www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 8:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Риболовен рај,беспрекорно чисто :D
И мене првата слика од реката ми заличи на Вардар :)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 10:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Мушициве ми личат како зонкери со трокуки и двокуки. Досега не сум ловел со дворачна мушичарка, не дека има места за тоа освен на езера во Македонија, но рекава доста голема ми се гледа вака па најверојатно ти треба таква. Местото вака изгледа преубаво. Тоа што сум го гледал за лов на лососи на мушица обично ги ловат на зонкери и стримери. Си пробал некогаш на некоја поголема сува мушица на вакви места кај што има лосос ?

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 10:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Musicarot na videoto ispadna najkutar :( .Ripce ne fati,a u voda do gusa bese.
Rekava ne lici na Vardar,lici na Dunav ;) .
Super reportaza.Mi zdosadi da citam za peleti i miksevi za boili 8-)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 10:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragan НапишиCOLON
Мушициве ми личат како зонкери со трокуки и двокуки. Досега не сум ловел со дворачна мушичарка, не дека има места за тоа освен на езера во Македонија, но рекава доста голема ми се гледа вака па најверојатно ти треба таква. Местото вака изгледа преубаво. Тоа што сум го гледал за лов на лососи на мушица обично ги ловат на зонкери и стримери. Си пробал некогаш на некоја поголема сува мушица на вакви места кај што има лосос ?
Dragan
Atanasovski ke ti kaze podobro a jas od ona malce to go znam.
Koga vleguva lososot vo reki toj vekje zavrsil so hranenje.Musica ne ti zema.Vleguva za da fati teritirija i da ja cuva.Zatoa i napadjaat strimeri zatoa sto gi iritiraat

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 11:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Dragan НапишиCOLON
Мушициве ми личат како зонкери со трокуки и двокуки. Досега не сум ловел со дворачна мушичарка, не дека има места за тоа освен на езера во Македонија, но рекава доста голема ми се гледа вака па најверојатно ти треба таква. Местото вака изгледа преубаво. Тоа што сум го гледал за лов на лососи на мушица обично ги ловат на зонкери и стримери. Си пробал некогаш на некоја поголема сува мушица на вакви места кај што има лосос ?
Mestovo e stvarno top,ne znam zasto go ignorirav. Sto se odnesuva do musicite, ne se imitacija na nisto,ne se ni atraktori nego da gi narecam iritatori. Kao sto napisa i Ilija, lososot ne se hrani odkoga ke vleze od more vo reka. Od taa pricina i gubi ogromen del od tezinata. Prvite lososi vleguvaat April ili Maj pa se taka do Septemvri. Krajot na Noemvri im pocinja mrest. Mladite od lososot pominuvaat nekoe vreme vo reka i rastat od 5 do 10 sm godisno. Odkoga ke ja napustat rekata i se selat vo moreto, rastat do 3 kg za edna godina. Najcesto se vrakaat vo istata reka posle 3 godini i togas imaat tezina od 7 do 10 kg. Onie sto go preziveale prviot mrest i se imaat vrateno vo more i dosle povtor pat da se mrestat dostignuvaat tezini preku 15 kg.
Sto se odnesuva za suva musica go probav i toa. Bomber e najuspesnata suva musica za losos. Ke pustam sliki utre i od niv.
A i probav nesto sto se vika hitching.
[ img ]
Ako pogledas dobro,konecot ne e protnat od pocetokot na cevceto nego stranicno. Toa i ovozmozuva na musicata da ne tone, ideata e konecot da e optegnat a strujata da ja nosi levo desno. Na toj nacin musicata stvara prekrsuvanje na povrsinata vo formata V. Toa go iritira lososot i ja napaga. Za ovaa tehnika se koristi ednoracna musicarka. Utre ke odam pak, pa ako maliot e raspolozen za snimanje i ke snimam nesto.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 11:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ilija НапишиCOLON
Musicarot na videoto ispadna najkutar :( .Ripce ne fati,a u voda do gusa bese.
Rekava ne lici na Vardar,lici na Dunav ;) .
Super reportaza.Mi zdosadi da citam za peleti i miksevi za boili 8-)
Najveke ulov ima na spin. Ali toa e zatoa sto najgolemiot del od lugetoa ja koristat taa tehnika poradi goleminata i dlabocinata na rekata. Ali ja za spinerka ne se fativ, ne ja izneveruvam musicarkata. Prviot losos ke bide faten na musica pa makar i da pocekam nekoja godina ;) :D

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 11, 2012 11:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Eve Dragane edno video za Hitching, bas interesen metod

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 12, 2012 12:09 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Eve i edna slika od Bomber, suva musica za losos. I nea ja forsirav.
[ img ]

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 12, 2012 12:16 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Интересно дефинитвно во однос на животниот циклус на лососот и навиките за хранење. Фала на брзиот и сеопфатен одговор :D 90% од времето го поминувам во ловење на суви мушици и затоа прашувам. Тоа ми е најголем предизвик и уживање. Морам барем два-три пати во животот да отидам на мушичарење на лосос на слични вакви терени особено Канада или Америка. Ако одиш утре убаво да си поминеш. Ако фатиш нешто сликај бар една фотка не мора видео :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Reka Lagan
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 12, 2012 12:28 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Додека го гледав видеото погоре поставено го најдов ова. Убаво објаснето, на бомбер сува мушица. Вакви места би сакал да посетам.



Ловењето со сува мушица ми представува предизвик во однос на набљудувње на инсектите и нивно движење кога ке паднат во вода и максимум колку што можам да го имитирам истото. Во случајов на видеото станува збор за сува мушица што не наликува на некој посебен инсект. Но, меракот е дааалеку поголем кога ке видиш риба како напаѓа сува мушица, па гледаш како ке скокне над вода уловена, одколку на подводна нимфа, стример.... На видеото е убаво снимено како ја напаѓа, каков мерак само да гледаш камоли да ти се закачи лично :D Ај бистро нека ти е утре и да закачиш некој килаш.

_________________
Laissez faire


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum