www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2018 11:06 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
blagojkk НапишиCOLON
ке видме ајде, во сабота одам сабајле рано. монтирав на 5 м. телескоп 13-ка влакно горила, 17-ка јадичиња фудо од тие црвенките и 5 оловца од по 9 грама на растојание околу 2 см. едно до од друго, детално се прочитав по форумов и мислам дека тоа е тој "убиствен" сетап. :)))))

ке ловам на француско а за прихрана ке користам сега за сега обичен леб.

во недела исто така одам со истиот сетап али во недела ке пробам на пченица бидејки читам дека и на пченица мавала, па ке видиме, ке споделам резултати.
Ако ставиш 5 оловца по 9 грама имаш сетап за фаќање на сом а не на црвеноперка. Дури и ако ставиш 5 оловца по 0.9 грама пак користиш тапа од 4.5 грама што ти е многу за црвеноперка. Е сега ако ставиш 5 оловца од 0.09 грама (што се користат за фино подесување на тапата) фаќаш со тапа од 0.4 грама што е доста осетливо за велешко. Јас за црвеноперка користам тапи од 0.5 до 1.5 грама на Велешко, во зависност од длабочината и типот на тапата.

ПС: Според мене, за на нашево езеро 13-ка влакно ти е многу за оваа риба..користам 10-ка Даива, (150 метра 150 денари мислам дека беше од продавницата кај стар мост - да не користам имиња за да не излезе рекламирање)

Бистро

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2018 6:21 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
:) Така де 5x0.09 тие што се за фино поддесување. И во право си, денеска бев и премногу лесен ми беше сетапот, плус кај 8-те некое ветерче дувна и беше невозможно да се лови. Плус имав уште некој технички проблеми што не можев да ги решам на лице место и си отидов, за 2 часа фатив само 2 рипчиња, едвај. Утре одам пак ке пробам со 1 па до 1,5 грам тапи, ке менувам ако таа од 1 грам ме дупи. Или па да пробам со 0.70 што имам тапи....? Совет...?

Е сега сакам да пробам на пченица. Може некој у кратко да ми каже како се спрема? Купив 2 кесиња ама немам поима како да ги спремам. Најдов една тема на форумов за како се спрема ама има милион начини па не знам кој да го пробам, така да ако може совет и рецепт ке ве молам. :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2018 6:52 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
Секогаш е добро да се консултирас со жена ти пред да одиш по риби. Ете она знаела како се спрема по некоја случајност ( брат и е рибар) и ке ми спремела се тип топ за утре сабајле. :)
blagojkk НапишиCOLON
:) Така де 5x0.09 тие што се за фино поддесување. И во право си, денеска бев и премногу лесен ми беше сетапот, плус кај 8-те некое ветерче дувна и беше невозможно да се лови. Плус имав уште некој технички проблеми што не можев да ги решам на лице место и си отидов, за 2 часа фатив само 2 рипчиња, едвај. Утре одам пак ке пробам со 1 па до 1,5 грам тапи, ке менувам ако таа од 1 грам ме дупи. Или па да пробам со 0.70 што имам тапи....? Совет...?

Е сега сакам да пробам на пченица. Може некој у кратко да ми каже како се спрема? Купив 2 кесиња ама немам поима како да ги спремам. Најдов една тема на форумов за како се спрема ама има милион начини па не знам кој да го пробам, така да ако може совет и рецепт ке ве молам. :)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum