www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 22, 2021 7:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ГРУНЕЦ
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 08, 2013 2:58 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
grunecot vazi za nemnogu popularna riba kaj ribarite pa najjverojatno i zatoa nema tema za nego otvoreno :lol:
kako i da e i grunecot e riba i ja ima kaj nas i si naogja svoe mesto vo vodeniot svet.
najchesto sum go ribolovel na ohridsko ezero i samo tamu hahhah
na dno,mamec crn crv.
raste do 200-300gr i mesoto ne mu e fkusno za jadenje.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: grunec
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 08, 2013 9:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... прво, дан си нешто грешка со ова 200-300 грама, 3 до 5 Грунци = 1кг :mrgreen: Не заебавај Аки, максимум капиталец, ама некој стварно мутант-гигант не е потежок од 150грама :D Ама не се секирај, не си само ти шо така мислиш, и кај Радован наш на веб странана имат напишано околу 200 грама, ама то е утопија :lol: http://www.ribari.mk/wp-content/uploads ... grunec.pdf

Второ, превкусен е за јадење, суво месо имат и помалите Грунци се пржет решпечени за лапни-голтни, а поголемите се пржет на потивко да се помеки, заради полесно чистење ;)


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: grunec
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 08, 2013 10:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
jas od oko be lepi :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: grunec
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 08, 2013 10:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... а знајш најдобро јадење од Грунец кое е :D Динстован во Масло 3 до 3ипол саати, со посакувани зачини(сол, бибер, киселина, ловоров лист, вегета итн), и после тоа да го остајш да оладит. Следниот ден, прво ракивчето на маса па после почвит забавата :mrgreen: Коски не се осејќаат и е сличен на Сардина во Конзерва :lepi: ... абе поубав 100 пати од сардината :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum