www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 8:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 2:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
Како прво и основно средство за секој вид на риболов ни е потребна --јадица --
дали тоа ке биде риболов на мирна --бела--риба ,или риболов на --грабливка --јадицата е основниот прибор што треба да го има секој од нас , на секој наше излегување на вода добро е да се има поголема колекција од нив за да може со точност да се одбере правата за таа намена односно да се одлучиме за вистинската во зависност за кој вид на риболов и која врста на риба ке ја ловиме истиот ден.

Секако дека јадицата ја има во секоја димензија или мерка или облик ,односно број по кој таа може да се разликува .
Ја има во повеке форми и со точност се знае која од нив за која намена и за кој вид на риболов е наменета.

Народно кажано или во ..жаргон.. меѓу нас рибарите ги нарекуваме со повеке изрази,од кои .

Со краток врат.
со долг врат.
со окце или ..ушка..
со контра или без
жичана
кована
таканаречени двокраки јадици
трокраки јадици
со монтирана пружина или федерче, со цел подобро да го држи мамецот односно тестото или лебчето
назабени во делот на телото ,што има функција самиот мамец да не клизи по јадицата туку да остане на самиот врат од истата.

За нивната употреба си одлучува секој од нас индивидуално ,но имајте на ум дека со точност треба да се одбере правата односно видот и големината во зависност кој вид на риба ке се лови или колкави примероци на риба ке ги очекуваме на нашата ..ЈАДИЦА..

Темава може да биде долга и широка па би поставил некои ..ЈАДИЦИ.. од мојата колекција а понатака ке дискутираме во истата.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Се надевам дека со коментарите на поискусните риболовци ке има што да научат почетниците во ова хоби .

Повелете.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 5:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON 745
OKI druze,zosto ti imeto so plavo napisano. :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 8:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON 652
ovie se od lidl ama so mu fali ako si ja brkaat rabotata.treba da se testiraat oti sve PRC.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 9:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Убава тема Оки ... дел од арсеналот кој јас го користам

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
[quote="solar"]ovie se od lidl ama so mu fali ako si ja brkaat rabotata.treba da se testiraat oti sve PRC.[/quote

Така е колега набавени се од ..LIDL..
и најверојатно се произведени во ..PRC..
но имајки на ум дека јас сум само рекреативен риболовец би се задоволил и со овие ,можеби се со послаб квалитет од другите
но секогаш не може да си дозволиме да купуваме ..КВАЛИТЕТНО и скапо,во рамки на можностите.

Ги сваќам во потполност колегите што се натпреваруваат пример ..крапџиите..
нивната опрема односно ..ЈАДИЦАТА..не трпи --неквалитет-- едно пукање,или исправање на јадицата и се е готово додека во рекреативниот риболов и не му ја мислам толку дали ке ми ..скине..дали ке се откачи ..и не е толку болно ако ја изгубам рибата.
Потполно си во право за квалитетот ,но мислам дека и овие ке вршат работа.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 11:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
одлична тема Оки..

Ај сега некој од поискусните нека каже..?!
Зошто нема унифицирани големини на самите јадички т.е.како на пр. 16ка, 14ка, 10ка....итн се разликуваат кај различни произведувачи ?! т.е. како на пример една Gamaktsu 14ка или 16ка нема допирни точки со некоја друга јадичка од слична големина ?! (Owner, Hayabusa..)

п.с. цел живот се прашувам зошто нема унифицираност кај сите проиводители ?!

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 29, 2014 11:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Valjda poradi ista pricina sto nema unificirani brojki za blinkeri jas toa prasanje go postaviv na forum ali uste nemam odgovor :think: ... 3ka od meps i 3ka od d.a.m se nebo i zemja :shock:

Tie sto se desno i imaat X mi se na za nigde brzo se otupuvaat i lesno pukaat nedajboze da ti udri ubava riba ke ti se skrsi jadicata ke si puknes od maka :cray:
Ovie gi izmknav od prva ruka uglavno owner,hayabusa koristam ponekad i gamakatsu od niv ne slikav posto nemam.
Imam primeteno dek owner jadicite drzat dobra ostrina za razlika od drugite,a toa mi e testirano ne zboram na pamet.

Golem,mal vrat,shiroki,shareni se zavisi od mamecot koj go koristime.

[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 30, 2014 12:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON 100
BrankoS НапишиCOLON
одлична тема Оки..

Ај сега некој од поискусните нека каже..?!
Зошто нема унифицирани големини на самите јадички т.е.како на пр. 16ка, 14ка, 10ка....итн се разликуваат кај различни произведувачи ?! т.е. како на пример една Gamaktsu 14ка или 16ка нема допирни точки со некоја друга јадичка од слична големина ?! (Owner, Hayabusa..)

п.с. цел живот се прашувам зошто нема унифицираност кај сите проиводители ?!
... пред и се ради профит ... доколку би биле унифицирани единствено нешто што би било одлучувачки фактор би бил квалитетот ...

... вака одреден производител те убедуе дека неговата јадичка, иако слична или иста по облик со онаа на конкурентот е боља ради тоа што е за малце помала или поголема (или разлика во некој дел од самата јадичка) ... ако се работи за исто бројче ... покрај квалитетот

... од друга страна не користат сите исти материјали и легури ... а секој материјал има различен степен на пластична деформација ... итд ...

... како и да е ... нема еден производител на јадички чија цела палета е најбоља ...

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 30, 2014 1:10 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON 652
zatoa i ti pisav mora da se testiraat mozi da izlezat podobri i od najskapite korda;fox;itn.jas momentalno koristam sasame mnogu malku otkacuvanja a evtini 120den

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на ..ЈАДИЦИ..и нивна намена.
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 13, 2017 6:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
po nekoe jadiche za pokrupna i positna bela riba...
[ img ]

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum