www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 08, 2020 12:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 30, 2018 10:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Gi ima se poveke na nasive ezera.
Paljurci i Vodoca bese poznato deka imaat stuka. Godinava i pocnaa da se fakaat ubavi parcinja ( 4 + kg. )
Se poveke informacii mi pristignuvaat deka i drugi ezera se ,, poribeni ,, so stuka.
Kolku e toa dobro ke ostavime vremeto da pokaze.
Fakt e deka stukata e interesna riba za spinerdziite.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 30, 2018 10:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Odlicna za spin.
Mislam deka ke nema nikakva steta da se poribat i mnogu drugi ezera, bidejki ja ima vo ribolovnite osnovi na poveketo reviri.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 31, 2018 1:06 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Aпр 27, 2016 4:54 pm
МислењаCOLON 61
Штуката е одлична риба за натпреварувачките езера за крап, го јаде подмладокот со што капиталните примероци на крап напредуваат повеќе.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 31, 2018 1:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 358
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
Дали некој има искуство околу транспортирањето на штуката, да речеме од Грција до Македонија, зборот ми е, дали може подолго да живее во обична кофа со водфа без кислород 2-3 часа
?

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Вто Јан 01, 2019 2:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Bez O2 tesko.
No zosto od Grcija koga veke ja ima i kaj nas.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 04, 2019 9:44 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 358
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
?
gi ima da se lovat ili da se kupat zivi ?

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 04, 2019 11:05 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Gi ima da se lovat. Paljurci, Vodoca ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 11, 2019 11:07 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 276
makedonium НапишиCOLON
Дали некој има искуство околу транспортирањето на штуката, да речеме од Грција до Македонија, зборот ми е, дали може подолго да живее во обична кофа со водфа без кислород 2-3 часа
?
без кислород не бива...барем јас сум имал два-три неуспешни обида, или ако носиш без кислород мораш да им ја менуваш водата многу често 15-30 минути во зависност од бројот на риби и големината на садот - од истата вода е најдобро. Јас имам пробано во фрижидерче од оние за пикник. Првиот пат не им сменив вода и имав неуспех. Вториот пат им сменив на граница (после саат и пол), ама џабе...не се вратија во живот - долго беа без кислород, а имав во фрижидерчето 13 штуки, носев вода од местото од каде фаќав во туби од по 6 литра...ама многу штуки во мал простор и ...неуспех

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 11, 2019 1:47 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Aпр 27, 2016 4:54 pm
МислењаCOLON 61
Za transport na mali stuki probaj barem 15L kada ili bure i stavi pumpa za akvarium na 12V da ja vrti vodata (350km i 5 sati voznja) prezivija. Za pogolemi stuki pogolemo bure :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пуштени штуки во македонски езера
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 11, 2019 4:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 358
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
Крајната цел е да плива штуките во водите кај што сакаме да ги пуштиме, се спремаме стрикно да одиме на штука за да успееме да ја донесеме или пренесеме :) секој неуспешен обид би ни бил залуден...

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum