www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 1:10 pm 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Veleso НапишиCOLON
Fiksna НапишиCOLON
So se sto e pogore kazano se slozuvam. I jas ja fakjam crvenoperkata na 12-14 konec so 14 jadica. Ona sto sakam da napomenam e deka crvenoperkata saka celo vreme da ja mrdas tapata, ne da ja frlis i da ja ostavis taka. Stomak na konecot da nemas i postojano da ja "pipkas" tapata, so cel da igra mamecot dolu. Vo mnogu navrati dosega mi se ima ovoj sistem pokazano kako mosne uspesen.
Se slozuvam so ova, ama ova vazi ako ezeroto e mirno. Ela Strezevo da vidis kako e, cel den si duvka veterce i ima brancinja pa nema potreba od toa pomrdnuvanje.
Ne napomenav deka iskustvoto moe so crvenoperkata e od Tikvesko i Dojransko Ezero. Po definicija mirni ezera kade sto taa tehnika e neophodna. A inaku se slagam deka dokolku ima branovi, nema potreba od dopolnitelni aktivnosti.

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 4:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
i jas ja l;ovam crvenoprkata so .0.18 konec 10 ka jadica gamacatsu i 3 beli crvcinja ,, mislam deka potenok konec i pomala jadica ne treba,, ke vi skine,.... ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 5:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
[ img ]
http://media.snimka.bg/3963/014181202.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/3963/014181078.jpg?r=0
Јас уживам да ја ловам на преотежнет ваглер на дното,и во исто време на директната трска да ја барам од над само дно и се погоре и погоре оти многу често знае да биде на метар над дното ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 5:12 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
na 8metra se ukotvivam ja pecam na 6m ne e sekogas na dno, ubava riba za lovenje narocito parcinja nad 300 gr pravat keif golem so nezna sprema,,,i dobra trska ..samo od camec ne priznavam ribolov na crvenoperka od obala,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 07, 2012 4:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
ico baits НапишиCOLON
i jas ja l;ovam crvenoprkata so .0.18 konec 10 ka jadica gamacatsu i 3 beli crvcinja ,, mislam deka potenok konec i pomala jadica ne treba,, ke vi skine,.... ;) ;) ;)
Така е , нема да скине, партали ке направи. ;) ;) ;)

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 08, 2012 9:23 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Vo ribolovot ima pravila i propisi okolu lov na odredena riba i toa golemi.Vnimatelno ja procitav temata i gledam site se drzite gore dole do isto tvrdenje 0.12-0,14 konec 14-10 jadica i tapa do 2,5grama.No izborot na opremata zavisi od mnogu pricini i uslovi na vodata koi nikoj pogore ne gi napisa.Eve eden primer od lipkovsko ezero,se lovi pretezno od obala na dlabocina od 5-6m na dalecina do max 15metri od obalata,po pravilo tuka duva mnogu veter taka da so "tapice" kako sto go nekoj narece od 1-1,5gr nema sto da barate tamu,ima momenti koga ezeroto e kako staklo normalno togas vednas menjam na polesna 1,5gr tapa.Vo slucaevi koga duva vetar nea ja nosi od sala i togas koristam od 2gr se do 3gr.Okolu konecot Nema sto da se diskutira 0,12-0,14(za podebela nesakam da diskutiram) i zavrsena rabota na sekoja voda ili sekakvi uslovi.no neznaci deka nemoze i na 0,10mm.Jadicite po mene isto taka i nivniot izbor zavisi od povece uslovi.Po mene najbitni se prosecnata golemina na crvenoperkata i godisnoto vreme vo koe lovime.Primer vo ranata prolet koga crvenoperkata e uste slabo aktivna i lovenje na istata na 10-12 jadica nema potreba togas saka pomal mamec koj ke se montira na pomala jadica,jas licno koristam 14-16.
Uste eden primer deka sekogas izborot zavisi i od vodata i terenot.Do pred nekoja godina koga cesto idevme na tikvesko pretezno se lovese od camec na dlabocina od 8m pa se do 12metri,aj da ve vidam tuka facajte na tapa 1-2-3gr,vie moze da facate no vasiot uspeh nema da bide nikakov.Koga prvpt vidiv kakvi "morkovi" mestat od 7-8gr ponekogas i po 10gr se cudev vikav ne se normalni,no ponekolku frlanja so mojata 2-3gramska tapa vidov deka bile vo pravo,zborot mi e deka za da stigne manecot na golema dlabocina mu treba optovaruvanje koe brzo ke go spusti na taa dlabina posebno koga crvenoperkata na tikvesko se razjadese na leb ili bel crv....

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 08, 2012 2:25 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Filip, koga sme kaj jadicite jas naprotiv od tvoeto iskustvo, na Tikvesko vo rana prolet gi fakam so 11 ili 12-ka mustad. Lovam na crv od bavca, koj terba da zastane nekade, a crvenoperkata zima kako luda od site golemini. Pred dve nedeli koga napraviv i reportaza pomegu drugite na 12-ka jadice fativ 5-6 crvenopercinja kolku pokazalecot (normalno bea vrateni). Dodeka vo leto koristam 14-ka voobicaeno kako vtora jadica a 12-kata ja ostavam kako osnovna jadica.
Za tapite se slozuvam deka na 8-10 metri nema sto da baras so 3 grama no i na mesta kade e vetrovito nema teorija da lovis so 1-1,5 gram.
Za konecot rekov i pogore deka e logicno sto potenok toa poosetliv mislam deka Dumbal stoese na ova tvrdenje. Jas sekogas lovam so 14-ka dodeka moi kolegi zaedno sme sedele so 10-ka ili 12-ka kocinja imale mnogu poslabi uspesi.
Za nea najvazno spored mene e slednovo:
1. Sredna sprema da ne bide pregolema i predebela - moze da vi udri i karas, krap pa da ne zazalite
2. Tocno opredeluvanje na dlabocinata, najdobro zema vo zonata od 10 - 50 cm. nad dnoto na pozicii kade imate blag naklon na terenot
3. Postojani korekcii i povlekuvanja na mamecot, najcesto vo leto site udari gi dobivam ili po frlanjeto, dodeka paga mamecot, po promasena riba i vednas po povtorno stabilizranje na tapata ili so mali pomestuvanja od 5-10 cm. Za sto e dovolno so masinkata da se napravi pola krug.
4. Vremenskite uslovi, nekogas vo najtopliot del od denot, osobeno e aktivna pred nevreme ili pri siten dozd.
5. Dobro podgotvena pcenica, nisto posebno spored mene ne e potrebno samo da e malku napuknato zrnoto.

Bistro do site,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 11:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Феб 05, 2013 11:17 am
МислењаCOLON421
Crvenoperka najveke sum ulovil vo Dojran, malku poslabo Tikvesh, a ja ima i na kanalot kaj Veria vo Grcija, minatata nedela bev za prv pat i pominavme prosechno megjutoa crvenoperka ima i jade a i vkusna se pokazha za jadenje :ok_ok:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 12, 2013 11:12 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 19, 2011 7:29 pm
МислењаCOLON698
ЛокацијаCOLONСвети Николе
:ok_ok:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 10:07 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 18, 2015 6:40 pm
МислењаCOLON4
Se slozuvam so prethodnite kolegi jas na tikvesko lovam so 16konec i10 jadica bidejci na mestoto kade sto ja frlam prihranata izlevat pogolemi parcinja na krap l na karas.Iako pecam so 16 vlakno skoro sekogas pominuvam so dobar ulov na crveno perkaoo


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum