www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:49 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 3:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Спинербаит се користи за сите видови на грабливци али имало повеќе видови на спинери а овој е Overhead Arm Spinnerbait по доста истражување дознав дека е доста ефективен за штуката и е wedles што е супер може низ трева да се возитка :D Незнам колку се застапени кај нас јас денес за прв пат ги видов да се продаваат т.е не се продаваа газдата на продавницата ги земал за него али го наговорив 1 да ми даде и по кратка консултација со Howitz ме насочи да зимам спинер не buzzbait бидејќи имаше и од 2те.Ве молам да споделете искуства околу ловење штука на овој баш мамец :D

[ img ]
[ img ]
[ img ]
По сликите се гледа дека фатиле али што знам ме интересира ваше искуство околу ова.
И еве јас само овој 1 спинер можев да го ќарам ќе видам ако се добри ќе му кажам на газдата ако може да ми донесе уште некој

[ img ]
[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 4:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ova e klasicen spinnerbait za lov na Bass. I ova sto si go zemal mi izgleda prilicno malecko za stuka.
Frlaj go i veruvam deka ke fatis i stuka no deka e namemeto za stuka - ne e.
Weedless e zatoa sto trokrakite mu se takvi ne zatoa sto Spinnerbaitot e wedless.
Koga ke pocnes poaktivno da lovis stuka na travnati tereni ke vidis deka trevata ne se zakacuva samo za jadicata tuku i na kopcata i na paktata.... Vo slucajov ovie spinnerbaitovi imaat eden kup mesta kade moze dopolnitelno da zakacuvaat treva taka da nema nogu da ti vrsi rabota.
Ubavo e sto moze da se vlece ravnomerno ( ne ti treba nekoe iskustvo ) i plitko - nad trevata.
Sepak za pocetok sepak bi ti preporacal da frlis nekoja kasika od 20+ grama pa ako nemas uspeh probaj i na ova.
A ako fatis - kazi ni i nie da si kupime.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 5:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
saso НапишиCOLON
poaktivno da lovis stuka na travnati tereni ke vidis deka trevata ne se zakacuva samo za jadicata tuku i na kopcata i na paktata....
Имам приметено костреж кога бркам блиску до тревите или до самото дно по 3м треви вадам со се воблерот :D Имам кашики јас него ова ми изгледа доста ловно па затоа го прибрав.Дали бас дали костреж тука негде се ако нејќе штуката кострежот ќе се забоде.Се продаваат вакви чуда по скопје ? Да знам ако добро ми работи за костреж да си купам уште некој комад :?: :D Пред некој ден несакајки лутајќи пронајдов некое си руско видео клипче чоек фаќаше штуки на вакво нешто само што црвено беше.За линк ќе се обидам да најдам али чисто сумјам бидејќи името беше нешто на руски и не запомнив :?

П.С малецко изгледа бидејќи не ставив ништо во споредба вака е голем има 10цм сигурно.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 5:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
волчко кога веке си го зел и го имаш во опремата пробувај го повеке пати па ке видиш резултат, јас имам фрлано со таков спинер на езеро и нема некој посебен резултат дадено - во споредба со кашиката ;)

на река го немам пробано а имам некои сознаниа дека имале удари на него овде кај нас а и според мене подобро би работел на река.

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 9:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Си имам развиено политика поарно да не ми го треба и да ми стои одколку да ми треба,а да не го имам.Не дека ова нема да ми е потребно ќе си го користам зависи како звездите ќе ми се наредени можеби баш ова чудо некој капиталец ќе се залепи :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 17, 2012 11:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Дека не е најдобар за штука, тоа е факт! Но, кој е најдобар спинер за штука ? Не постои таков, кашиката е најпопуларна во нашите простори затоа што е најефтина и сите на нејзе ловат.
Која варка ќе ја фрлаш најмногу таа ќе биде фаворит на водата со штука.

Разгледај го профилот на SavageGear на фејсбук и ќе видиш на што се не ја фаќаат штуката. Уште малце ќе почнат на ПелаРоса шише од кисела вода! :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 18, 2012 7:51 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
howitz НапишиCOLON
Но, кој е најдобар спинер за штука ? Не постои таков, :)
Mepps Lusox i Mepps giant killer

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 18, 2012 11:25 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Nemojte pogresno da me razberete. Se lovi stuka na Spinnerbait no, spored mene, ne e prv izbor.
Problem so spinerbaitot e sto zakacuva treva. On e vo sustina mamec za horizontalna prezentacija ( pod povrsinata na vodata) a toa znaci deka prvo stukata treba da e aktivna ( da lovi, da ja gledas kako brka ) togas e vreme za spinnerbait, no togas e vreme i za spinneri koj se bas nameneti za stuka ( kako sto se Lusox-ot ili giant killer-ot od Mepps - ili raznorazni nivni imitacii ).
Drug problem so spinnerbaitot e deka ne leta daleku. Taka e konstruiran da pravi golem otpor vo vozduh. Se preporacuva da se lovi so nego od camec bas zaradi ovaa pricina.
Treto- cesto znae da se zapletka pri frlanje, bidejki pravi pirueti pri letanje. Treba da go pridrzuvas konecot pri isfrlanje i da go stopiras pred da padne vo voda za da si ja dobie pozicijata ,, spremen za lov ,,.
No ubavo kaza Volcko, treba da se ima nekolku vo kutija.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 18, 2012 1:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Е супер и така ова е тема за спинери па успат да прашам која големи би препорачале за експериментирање на штука не за капиталци (убаво би било да фатам :D ) ама за убаво тестирање на водата ? ги знам стандардните одговори која и да е доволно ако ја форсираш ќе фатиш него од сите што би ги пробувал со која би ги зголемил навеќе шансите :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спинер-баит
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 18, 2012 7:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
волчко како што кажав погоре дека го имам во опремата и дека сум го прбувал на езеро и во туланата кај нас во битола и сум немал успех и дека го немам пробано на река.

- денеска бев слободен и бидна и таа проба - и тоа некои 2-3 сати само со него вртев и мојата констатација дека на река ке работи подобро излезе дека е точна :D

[ img ]
спинерот е од ЛАВ МД

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum