www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 11:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Нa рaзлични местa,рaзличнa тaктикa...Нa Кoжaни слoбoднo мoже дa се лoви сo 18 кoнец,10 јaдиче сo ширoк врaт,4-7 грaмa тaпa нa длaбoчинa oд 8-15 метри.Кoгa сaкa дa јaде,јa утерувa дo дебелo цревo.И немa пaрче испoд 300 грaмa.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 12:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Црвеноперката редовно ја ловам со макс. 1 - 1,5гр. тапа и тоа на Дојранско кога има ветар.Конец 14-16 и јадица 10-12.

Кога веке излегуваат едри,како на времето на тиквешко и сега некој период на Дојран,ставам и 9-8 за шекерац и има успех без проблем.

Кога е тивко на дојран ловам и со 0,5-0,8гр. тапа и има многу поголем успех.Некој напиша не можело или незнам што да се лови со лесна тапа на длабоко.. Па на тиквешко,пред години,заборавив како се викаше местот,тоа е во карпите кај што има пештери со икони.Таму се ловеше 10-12-15метри и тоа редовно со тапа,подвижна,макс 1гр. и тоа кога имаше ветар,на тихо време си ловевме со 0,5гр.

Оваа година на Калиманци,редовно и успешно си ловев црвеноперка на длабочина од 6-7-8метри. на подвижна 0,5гр.Многу е покмплицирано отколку со 1+ гр. но успехот е многу поголем.Многу често имаше удари додека пагаше мамецот,или ако имаше ветер 99% имав удари на паѓањето.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 12:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Lesno e od camec da lovis vo Dojran na pogolema dubina so 1-1,5gr,muabetot e za od obala.Okolu ona drugoto so 1-0,5gr na 10-15m dubina bas me interesira kolku vreme tone sistemot pa uste ako strui vodata toa ti e vise naucna fantazija taka bar mi veli moeto iskustvo.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 1:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
filip030682 НапишиCOLON
Lesno e od camec da lovis vo Dojran na pogolema dubina so 1-1,5gr,muabetot e za od obala.Okolu ona drugoto so 1-0,5gr na 10-15m dubina bas me interesira kolku vreme tone sistemot pa uste ako strui vodata toa ti e vise naucna fantazija taka bar mi veli moeto iskustvo.

Тогаш твоето искуство со ловење со лесна пливка,како 0,5 и слично е мнооогу мало.Значи напишав,многу е покмплицирано но со тек на време се совладува таа техника,еве имаш покана од мене здравје догодина ке те водам на Калиманци да ти покажам како се лови на поголема длабочина со лесна пливка.

На дојран кога пеца како луда црвеноперка и јас си пецам со потешка тапа,ама никогаш не повеке од 1,5гр.Но кога има слаба активност е научна фантастика да го имаш истиот успех со 0,5 и со 2,5.Милион пати се докажа тоа.

Имаш ли инфо од овој викенд од Дојран кај градската плажа кој колку фатил црвеноперка и какви црвеноперки едри или ситни..Ова чисто да ти ја потврдам теоријата за лесна и тешка пливка :) Па после ке ставам слики од тоа на каква пливка ловел татко ми и колку и какви црвеноперки фати ;)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 7:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Se e toa ok znam jas deka razlikata od lesna i teska tapa e ogromna ali okolu podviznata tapa od gram na 15 metri dubina prasanje e kolku vreme tone,znam deka nekogas znae da povlece nekoi 5-6 m koneci da dreme na taa. dubina a stoperot staven na duplo od toa.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 10:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 05, 2013 11:18 am
МислењаCOLON103
ЛокацијаCOLONШтип
na podvizna tapa od 0.5-1g lovenje na 10-12-15m...ke ti nikne brada dodeka potone mamecot do dole.... AKO!!! potone voopsto. Postavete slika od 0.5-1g podvizna tapa. sakam da ja vidam i kade se prodava takva :bye_bye:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 22, 2015 11:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Hahaha smesni ste mi nekogas so komentarite...prijatele da ideme da pecame zaedno kako sto ti vikam za da ti dokazam ama prvo kladba vo oprema :D ocigledno bez da se proba se pisuva od pretpostavka deka toa nesto e nevozmozno a jas cel zivot lovam taka.. takva plivka ne se prodava no na nekoj mu teknalo da si napravi home made.. lelee pa ako vi kazam deka klen sum lovel na 0.3 - 0.4gr. Na 7-8 metri na lecenje ke me pratite.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 4:33 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Dvozilen kabel i ete podvizna tapa za bilo koja gramaza


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 9:09 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Dimitar НапишиCOLON
lelee pa ako vi kazam deka klen sum lovel na 0.3 - 0.4gr. Na 7-8 metri na lecenje ke me pratite.
Колку време се симнува јадицата, 3 минути? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 10:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dimitar tuka ne e vo prasanje ribarsko znaenje,fizika e tuka vo prasanje.Znaci olovce od 0,5 gr treba da povlece konec dolg 20 i kusur metri mozda tezok povece grami,tuka e i otporot sto go stvara vodata vetarot i eden kup drugi raboti sto go pravat takviot ribolov nevozmozen
Ti veruvam deka si imal uspeh taka ali prasanje e dali ti bil mamecot na 15 metri..

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum