www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 9:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 4:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
mladi nelije gambuzija tova a?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 4:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
akiribar НапишиCOLON
mladi nelije gambuzija tova a?
Аки, ако можеш да си ги обновиш сликите на почеток, без нив темава нема смисол.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 5:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
akiribar НапишиCOLON
mladi nelije gambuzija tova a?
не знам што е?
чудна а и ретка само една имам фатено и видено


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 7:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
Млад Риболовец НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
mladi nelije gambuzija tova a?
не знам што е?
чудна а и ретка само една имам фатено и видено
[ img ]
... ова е Rhodeus amarus, не знам дали имаме наше име за оваа Риба, а ја има и кај нас во ОЕ, не растит голема и е јатна Риба. Честопати ја „ловев“ со Кепче за во Аквариум, пошто имат една тиркизна линија по средината на телото и многу е интересна кога во јато се движат во аквариумот :D Иначе кај нас на ОЕ ја користиме за лов на поситен Клен или Писа и е многу добар мамец ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 10:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Јан 19, 2012 8:26 pm
МислењаCOLON 276
ЛокацијаCOLON skopje
ovaa riba edno vreme ja imase na ezerceto kaj zelezniot most vo lisice do vardar i toa vo dosta golemi kolicini ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 10:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Kaj nas poznata kako gambuzija ili amurcok.donesena I poribena vo sekoja voda zaradi borba so komarcite odnosno malarijata.ako nema predatori se prerazmnozuva I togas e veke problem,ja jade ikrata I hranata na drugite ribi.raste do 10-12 sm.mazjacite vo vreme na mrest se pokrieni od glava do polovina na telo so bocki.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 10:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... не Јане, Гамбузија (Gambusia) е друг ви на Риба ;)

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 10:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
Мене ова ми личи ама баш на аквариумска рипка, меѓу акваристите попозната како ГУПА !!!
Мажјаците имаат интересни опашки.........ги викаат ШЛАГЕРИ.......
Ја има на Вардар 100 %......

Бев полен по аквариуми едно време......па знам некои работи :)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 11:03 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON 219
ЛокацијаCOLON Битола
Lepi НапишиCOLON
... не Јане, Гамбузија (Gambusia) е друг ви на Риба ;)

[ img ]

Tocno taka, ovaa riba se vika GUPA i ja ima so sigurnost na Velesko,Strezevo, Rek,Ergela i kade li uste ne.A taa na mladoto e Amurce 100%.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 11:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... ги мешате видовите на рибите ;)

Од нашиот Млад Риболовец рибата е Rhodeus amarus
[ img ]

Ова е Гамбузија (Gambusia) или позната како Гупи и не е можно да живее во Вардар или води со брз тек :!:

[ img ]

А тоа шо мислите дека живее во Вардар и други води, како и во ОЕ, е познатото Амурче (Pseudorasbora parva)

[ img ]


;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum