www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:49 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 07, 2013 10:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Aпр 13, 2012 8:49 pm
МислењаCOLON104
e ovaa positnava kako na slikite e odlicna kolku pogolema od toa tolku poveke cistenje koski.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 07, 2013 10:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... писата во ОЕ ја имат многу, голем дел од помладокот но и јата од покрупни примероци е на зима во каналот „Студенчишта“ а од Мај се најчесто во густата Реса. Охридската Писа е специфична по то шо имат црни перки и е поразлична од Писа од други места ...

[ img ]

[ img ]

viewtopic.php?p=9301#p9301


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПИСА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 14, 2014 10:25 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 14, 2013 2:51 pm
МислењаCOLON88
ЛокацијаCOLONSkopje
Pisata sum ja "tepal" na prespansko so camec, klizna tapa ili olovo so 2-3 jadicki, mamec crn crv, ako nemas cuvarka go polins camecot so riba :)) Krma kvasen leb so pcenica i jatoto e tvoe.... frli vadi vo tekot na celiot den, ako e mng toplo treba da se bara vo podlaboko. Naj dobra tocka e megju resi.
Za przenje znam prespanski recept, vo brasnoto obavezno crven piper, ne dozvoluva da ribata upie zejtin i e mng mng vkusna ako e taze kako sto rekoa kolegite pred mene.
Pozdrav do site.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПИСА
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 26, 2014 12:02 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Kod mene na Vlasinskom jezeru, Srbija je ima baš mnogo. Mi je uglavnom u ovo doba godine pecamo na mušicu, sistem sa vaser kuglom i predvezom od 2-3 mušice. To ume da bude jako dinamičan i uspešan ribolov, jer je pisa dobar borac, i kada upecaš po 2 ili 3 na sistemu od po 200-300 gr, pa svaka vuče na svoju stranu, pružaju pravo zadovoljstvo.
Prošle godine sam varaličareći upecao pisu od preko 800 gr regularno za usta na Ujku 5 cm dubokoronca, u prvi mah sam pomislio da je neko šaranče, ali kad sam je izvadio iz vode imao sam šta da vidim.
Da zaključim, izuzetna sportska riba, koja pruža puno, a tako malo traži-da je bar u vreme mresta poštedimo nepotrebnog i prekomernog izlova.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 28, 2014 11:56 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONПет Maј 16, 2014 8:08 am
МислењаCOLON1
Ice MAMBA НапишиCOLON
Koga letuvav vo Stenje pred 5,6 godini odev so camec do pred selo konjsko i pod kamenjata ima mali pijavici na 7 ,8 m dlabocina sekoja raka parcinja od 150 200 gr rekord mi e za 45 min okolu 50 parcinja,na olovo 20 30 gr so tri jadici od camec frli vadi pravi merak borbena e samo da se pogodi slabo vetre od otvoreno prema breg,toa mi e ubavoto iskustvoto a losoto iskustvo koga ke mi zajade na cesmite brkam bojnik na leb a me dupi pisa :lol: :lol: :lol: :lol:
A ne pisuvas, za nevremeto koga ne fati i za malku vo Albanija ke ne odnesese ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПИСА
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 04, 2018 6:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
писата како ја пронаоѓа храната по изглед или по мирис, има една кинеска силиконска пченка на алиекспрес, дали би била ловна, пошо пченката од конзерва лесно отпаѓа при зафрлување


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПИСА
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 05, 2018 12:52 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Феб 21, 2015 6:22 pm
МислењаCOLON40
koletheman НапишиCOLON
писата како ја пронаоѓа храната по изглед или по мирис, има една кинеска силиконска пченка на алиекспрес, дали би била ловна, пошо пченката од конзерва лесно отпаѓа при зафрлување
Кинеската пченка само на слики е добра од алиекспрес, кога ќе ја отвориш мириса на нафта и тоа страшно многу така да ќе направиш обратен ефект.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum