tekst so gorenavedeniot naslov, mi odzema vnimanie. Go procitav, i mislam deka e tolku korisen sto se resiv celiot da go prepisam ovde. Posto e golem , ke go napisam vo poveke postovi so podnaslovi.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 2:07 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Tekstot gi opisuva temelite na musicarenje so imitacii. Mnogumina musicari ja imaat procitano cela literatra sto postoi za vrstite na musici, gi imaat nauceno na pamet kolku anteni na opaskata imaat razlicni grupi na majski musici (Beatidae) i razlikite vo nijansite na nivnite boi. No seuste imaat mnogu da ucat za da bi bile uspesni musicari. So ova sakam da kazam deka klucot da se biden uspesen so imitaciite ne e vo detaljite nego vo pristapot na edna problematika i resavanje na istata.

Resavanje na problem

Imam sretnato mnogu nacitani musicari po razni mesta. Mnogu od niv me imaat iznenadeno vo negativna smisla so svoeto ribarenje.
Dokolku prirodata ne se odnesuva onaka kako sto procitale vo ucebnicite, na primer nema masivno roenje na majski musici, ostanuvaat so dignati ramenja. Se raboti za resavanje na problem i prilagoduvanje na postoeckata situacija. Za prilagoduvanje, pred se potrebno e nabjuduvanje.

NABLJUDUVAJ!!!

Eden dobar primer za nenabljuduvanje, doziveav eden Juni vo Severna Amerika. Dodeka ja vadev trskata od futrola, zabelezav trojca musicari koj veke bea vo akcija. Povrsinata na vodata bese prepolna so majski musici i ribite se pojavuvaa mnogu cesto .
Uste ne go ni sklopil stapot a veke bev ostanat so otvorena usta od nacinot na koj oni pokusavaa da ja imitiraat celata situacija.
Frlaa i vlecea, eden od niv navistina frlase mnogu daleku i ubavo. No riba ne fatija. Sednavme so drugarmi pored rekata i pocnavme da nbjuduvame. Primtivme i mravki vo vodata pored iljadnicite maski musicki. Pastrmkata konstantno se hranese samo so mravkite. Posle 20 minuti i jas i drugarmi imavme uloveno nekolku pastrmki i eden Char.
Kolegite, ocigledno isfrustrirani zastanaa pored nas zacudeni od nasiot ulov. Uste pozbuneti bea koga im kazavme deka ulovot ni e na mravka. Pa majskive musici masovno se rojat,zakluci eden od niv. Da, majskite se rojat, ali pastrmkata jade mravki.
Potrebno e nabljuduvanje.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 2:17 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Nabljuduvanje i bi dodal,razmisluvanje :D odsekogas sum se divel na ovaj nacin na ribolov.Ama ''begam'' od teorijata na izrabotka na musici.Citav dosta edno vreme i mi ''zovrija'' glavata :D premnogu novi raboti ,ama eden den...Atanasovski ,ce bideme kolegi sigurno.Musicarenjeto e kraj,zavrsen cin vo ribolovot,povozviseno nema ,barem kako jas go gledam toj nacin na ribolov .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 2:23 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Suva musica na mirna voda

Kako prodolzetok na gore napisanoto, treba da se dodade deka pri musicarenje na mirna voda, potrebno e ogromno trpenie. Dokolku edna riba si pojaviva poveke pati na edno mesto, cesto ja vrakame musicata nazat zatoa sto ne sme imale odar odma.
Pastrmkata cesto prebaruva edna pateka, dokolku go nabljuduvame nejzinoto pojavuvanje na povrsinata bi mozele da izracuname odprilika kade ke se pojavi sledniot pat. Pri zafrlanja na vakvi mirni vodi, potrebno e da i dademe vreme na pastrmkata da ja pronajde musicata. Dozvolete i na musicata da pomine poveke vreme na mestoto kade sto ste zafrlile i ke imate mnogu poveke ulov.
Kaj odredeni imitacii, prednos e ako i dadete na musicata malku dvizenje kako sto go pravat toa i prirodnite. Musicite pravat dvizenja po povrsinata i kako bi bile sto poverodostojni vo nivnoto imitiranje bi trebalo i nasata imitacija da go pravi istoto.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 2:48 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Pri pristaganje na voda

Razgleduvane i uviduvanje na situacijata e najvazena rabota pri pristignuvanje na voda. Dokolku vidite riba koja se pokazuva na povrsina, obrnete vnimanie na koj nacin go pravi toa. Isto taka,koj insekti se vo vodata ili na povrsinata. Naucete se kako pastrmkata gi zima razlicnite insekti. Glavno pravilo e deka golemite podvizni insekti koj se na povrsinata, pastrmkata gi zima brzo i agresivno,dodeka polupotonatite i onie koj se pred roenje gi zema nezno. So steknato iskustvo, gledajki go vremeto,mestoto,periodot vo godinata i period od denot, ke mozete bez da ja ispitate vodata da zaklucite sto e toa sto pastrmkata zima od povrsinata.
Eden dvogled bi bil od pomos za da se zakluci dali pastrmkata iskaca so nosot i jade "suvi" ili samo go pokazuva grbot i perkata, sto indicira deka jade plivacki nimfi i pupi odma ispod povrsinata na vodata. Da se nabljuduva ovaa rabota pri pristiganje i bez brzanje e vazno. Golemite pastrmki se pokazuvaat samo sporadicno, otprilika na 20 min intervali.
Pominete poveke vreme so casa vo raka :lol: (vo orginalnot tekst stoi kafe, shvegani :lol: ). Trpenieto e vazen faktor za uspeh. Dokolku na omilenoto mesto se nema pojaveno riba posle podolg periot,probajte da go smenite mestoto. Ova vazi kako za mirni taka i za brzi vodi. Pogotovo za brzi.
Pogledajte po bregovite na rekata dali ima razdvizeno nimfi. Nimfi koj gi imaat napusteno svojte pozicii i se dvizat prema bregot, se siguren znak deka naskoro ke ima roenje.
(tolku za denes, eve ima eden kup ovde za citanje, pa za den dva ke prodolzam. se nadevam deka na nekomu ova ke mu bide od korist)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 8:44 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Nabljuduvanje i bi dodal,razmisluvanje :D odsekogas sum se divel na ovaj nacin na ribolov.Ama ''begam'' od teorijata na izrabotka na musici.Citav dosta edno vreme i mi ''zovrija'' glavata :D premnogu novi raboti ,ama eden den...Atanasovski ,ce bideme kolegi sigurno.Musicarenjeto e kraj,zavrsen cin vo ribolovot,povozviseno nema ,barem kako jas go gledam toj nacin na ribolov .
Се сложувам со Келтан овде 100 %.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
Nabljuduvanje i bi dodal,razmisluvanje :D odsekogas sum se divel na ovaj nacin na ribolov.Ama ''begam'' od teorijata na izrabotka na musici.Citav dosta edno vreme i mi ''zovrija'' glavata :D premnogu novi raboti ,ama eden den...Atanasovski ,ce bideme kolegi sigurno.Musicarenjeto e kraj,zavrsen cin vo ribolovot,povozviseno nema ,barem kako jas go gledam toj nacin na ribolov .
Nemas ti problem Keltane. Mislam dega ke ja sovladas ovaa materija mnogu brzo. Nekolku druzenja so nekoj od musicarive na forumov i veke si vlegol vo stos. Ne e tolku komplicirano kako sto zvuci. Dokolku imas zelba, bi te posovetuval da ne cekas . Sto pobrzo pocnes, pobrzo i ke steknes iskustvo. Ako e potreben nekoj sovet ili pomos od bilo koja priroda, samo pisi.
Ova vazi i za ostanatite koj imaat zelba za musicarenje a im izgleda kako bauk.
Ne me mrzi da snimam videa so razni instrukcii, a go imate i Ilija i drugi clenovi koj siguren sum deka bi vi iskocile vo presret.

P.S
Ne cekaj da ides u penzija za da pocnes so musica :D

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 11:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Pisuva li nesto za temperaturata na vodata?
Dobra tema

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 1:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
prodolzenie

Izbor na musica

Izborot na musica e so sigurnost najdiskutiranata tema kaj musicarite. Sigurno imate sretnato musicari koj se drzat cvrsto do praviloto deka imitacijata mora da bide identicna vo sekoj pogled so orginalot, znaci prirodnite insekti. Boite mora da se isti, brojot na anteni kako i deka mazjakot na majskata musica mora da ima golemi oci slicni na onie kaj orginalot. Nemojte da dozvolite ovie tvrdenja da ve isplasat, prifatete gi so golema doza na rezerviranost. Ribite se "glupi" i se rakovodat od mnogu poprosti pravila od gorenavedenite. Verovatno najkoristenata imitacija na majska musica vo svetot e "parachute" padobran,ednostavna musica koja ima okolu 10 do 15 anteni na opavceto i okolu stotina noze. Sepak ovaa musica e edna od najefektivnite pri masivno roenje na majskite musici. Vazno e da imitacijata nalikuva na orginalot i da goleminata i formata bidat slicni na orginalot. Site ja imame slusnato izrekata
"sto poizlitena musica, toa poveke riba fatena na nea". Ima mnogu vistina vo tie zborovi, no toa ne znaci deka treba namerno da gi deformirame musicite.
Onie denovi koga e jasno koj musici ribata gi jade, izborot ni e mnogu lesen. Razgledj ja prirodnata musica, i izberi nesto sto e slicna na nea. A izborot ne zavisi samo od izgledot na musicata, nego i vo koj sloj na vodata se naogaat prirodnite musici i kako se odnesuvaat. Goleminata na musicata moze da e od presudna vaznost, a tek posle toa doaga izborot na boja. Dali teloto ke ima kafeava ili maslinesta niansa, skoro da nema nikakva vaznost. Tie sto ne se slagaat so ova, mozat slobodno da prodolzat so svojte ubeduvanja, no ja rategoricno tvrdam deka se zavaruvaat. Dokazi nemam, no imam bogato iskustvo koe go krepi moeto tvrdenje.
Slicni boi bi zavrsile rabota. Koga zborime za boi, ima edna rabota koja mislam deka e bitna. Toa se kontrastite na boi na edna musica. Najdobar primer za toa e poznatata imitacija na Caddis pupa, narecena "Superpupa". Navidum e ednostavna,svetlo telo na zadniot del i temno na predniot-jaki kontrasti-no kako sto znaeme, superpupata e mnogu efektivna kako pupa imitacija.
Povazno od izgledot i bojata e vo koe nivo na vodata ja prezentirame nasata musica. Edna prosta pricina za ova e, nasata musica treba da se naoga vo ona nivo na vodata vo koe sto ribata jade. Vaka bi mozele da gi podelime nivoata.
. Na samoto dno
. Vnatresen del na vodata
. Ispod povrsinata
. Vo povrsinata
. Na povrsinata

Na trite posledni,vredno e da se obrne poveke vnimanie. Ne golema filozofija da se zakluci deka za edna pastrmka od 2kg, tesko da se presudi dali gi zima insektite 1sm ispod povrsina,vo povrsinata ili na samata povrsina, pogotovo koga adrenalinot pocnal da raboti kaj nas. Prezentacijata na musicata na pravo nivo, e presudno za uspesnost. Na koe nivo vo vodata se hrani pastrmkata, presuduva stadiumot vo koj se naogaat musicite koj i se na menito vo toj moment.
.Nimfi i larvi koj se na dnoto
.Plivacki nimfi i pupi koj se dvizat iznad dnoto
.Udaveni ili insekti vo roenje vo samata povrsina
.Vozrasni stotuku izroeni insekti na samata povrsina

Vo brzite vodi ima edna pojava koja ja narekuvame"nimfna struja" Ova se slucuva, koga nimfite ili izgubile balans pa strujata na vodata gi ponela, ili ednostavno menuvaat pozicija. Ovoj fenomen i dozvoluva na ribata da se hrani pri dnoto ili ispod povrsinata na vodata.
Dokolku ribata ne se pojavuva na povrsinata, a ti ne znaes so sto se hrani na dnoto, ova se moj tri predloga.
Prviot predlog e da koristis teski nimfi koj ke odat do dnoto kade sto e i ribata. Ftoro e da probas so imitacii koj imitiraat od se po nesto. Ovie obicno se vrzani so prirodni boi so golemina od 12 do 18. Tretata opcija e da probas so musica atraktor. Oni obicno se vrzani so lesnopodvizen materijal so izraziti dreclivi boi vo koj ima vmetnato i svetluckavi lenti, prenaglaseni detalju i gumeni nodzinja. idejata so ovie e da se probudi agresijata kaj ribata i da napadne poradi pregolemata iluzija na zivost kaj ovie musici atraktori.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 2:46 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
PREZENTACIJA
Mnogu se zbori za prezentacijata, a najcesto vo pogresen pravec. Na primer, kako sme zafrlile i kako musicata padnala na vodata.
Znacajno povazno e , kako tvojata imitacija se odnesuva pri sredba so ribata. Moze covek da si pomisli deka toa e edna ista rabota, no jas ima pinakvo razmisluvanje. Poveke kako pravilo otkolku isklucek e deka musicata treba da padne nadvor od vidnoto pole na ribata, pogotovo pri ribarenje vo tecna voda so podlaboko vidno pole. Da, moze da funkcionira i koga eden dobar zafrlivac nezno ke ja zafrli musicata pred nosot na edna riba, i vistina e deka eden takov zafrluvac ima skoro sekogas prednost, no ja sega nesakam da navlagam vo zafrlanjeto nego vo samoto ribarenje.
Vistina e deka edna golema riba, retko zima imitacii koj se izlozeni na jaki pridvizuvanja. Pricinata za toa e deka skoro nikogas prirodnite musici nemaat takvi dvizenja na vodata i toa sto ribata ne e spremna da rizikuva i da potrosi dragoceni kalorii na brzodvizecki insekti.Brzi inskti, znaci i mnogu neuspesni obidi od strana na pastrmkata. Rezultatot bi bil, dobienite kalorii minus kaloriite koj se izgubeni pri rabota za da se dojde do niv e ednagvo na zaguba. Poveke e potroseno otkolku sto e dobieno. Golemite ribi imaat osobina da si obezbedat hrana na nacin na koj ke imaat najgolema pridobivka na kalorii, se razbira, dokolku go odzememe periodot na mrest. ova znaci deka, musicata vo najgolemiot del slucaevi treba slobodno da se dvizi po vodata, bez dodatno dvizenje od nasa strana i so sto pomalo vlianie od snjurot i podvezot. Ova posebno vazi pri lov so nimfi, komarci i stotuku izroeni majski.
Nezni dvizenja i i nezno sobiranje na snjurot, mozat da bidat korisni pri lov so stotuku izroeni Caddisi na mirni vodi,plivacki nimfi i pupi i imitacii na kopneni insekti. Slobodnoto dvizenje na imitacijata, nikogas ne ja plasat ribata. dodeka neprirodnoto dvizenje, moze da ja izbrka ribata od vasite sonista. Probajte pred se da ja prezentirate musicata so slobodno dvizenje. predpazlivosta e ona sto sakam da potenciram.
Ima mnogu raboti vo musicarenjeto so imitacii koj se jasni. Kako faktot deka imitacii na nimfi i larvi koj ziveat na dnoto, treba da se prezentiraat na dnoto. Pisuvam treba a ne mora,zatoa sto prirodata sekogas znae da ne iznenadi so isklucoci, za da bi nie koj koristime imitatori bi imale za sto da razmisluvame. Site dozivuvame iznenaduvanja, i se trudime da se prilagodime na niv.
Bidi samokriticen i analizirajgo tvojot nacin na ribarenje preku letoto, se isplati.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Последна промена од 1 на Atanasovski, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum