www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Сајла и кевлар
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 5:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ме интесира што би било подобро да се користи за подвез за ловење на штука на воблер,блинкдер,кашика или силконец.Тоа што можев да пронајдам дека некои сајли се покрути и сметаат на самата акција на воблерот јас неможев авторот да го прашам авторот па тука да дискутираме околу ова.Мислам дека сајлата е по сигурна,а во кевлар немам некоја верба уствари никогаш го немам испробано :roll: :D Пред некое време Васе во ДАМ ми предложи да користам кевлар.Ајде вие кажете кои се позитивни негативни страни на сајлата и кевларот за да знам во иднина што да спремам кога ќе одам крокодилот да го бркам :lol: Исто така сомџиите и крапџиите нз што користеле за подвез исто така можело да се користи за штука. :fishing:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сајла и кевлар
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 6:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Koristi sto e mozno pomeki sajli.
Sajlata e kruta i ja umrtvuva rabotata na voblerot, kaj kasikata toa i ne e golem problem bidejki osmicata si ja vrsi svojata rabota.
Kevlarot e ok, mek e i vrsi dobra rabota.
Jas koristam titaniumski pleteni predvezi ( najcesto od 7 niti ). Najcesto od Fox rage - spin leaders. Mozete da gi poglednete na internet pa ke zboruvame za niv.
Ima i nesto novo sto se poveke se koristi kako predvez. Se vika hard mono. Vo sustina e cvrst, krut monofil koj skoro e nevozmozno da se skine.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сајла и кевлар
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Јас прочитав дека некои сајли 1 или 2 одење на вода неможат да се користат се исвијат некако чудно неможат да се исправуваат.Кевлар мислам дека на котур се продава 10-20 м нешто така тоа би можело по желба да си напраиш подвез дека е како обично влакно обичен чвор како заваралици би се користело да се стаи на неко копча или ке треба како за сајлите она онаквото со клешти да се става ? Повеќе би траел кевларот од сајлата ? :? :roll: Сајлата како потешка мислам дека би требала да поремети до која длабина воблерот би потонал.Тоа за спинери и кашики укопчав ме интересира што би требало да користам за да добијам максимум од воблерите што ги зедов од Спаива :D :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сајла и кевлар
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 09, 2012 6:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Abe zajci sto bi bilo podobro za vrtenje na kashiki i spineri sajla ili fluo ? Gledav od SavageGear za silikonci i vobleri koristat fluo koja debelina bi preporacale ?

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum