www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:09 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Super ste prosle i dvajcata. Na suva voopsto ne mi e bitna goleminata na ribata
Sto se odnesuva do promasuvanjata so suva, toa e sostaven del,pogotovo malecki pastrmki lesno se otkacuvaat.
Vo Slovenija imav vreme da experimentiram so suvi. Zaklucokot bese deka pomalite pastrmnki do 30sm ne bea prebirlivi, gi vadev na 20ki a fativ i nekolku na 6 santima golema majska,da se cudi covek . So pogolemite ne bese taka slucaj,morase covek da im ja pogodi musicata. Znaci ona sto se roi toa zimaa drugo ne ni poglednuvaa. Istotaka morav i podvezot da go prodolzam za 2 metra.
Zaklucokot moj bese deka toa sto malite zimaat ne e nikakov pokazatel deka sme ja nasle pravata musica od pricina sto oni bas i ne se taka prebirlivi i faktot na roenje ne im igrase nesto posebno golema uloga. Kaj pogolemite obratno,nema roenje,nema golema riba,si ja promasil musicata,si ja promasil i ribata. Ova e samo moj zaklucok. Zatoa e ovoj nacin na musicarenje najatraktiven i najtezok,trazi mnogu poveke analiziranje nego bilo koj ribolov.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 8:38 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Треска е прекрасна, ама и на Лепенец може да има многу добро поминување. Двапати е помала од Треска, само тешко да ја начекаш бистра од проста причина што тие што копаат и градат во Косово цел камион земја ке истури некој и чекај ја пола ден да се избистри. Од граница надоле реката е мала со идеални места за мушичарење, мали вирчиња, брзачиња, прелеви, и има риба не е дека нема. Е сега на места има ѓубре и градежен шут како и цела Македонија. Малку е без врска кога ке дојде стадо овци со две-три кучиња и ке влезат на сред река да се ладат, стојат и те гледаат па оди зафрлувај :) Ај за месец дена нека се избистри па ке направам репортажа од таму, а се надевам некој ден и убава репортажа со добри улови од Треска.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragan НапишиCOLON
Треска е прекрасна, ама и на Лепенец може да има многу добро поминување. Двапати е помала од Треска, само тешко да ја начекаш бистра од проста причина што тие што копаат и градат во Косово цел камион земја ке истури некој и чекај ја пола ден да се избистри. Од граница надоле реката е мала со идеални места за мушичарење, мали вирчиња, брзачиња, прелеви, и има риба не е дека нема. Е сега на места има ѓубре и градежен шут како и цела Македонија. Малку е без врска кога ке дојде стадо овци со две-три кучиња и ке влезат на сред река да се ладат, стојат и те гледаат па оди зафрлувај :) Ај за месец дена нека се избистри па ке направам репортажа од таму, а се надевам некој ден и убава репортажа со добри улови од Треска.
Bas interesno.Lepenec sum go preskrtal od spisokot na reki.Aj nekogas ke me nosis i ke mi pokazes.Interesno e sto mi e vo neposredna blizina od rabotata na 200 m

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Super izlet.Ovie se proslogodisni pastrmcinja.A mozebi i sega poribenite od Koce-ta.
kako i da e .
Jas imam loso cuvstvo za Treska.Mislam deka nema ostanato niedna golema riba vo nea.Pred 20 dena bese mnogu mala i sigurno ja sredile mrezarite.Ona sto ostanalo sigurno pobegnalo vo Vardar.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 10:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Обавезно, само да се избистри. Иначе лани летото работев таму кратко време кај индустриска зона Визбегово. Опремата во кола, оставам кошула, кравата, панталони и кондури заменувам за патики со крампони или комбилизон :D и правец таму. Во лето е супер за газење, ретки се местата кај што поминува метар-метар и половина.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 6:25 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON255
ЛокацијаCOLONSkopje
ilija НапишиCOLON
Dragan НапишиCOLON
Треска е прекрасна, ама и на Лепенец може да има многу добро поминување. Двапати е помала од Треска, само тешко да ја начекаш бистра од проста причина што тие што копаат и градат во Косово цел камион земја ке истури некој и чекај ја пола ден да се избистри. Од граница надоле реката е мала со идеални места за мушичарење, мали вирчиња, брзачиња, прелеви, и има риба не е дека нема. Е сега на места има ѓубре и градежен шут како и цела Македонија. Малку е без врска кога ке дојде стадо овци со две-три кучиња и ке влезат на сред река да се ладат, стојат и те гледаат па оди зафрлувај :) Ај за месец дена нека се избистри па ке направам репортажа од таму, а се надевам некој ден и убава репортажа со добри улови од Треска.
Bas interesno.Lepenec sum go preskrtal od spisokot na reki.Aj nekogas ke me nosis i ke mi pokazes.Interesno e sto mi e vo neposredna blizina od rabotata na 200 m
На Лепенец летово имав досто уловено.Еве какви може да има :mrgreen: Може да се најдеме некогаш таму јас одам редовно
[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Може, самошто од едно од омилените места за мучичарење во близина ми стана најодбивно. Скоро цела година го чекав крајот на август и роење на кадиси, сеџ... да можам да зафрлам. Годинава двапати, а лани еднаш ми ја обија колата таму, последен пат јули беше мислам и од тогаш не сум бил. Инаку посебно август месец кога има големо роење знае да биде ненормално добро и да даде добро поминување со скокови на поголеми кленови над вода. Ај догодина со точак, такси, или блиндирана кола одиме :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 12:02 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aпр 25, 2012 9:53 pm
МислењаCOLON40
Со точак е најдобро, јас живеам во близина на Лепенец, кога сакам палам точакот паркирам покрај некоја грмушка и нагоре по река. :)

_________________
"If one really loves nature, one can find beauty everywhere."


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 12:39 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
За делот на Треска кај Матка оптимист сум. Можеби не наредната година ама за две-три години мислам дека за мушичарење ке биде идеално.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 7:47 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
На муабетов, пред неколку дена бев до Пчиња, ама се заебав невидено, не си ја земав мушичарата. Реката беше измислена за сува, малецка и спора, а клен на секој чекор :D Дури и на 2 метри од мене помина клен од барем пола метар :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum