www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 7:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 19, 2017 6:11 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 19, 2016 10:00 pm
МислењаCOLON11
vo poslednive godini edna od desnite pritoki na vardar rekata babuna koja izvira pod padinite na jakupica potocno pod vrvot solunska glava podolgo vreme nema koncesioner ili griza za nejze . Kade sto se unistuva rekata od frlanje razlicen sut i se nemalauva fondot na potocna pastramka koja ja imase vo izobilstvo ama poslednive godini se nisti sto se mrezi sto so agregati ne vidov do sega na forumov vakva tema zatoa bi bilo pozelno da se prodiskutira na temava . Rekata e pred unistuvanje a e prekrasna za lov dali spin ili musica .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 19, 2017 7:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
И да ја земе концесионер некој не дека нешто ке смени....

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 19, 2017 10:13 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Дефинитивно мора да се најде начин за воведување на РИБОЛОВНА ПОЛИЦИЈА
Ова предсе за чување на води без концесија на кои се прави масакар


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 20, 2017 8:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Концесионер таму беше Бабуна од Велес, но не е повеќе. Со новите риболовни основи врз основа на кои ќе се распише новиот тендер за концесии годинава, Бабуна комплетно е влезена во ревирот Вардар 4 (велешки ревир), така да ќе има кој да ја чува (на хартија 100%, во реалност ќе видиме)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 20, 2017 10:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Лани во Богомила, дека сум богомилчанец по невестата, видов и како се степаа двајца кој да ја поставил мрежата на едно место... Див запад не им е рамен таму, така да на концесионерот, Господ нека му е напомош...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2017 9:01 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 19, 2016 10:00 pm
МислењаCOLON11
babuna e vlezena vo veleski river da samo na hartija da te nacekaat kako lovis sigurno pominuva go znaeme ovoj nas e itn... kako na mbogu riveri nis drzavava . Bobi e vo pravo so taa policija ama ne treba da se imma predvid za nikogo ako ja unistuva ribata na nacin da ima izumreni preku 1000 parcinja na potocna pastramka so golemina od 5-6 cm steta sto nemozam da ja najdam taa slika. a za sekoj div zapad ima resenie super si se kaznite za krivolov opni 3-4 dusi bezmilosno za da svesta im dojde deka ova ne e zaebancija a ne polni frizideri so riba (so toa se hranime) dolga i siroka e tematava treba podrska definitivno


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2017 9:14 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 19, 2016 10:00 pm
МислењаCOLON11
mislam deka bi mozela da bide prekrasna reka za spin i musica


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 23, 2017 10:29 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 26, 2014 4:37 pm
МислењаCOLON51
На Бабуна бев пред 4-5 години и бев пријатно изненаден колку е реката богата со пастрмка. Каква е ситуацијата сега незнам ама слушам дека локалното население ја труело рибата и пукале доста динамити. Навистина е штета што не се чуваат овие планински рекички а и незнам колку е возможно да се сочуваат, луѓето што живеат таму мислат дека реката е нивна.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 23, 2017 8:35 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 19, 2016 10:00 pm
МислењаCOLON11
toa sto bese pred 4-5 godini e zaboravena prikazna .. . i od opstina caska duri mi potvrdija deka policijata ja cuva rekata i koritoto go kontrolira posebni inspektori hmmm ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali konecno ke se najde koncesioner na rekata babuna
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2017 1:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Филип НапишиCOLON
... Со новите риболовни основи врз основа на кои ќе се распише новиот тендер за концесии годинава, Бабуна комплетно е влезена во ревирот Вардар 4 (велешки ревир), така да ќе има кој да ја чува (на хартија 100%, во реалност ќе видиме)
Кога треба да се распише тендерот за нови концесии?
Не е само Бабуна без концесија, истото е и со Тополка, веќе неколку години без концесионер. За жал, крадење риба, фрлање секакви отпади и сл. појави се веќе одамна секојдневие на овие 2 убави мали реки.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum