www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Свет који нестаје - Кадина река
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 12:59 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Кога бев малечок си имав свој супер херој.После околку 18 години мислев дека сум самиот еден од супер хероите.Но еве како си минуваат годините сваќам дека на секој човек му е потребен Џедај (мудар тутор кој го води својот ученик низ лавиринтите на секојдневните проблеми)
Па така јас за рибарски Џедај го избрав Келтан ;) Ме плени со својата зрелост,познавање на материјата,свестраност,комуникативност(англиски),да не ги спомнувам брковите 8-) ......а највеќе ме воодушеви со неговото рибарско превозно срество СКУТЕР.Додека другите (немудри) рибари објаснуваат дека им требале џипови за по планини,на некој му треба комбе за да може да спие ко човек,некој кола со шипки на кровот за да го носи чамецот......Келтан,како скормен Тибетски мудрец ја посочи веспата како сосема доволно средство за успешен риболов.Така и јас сакајќи да украдам од оваа древна магија тргнав на Кадина река со скутер.
[ img ]
[ img ]
Еве како стигнувам до крајната дестинација
[ img ]
Кадина е убаина.Ретко која река во МК има речен рак.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Само еден миг подоцна сватив дека сум живеел во илузија.Додека ние мислиме дека е тоа недопрен Рај, тоа да ти било дувло на ѓаволи.
На следната слика ќе видите како се опустошува една река.Еве мало објаснување.Додека е мала водата се преградуваат вировите.Откако ќе заврши преградувањето тогаш во вировите се пуштаат средства за зашеметување на рибите(благ раствор на отров) и така зашемутени рибите се задржуваат на браните од камења. "Ѓаволите" си ги собираат исто како да се капинки и си ги полнат торбите.Е сега само да напоменам дека како понеотпорни на хемикалии обавезно умираат и сите ракови во тој вир а исто така и сите мали рипчиња кој се мали за во тавче.Еве како изгледа тоа на терен.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Е сега сватиле дека природата таму е многу богата и се сетиле како да заработат и некој денар повеќе ,затоа што од риба куќа не се гради.
Платиле багер и направиле пат онаму каде што во декември (на мојата последна посета) беше чиста шума.Токму тоа е поентата да се направи пат онаму каде што е шума околу.Сечи дрво и право во камион.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
И знаете што највеќе ме тишти :?:
Што можда е наивна оваа репортажа,ама "ѓаволите" во шумата воопшто не се наивни :(
Бистро на сите (бар додека е возможно да ни се бистри водите,а понатаму ќе смислиме друг поздрав)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 4:47 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Super reportaza a i ti kako mene jas segde si odam so mojot skuter na riba,povekje na offroad ima pominato kilometri od kolku na asvalt 8-) Vo vrska okolu slikite jas mislam deka tie kamenja se mestat za druga cel,odnosno za navodnuvanje.Se gradi mala brana za da go pokaci vodostojot na rekata za da moze klapnata da bide dovolno dlaboka vo voda za da ne primi vazduh.Za shumata vekje se e kazano.Pozdrav


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 7:14 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Obicno taka se stavaat za mrest na riba i da jade sertmeto....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 7:33 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
KristijanVeles НапишиCOLON
Super reportaza a i ti kako mene jas segde si odam so mojot skuter na riba,povekje na offroad ima pominato kilometri od kolku na asvalt 8-) Vo vrska okolu slikite jas mislam deka tie kamenja se mestat za druga cel,odnosno za navodnuvanje.Se gradi mala brana za da go pokaci vodostojot na rekata za da moze klapnata da bide dovolno dlaboka vo voda za da ne primi vazduh.Za shumata vekje se e kazano.Pozdrav
Кристијан,
Што ќе наводнува таму ??? Планина е. Нема бавчи. Сосем се слагам со Илија..ѓаволите дошле по “своето“.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 2:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
:( Bez komentar

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 2:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Na Kadina Reka jas barem ne sum stapnal poveke od 7-8 godini bas poradi idiotite koi za nekolku kg riba sto ke gi otrujat, vlijaea da veke ne je krsham kolata do tamu...Inace strasno mi nedostiga taa priroda i taa reka vo koja imam mnogu ubavi spomeni...Tocno deka bazenite gi pravat za truenje na ribata so nekoja bilka, nikako za navodnuvanje :evil: :evil:

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 4:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Само едно не ми е јасно...зошто насловот е на Српски :?: :?: :?:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 7:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Прекрасна природа, убав излет си направил. За жал и јас кога бев на Кадина гледав такви слики со сечење нелегално дрва. За реката што да кажам. Пријави во Вардар, они се концесионери. Еднаш годинава бев на Кадина и си поминав лудо и незаборавно, но беше тоа под планинарскиот дом. Сликиве одприлика каде ги правеше? Ни кажаа дека мештаните го зимаат едно жолто цвеке го толчат, го фрлаат во реката и така ја зашеметуваат рибата.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 8:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Ха,ХА,ХА, кај рече да пријават...во Вардар...па тие мислам дека не ни знаат каде е -Кадина река- :lol:
ГИ заболе стојко нив за реката..тие во Скопје не излегле на терен а камоли таму.
Ќути жити се не кажувај приказни..битно е да се продаваат дозволи

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ-КАДИНА РЕКА
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 17, 2012 9:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragan НапишиCOLON
Прекрасна природа, убав излет си направил. За жал и јас кога бев на Кадина гледав такви слики со сечење нелегално дрва. За реката што да кажам. Пријави во Вардар, они се концесионери. Еднаш годинава бев на Кадина и си поминав лудо и незаборавно, но беше тоа под планинарскиот дом. Сликиве одприлика каде ги правеше? .
Jas bev bas posle seloto desno.Tuka ima ribnik e jas bev nad ribnikot.Se mislev da odam do planinarskiot ama imav uste 1 saat za vozenje.
Sto se odnesuva do drvata ke kazam samo edno.Sekade se secat drva.Ludjeto na toj nacin se toplat preku zima.Ama ovde stanuva zbor za organizirana eksploatacija.Patot bese vijulica od kamioni so drva .Za eden sat mozebi sretnav 10 kamioni.Ova ne e nitu za policajci nitu za ekologisti tuku za akcija na Gordana Jankulovska.Za ribite manje -vise :oops: Nikoj ne se zamara za toa.Inace receptot za truenje na ribata i jas go znam samo ne sakav da go stavam na forumov za da ne dobie nekoj idea na nekoja druga reka :? .
A sto se odnesuva do Vardar aj da bideme malku realni.Nema nitu edno drustvo koe moze dobro da ja kontrolira taa reka.I Ribar 2011 da e isto ke bide.Tamu edvaj da ima po 2-ca ribari na edna nedela.Odi najdi gi i naplati im karti po 150 denari i plati go cuvarot i benzinot so tie pari.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum