www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 28, 2011 1:47 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
[ img ]
__ЦРВЕНОПЕРКА(Scardinius erythrophthalmus)
Општи информации :arrow:viewtopic.php?f=54&t=196&p=1407#p1407
видете, ставете слика од вашиот капиталец :arrow:viewtopic.php?f=52&t=2266

-За време на топлите денови од месец мај до октомври црвеноперкат е прав избор за риболов. Имајте во предвид дека црвеноперката има доста развиено сетило за вид и нај повеке ја сака бистрата вода па ако ве запримети тогаш одма се оддалечува од тоа место. Омилени места на кои се здржува се местата обраснати со растенија кои растат во водата и местат над кои се надвиснуваат крошните на дрвата, тука ја најдува нејзината храна и инсектите кои паѓаат од дрвата. За риболов неопходна е прихрана со која ке го прихранувате местото а најдобро е константно пирхаранување со тоа што водата каде паѓа прихраната да прави облак, се користат прихрани кои се распаѓаат и во себе имаат делови кои испловуваат на површината а со себе понесуваат и дел од самата прихрана. Најдобри мамци за риболов се бели црви, калифорниски црви, лебна ружа, варена пченица, пченка шекер, ларви(чаури), крвни црви(ларви од комарци), варено семе од коноп и граор а може да се лови и со мушица

модерирано од спиро_јас

сликите и информациите
се превземени од интернет сајтови

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 28, 2011 9:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Овие денови на Стрежево излегуваат доста крупни црвеноперки на длабински лов на црн црв (парчиња од по 500 грама па нагоре) а иначе на тапа помали порцијашки примероци.Добро е да се лови со длабински метод и со една мала хранилица и две врзани јадички, една под хранилица една над неа.Пробајте -добитна комбинација е! :o


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 29, 2011 1:05 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
eve eden sistem sto go koristam jas za ribolov od:

OBALA na LEZENJE

-TAPA - EZERRSKA (od 1 do 2gama) vo zavisnost od sitoacijata(ima bran ili e mirno)
-OLOVO-KLIZAC -porano gi kupuvav od STRIMER vo forma na solza so silikon cefce i tie imaa tocna gramaza
e sega mozis i so drugi klizaci ali ako ima takvi da imaat silikon niz niv ti se podobri
-OSMICA(VIRBLA)-nosivost do 5kg mozis i pomala (sto pomala to podobro)
-PODVEZ - 0,10-0,08(dolzina otprilika 30cm mozis i pogolem ako ribata nee tolku aktivna)
-JADICKA -OD 12 DO 22 (zavisi na so mamec ke lovis I kolkavi crvrnoperki )jas stavam 16-18(za bel crv,pcenica,francusko lepce,secerac
-OSNOVEN KONEC -0.14-0,12-0,10- JAS obicno lovam so 0,12

e sega da napomenam vo ovaa tehnika naj vazno e balansiranjeto na tapata so olovo
i pozelno e da se BARA MESTO KOE FAKJA NAGLA DLABINA i
trskata na DRZAC

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 9:56 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 19, 2011 7:29 pm
МислењаCOLON698
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Јас на брана Мавровица-Свети Николе користам лесен прибор и тоа
тапа од 0,5г до 1,5г фиксна.
фиксно олово
конец 0,12
јадица од 16 до 14 зависи на што се лови (француски леб,пченица,бел или црвен црв)
а како за прихрана користам прихрана за црвеноперка, леб или пченица.
Сум ловел и со фидер со две јадички една под, а друга над фидерот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 10:49 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Црвеноперка највеке сум ловел на Дојранско и Тиквешко .

конец 16ка , јадица 10-12 ка , тапа 1,5 - 2,5 грама , незаменлив мамец пченица варена со ванилин шекер и крма мешавина од варена пченица и бели црви . За покрупни примероци на Дојранско најдобар успех на шекерац .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 1:38 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
najdobar uspeh na dojransko ezero
krmam so pcenica i na nejze lovam
najcesto kupuvam sonceva dolina pcenica
od kako ke ja svaram i stavam aroma i toa od oko, ima i na sisenceto prospectk kolku odi na 1 kg smesa ali jas toa go pravam od oko
od aromi ovie gi koristam
[ img ]

konec 0.12
jadica 14 mustad iskrivena vo strana na ovie jadici nema promasaj
tapa 1 gr strogo fiksna
i toa ovie dve tapi najdobro mi se imaat pokazano

[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 2:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Jas na Tikvesko ja lovam so konec 14-ka. Tapa najcesto 1,5 - 2 gr. Jadice 12 do 14 isklucivo Mustad od tenkite iskrivenite.
Sekogas vrzuvam i vtora jadica na 40-60 cm. od prvata jadica. Na prolet ja lovam na crn crv a ponekoja znae da kaze i na pcenica. Cesto pati po zemja na legnata tapa dobro jade i na lebce i toa na pomalo partalce. Od Maj pa do Oktomvri na varena pcenica zolta. So nea krmam i so nea lovam. Cesto pati znam da stavam i nekoja vanila vnatre za aroma, ama iskreno ne sum primetil razlika.
Spored mene za lov na crvenoperka sekogas treba da se ima 2 jadicki. Najmnogu rezultati znae da dade na vtorata jadica iako ne e isklucok da se hrani i po zemja.
Pri lovot e vazno da ne se izbrzuva zasto voobicaeno moze da "cepne", da ja snema i da se vrati. Pri veter cesto pati se slucuva da ne ja osetite deka ja nosi gornata jadica so sebe i zatoa preporacuvam pocesto zafrluvanje i na sekoe vadenje da se kontrira.
Otkako ke se napravi kontrata najdobro e brzo da ja izvlecete ribata od pozicijata zaradi toa sto ke se razbegaat ostanatite od jatoto.
Dokolku hranam na edna pozicija sekogas zapocnuvam so lovot na nea, potoa otkako ke potprekine se povlekuvam poblisku do bregot pa po nekoja izvadena pak na pozicijata. Recisi nikogas ne ja menuvam dubinata koja mi e prvicno opredelena za pozicijata na hranilisteto. Pa koga ke prekine da jade na taa pozicija i koga se naogam na poramen teren, so istata dlabocina ja baram 4-5 metri ponavnatre i togas veke imam 2 visecki jadici. Osobeno vo leto tuka imam rezultati koga po toploto ribata se povlekuva podaleku od obalata.
Cesto pati znae da jade i dodeka jadicata seuste ne e simnata i ja zema pcenicata vo let, no ova se kratki intervali obicno 3-4 parcinja i tolku. Vo ovoj slucaj dobro e olovata da bidat rasporedeni po celata dolzina od jadicata pa do tapata, no ova pretstavuva problem koga lovite so dve jadici.
Prihranata koja na pocetokot na ribolovot moze da e poobilna, vo tekot na ribolovot preporacuvam samo da se potsetuva ribata deka se slucuva nesto :)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 3:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Како најдобра примама,и да ја задрзам на едно место ми се показала месавина од мелено конопно семе со леб, или пченица со додаток на арома тути фрути, ја ловам со разни мамци но понајвисе на пченица , на јадица 12 - 16 корморан наменски за црвеноперка,или гамакатсу LS-1810N(сличнисе), конец 0,12-0,14, тапи од 0,7-2,5g во зависност од местото (длабочина,далечина),кога ја ловам при крај, и на тивко време најповеке користам фиксен пердув.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 7:01 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
sakam da vi kazam nekolku raboti za nacinot na lovenje na crvenoperkata koj gi znam od licno iskustvo .za crvenoperkata treba da se koristi sto e mozno po fin pribor:na direktna trska dolzinata zavisi od dlabocinata na vodata,zila nikogas podebela od 0,10 ,tapa ne pogolema od o,70 g,opteretena mnogu precizno so ne pomalku od tri i ne poveke od pet sitni olova,jadica ne pogolema od 16 samo koga se bara na secerac mozi i 14.hrana ima dosta vrsti za crvenoperka no najpovekje efekt za mene mi pokaza hranata za crvenoperka od JAXON so dodatok atraktor od KARI isto od JAXON. na start 15 do 20 tvrdi topki vo glemina na jajce se frlaat 50 do 80 santimi zad tapata za na dnoto da se napravi platforma od hrana,i potoa na sekoj polovina cas po dve topki no ne taka tvrdi.mnogu e vazno da se najdi tocnata dlabocina na vodata kade se lovi.NEMA PROMASUVANJE!!

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 9:49 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 19, 2011 7:29 pm
МислењаCOLON698
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Потполно се согласувам со DUMBAL исто таков сличен прибор и јас користам.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum