www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 08, 2024 5:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 3:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Problemot e, sto po pravilo nikoj(onoj sto treba), ne vodi smetka, dali pastrmkata i ne samo taa na odredena voda e , ili ne e izmrestena i slicno.
Naprosto mehanicki se propisuvaat(citaj prepisuvaat) nekoi opsti termini za mrest na odredena riba, i konkretno posto vo Treska pastrmkata e izmrestena uste pred bezmalku mesec dena, sega nie treba da cekame do mart mesec za regularno da pecame (i toa ako se dade pod koncesija?).
Kade e taa strucna "javnost" , pred mrest na sekoja odredena (barem za atraktiven za ribolov) riba, da dade izvestuvanje, pa i zabrana ako treba, za sekoja voda poodelno?
I ako zavrsil mrestot, povtorno da se izvestat ribolovcite?
Najlesno e da se zbiraat pari za "clenstvo" i od kazni so nosenje na ultra-restriktivni zakoni i slicno, pod izgovor deka taka bilo vo EU, a koga treba nesto da se napravi, od ovie silni zdruzenia, organi i organcinja, e za toa ce pocekame?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 3:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
коста НапишиCOLON
Problemot e, sto po pravilo nikoj(onoj sto treba), ne vodi smetka, dali pastrmkata i ne samo taa na odredena voda e , ili ne e izmrestena i slicno.
Naprosto mehanicki se propisuvaat(citaj prepisuvaat) nekoi opsti termini za mrest na odredena riba, i konkretno posto vo Treska pastrmkata e izmrestena uste pred bezmalku mesec dena, sega nie treba da cekame do mart mesec za regularno da pecame (i toa ako se dade pod koncesija?).
Kade e taa strucna "javnost" , pred mrest na sekoja odredena (barem za atraktiven za ribolov) riba, da dade izvestuvanje, pa i zabrana ako treba, za sekoja voda poodelno?
I ako zavrsil mrestot, povtorno da se izvestat ribolovcite?
Najlesno e da se zbiraat pari za "clenstvo" i od kazni so nosenje na ultra-restriktivni zakoni i slicno, pod izgovor deka taka bilo vo EU, a koga treba nesto da se napravi, od ovie silni zdruzenia, organi i organcinja, e za toa ce pocekame?
Коста, прочитај во претходните постови (стр.2-Филип) УБАВО е објаснето зошто забраната може или треба да трае до м.март.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 5:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Stole НапишиCOLON
коста НапишиCOLON
Problemot e, sto po pravilo nikoj(onoj sto treba), ne vodi smetka, dali pastrmkata i ne samo taa na odredena voda e , ili ne e izmrestena i slicno.
Naprosto mehanicki se propisuvaat(citaj prepisuvaat) nekoi opsti termini za mrest na odredena riba, i konkretno posto vo Treska pastrmkata e izmrestena uste pred bezmalku mesec dena, sega nie treba da cekame do mart mesec za regularno da pecame (i toa ako se dade pod koncesija?).
Kade e taa strucna "javnost" , pred mrest na sekoja odredena (barem za atraktiven za ribolov) riba, da dade izvestuvanje, pa i zabrana ako treba, za sekoja voda poodelno?
I ako zavrsil mrestot, povtorno da se izvestat ribolovcite?
Najlesno e da se zbiraat pari za "clenstvo" i od kazni so nosenje na ultra-restriktivni zakoni i slicno, pod izgovor deka taka bilo vo EU, a koga treba nesto da se napravi, od ovie silni zdruzenia, organi i organcinja, e za toa ce pocekame?
Коста, прочитај во претходните постови (стр.2-Филип) УБАВО е објаснето зошто забраната може или треба да трае до м.март.
Stole, go procitav postot na Filip, ama ne znaci deka se slagam so istiot, moeto, i ne samo moeto, prakticno iskustvo koga e vo prasanje pastrmkata, veli deka posle mrestot pastrmkata:

1. slabo se hrani, odnosno i treba vreme da se oporavi, baska postoi nesto sto se vika residualna ikra i na forumov bi trebalo da se pojavi nekoj strucen i objasni sto znaci toa, posebno vo vrska so hranenjeto,
2. posle mrestot pastrmkata se rastura, odnosno ne e vece koncentrirana, i zatoa tesko se pecka
3. posle mrestot najmnogu ja fakjaat na nimfi-citaj tirolsko drvce, na drugo tesko da fatis nesto...

Zatoa vistinskata sezona za uspesen ribolov, spored mene zapocnuva vo sredinata na mart mesec, ama toa ne znaci, i ne treba da znaci ako nekoj saka da proseta i si ja isproba srekjata i porano, treba da se proglasi za kriminalec?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 6:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
akiribar НапишиCOLON
tacno e deka cela 2011 ne smeevme da ribolovime, nemashe koncesija i site idevne i bevne krivolovci,ama koa ke dojdeshe vreme na zabrana za mrest nikoj ne ideshe :!:
i treska ne smee da se ide cela godina pa site idat i se opushtija i vo mrest da idat hiihi
nema opravduvanje za toa i mene sea mi se ide na treska u 6sabajle, stanat sum i poln so elan, pa ne idam.na 5minuti mi e treska i ne idam pochituvam zabrana za mrest koja kalendarski ushte ne e pominata.fakam cela godina fati pushti ama se vozdrzuvam da ne otidam a so vakvi reportazi samo ilija ne pottiknuva da go napravime toa i da iskochime so trska po riba na treska :) pa koj ne saka posle slikive da ide da se proba.kaj ne pochituvame deka cela godina e zabrana barem da se vozdrzime vo zabrana za mrest da ne se ide.i shto ako sea on gi videl tije so mrezite koa ja znam za tije 15godini veke se tamu i nikomu nishto ne prevzemal si frlaat koa sakaat.sekoja vecher na sastavot so vardar i treska frlaat sertminja i shto? i koga e mrest i koga ne e tije si rabotat i site gi gledaat... ili dajte ideja kako da se spravime ili ne se vadete deka shetate tamu za da kontrolirate neshto ili strav da pravite :lol: ili pak nekoj pozitiven primer so fati pushti postignuvate kaj luge shto se spremni bomba da frlat za riba da fatat :lol:
ne e ferski bar fakaj si i kutisi ne provociraj so sliki koa znaeshe i sam deka do ova ke dodje.
bar na forumov site se prvi da najdat maana za neshto a ne vakov ogromen povod koa im davash ;)
ubavo ke beshe ovaa reportaza da beshe vo nekoj drug mesec pa ke videshe kako sve pozitivni kritiki ke dobijeshe i site ke se zainteresiraa okolu tehnikata ama ti go odbra januar za da gi probash strimerite kako da drug mesec ne rabotat ili pastrmkata ne e togash gladna a? ahahahah
dokazise na mushica koga e najjteshko da ja fatish a ne koa i na mrsul jade.
ne me svakaj nedrugarski si pravime forum moabet.
ajde koa ke se ide da se chuva rekata ako ima akcija planirajte me vo prvi redovi sum ja. jas sum izrasnal tamu ako na nekoj mu se ribolovi i sheta na vozduh na treska toa sum jas :!: ja pamtam vo izdanija kako retko koj na moi godini ja pameti i pravel kejfovi na taa reka.od skara,banjanje,sportuvanje fudbal,ribolov...
Aki ni najmalce ne go svakam tvojot post kako kritika i mislam deka dobar del od rabotite ti se ispravni.Nekade malku si gi preteral rabotite ama toa e tvoe viduvanje.
Bi sakal da ti iskomentiram na nekoj raboti:
1.ti vikas bar fakaj si i kjuti.Mislam deka e toa uste poloso.Ja na reka da si go pravam keifot a tuka da prodavam demagogija.Nema sansi.Mada mnogumina me sovetuvaa da ne stavam sliki na forumot zatoa sto partal ke me napravat. :oops: Ama zdravo e da se otvori ovaa tema.
Slikite ne se staveni da provociraat nitu pak da se falam (pogotovo koga jade na mrsul :mrgreen: ) tuku da se razmisluva sto potencijal ima taa reka a sto kriminal se pravi na nea.Dokolku so slikite ke potiknam pogolema borba protiv krivolovot togas celta e postignata.Edinstveno sto sakam da kazam deka prvo kaznete gi golemite krivolovci sto gi sotrea maticite so mrezi i drugo, a potoa kaznete me mene sto sum ja stavil ribata na treva i sto sum fakal so kontrakuka.Pak ke povtoram KRIV SUM no poveke ZATOA STO REKATA NEMA KONCESIONER.
2.I jas bi sakal da se pocituva zabranata za mrest.Toa znaci deka koga ke otides tamu ke nema nikoj.Nikakvi ribari ,ni mrezari.Koga veke gi ima togas mislam deka e podobro naseto prisustvo.Em za da ne pravat pogolemi zulumi em da im pokazeme so C&R deka moze da ima uzivanje vo fakanjeto na ribata a ne samo vo jadenjeto.
3.Edinstveno sto mi e krivo sto go prestaviv musicarenjeto na vakov eden nacin a site znaeme deka e edna mnogu blagorodna i principielna disciplina.

Na kraj jas im frlam rakavica na site shto ovaa rabota ja okarakteriziraa kako mnogu losha so prasanjeto STO NAPRAVIVTE VIE VO TEKOT NA ZIMATA ZA DA SE SPRECI KRIVOLOVOT,I DALI SI MOZEL POVEKE OD TOA?
Ove ne e za da isprovociram nekoj tuku da potiknam samopreispituvanje na sekoj poedinec ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 6:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
ilija НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
tacno e deka cela 2011 ne smeevme da ribolovime, nemashe koncesija i site idevne i bevne krivolovci,ama koa ke dojdeshe vreme na zabrana za mrest nikoj ne ideshe :!:
i treska ne smee da se ide cela godina pa site idat i se opushtija i vo mrest da idat hiihi
nema opravduvanje za toa i mene sea mi se ide na treska u 6sabajle, stanat sum i poln so elan, pa ne idam.na 5minuti mi e treska i ne idam pochituvam zabrana za mrest koja kalendarski ushte ne e pominata.fakam cela godina fati pushti ama se vozdrzuvam da ne otidam a so vakvi reportazi samo ilija ne pottiknuva da go napravime toa i da iskochime so trska po riba na treska :) pa koj ne saka posle slikive da ide da se proba.kaj ne pochituvame deka cela godina e zabrana barem da se vozdrzime vo zabrana za mrest da ne se ide.i shto ako sea on gi videl tije so mrezite koa ja znam za tije 15godini veke se tamu i nikomu nishto ne prevzemal si frlaat koa sakaat.sekoja vecher na sastavot so vardar i treska frlaat sertminja i shto? i koga e mrest i koga ne e tije si rabotat i site gi gledaat... ili dajte ideja kako da se spravime ili ne se vadete deka shetate tamu za da kontrolirate neshto ili strav da pravite :lol: ili pak nekoj pozitiven primer so fati pushti postignuvate kaj luge shto se spremni bomba da frlat za riba da fatat :lol:
ne e ferski bar fakaj si i kutisi ne provociraj so sliki koa znaeshe i sam deka do ova ke dodje.
bar na forumov site se prvi da najdat maana za neshto a ne vakov ogromen povod koa im davash ;)
ubavo ke beshe ovaa reportaza da beshe vo nekoj drug mesec pa ke videshe kako sve pozitivni kritiki ke dobijeshe i site ke se zainteresiraa okolu tehnikata ama ti go odbra januar za da gi probash strimerite kako da drug mesec ne rabotat ili pastrmkata ne e togash gladna a? ahahahah
dokazise na mushica koga e najjteshko da ja fatish a ne koa i na mrsul jade.
ne me svakaj nedrugarski si pravime forum moabet.
ajde koa ke se ide da se chuva rekata ako ima akcija planirajte me vo prvi redovi sum ja. jas sum izrasnal tamu ako na nekoj mu se ribolovi i sheta na vozduh na treska toa sum jas :!: ja pamtam vo izdanija kako retko koj na moi godini ja pameti i pravel kejfovi na taa reka.od skara,banjanje,sportuvanje fudbal,ribolov...
Ilija, ako si cist pred svojata sovest, vo sto ne se somnevam, ic da ne ti cue za komentarite vo stliot, abe i ja mozam taka ili vaka ama...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 6:28 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
I uste nesto, mozda ovde ne e mesto(slobodno moze da me moderiraat-premestat tamu kaj sto e), ovaa rabota so Treska,
aj prvo neka gi poseti site kafani vo okolinata na Treska edna inspekcija, da vidi sto riba sluzat tamu?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 8:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Денешен инфо од треска е 2,2 кг пастрмка фатена на блинкер...сабајлево...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 8:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ubavo parce,potocara ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 8:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Ete vcera doznav deka zabranata na Radika zavrsuva 15 januari?

atanasovski ..da ne istrca nekoj vo zabrana da pojde;
za radika so pritokite zabranata trae do 01.02..

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 20, 2012 8:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Zatoa i staviv prasalnik.ne bev siguren

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum