www.ribar.com.mk
http://ribar.com.mk/forum/

Vagler
http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=11&t=5866
Страна 11

АвторCOLON  Dosaden [ Саб Maј 16, 2015 9:55 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Vagler

Zdravo prijateli. Moze li nekoj da dade nekoe objasnuvanje ili video kako se meste i setira vagler. Nemam iskustvo so ovoj tip na tapi.
blagodaram odnapred.

АвторCOLON  caparius [ Нед Maј 17, 2015 8:28 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Vagler

Dosaden НапишиCOLON
Zdravo prijateli. Moze li nekoj da dade nekoe objasnuvanje ili video kako se meste i setira vagler. Nemam iskustvo so ovoj tip na tapi.
blagodaram odnapred.
Ваглерот се користи со меч трска.
Има два вида монтажи,фиксна и подвижна т.н slider.
Koја од овие две ке ја користиш ке ти зависи од длабочината на местото кое ловиш.
Фиксната монтажа се практикува до 3,5-4м и зависи од должината на стапот.
Од како ке ја измериш длабочината ваглерот се фиксира со две оловца како на сликава.
[ img ].
[ img ].
Подвижната има повеќе начини ама нај едноставен за почеток ти е со стопер(силиконски или кончен).
http://s21.postimg.org/qkzlvbw5j/uitlodenmatch1.jpg.

Страна 11 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/