www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:06 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 8:41 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Vo momentalnite osnovi za Kozjak e zabraneto odgleduvanje na kaliforniska pastrmka vo kafezi?? Go znajte ovaj podatok??? Tamu e zabraneto a najgolemite ribnici vo MKD se na Belicka reka koja se vliva vo Treska...Koe e obrazlozenieto za toa na izrabotuvacot na osnovite????
Кога ќе научиш кој сакаше да постави над 200 кафези со калифорниска во Козјак, ќе ти стане јасно зошто е тоа забрането во основите ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 9:15 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Vo momentalnite osnovi za Kozjak e zabraneto odgleduvanje na kaliforniska pastrmka vo kafezi?? Go znajte ovaj podatok??? Tamu e zabraneto a najgolemite ribnici vo MKD se na Belicka reka koja se vliva vo Treska...Koe e obrazlozenieto za toa na izrabotuvacot na osnovite????
Кога ќе научиш кој сакаше да постави над 200 кафези со калифорниска во Козјак, ќе ти стане јасно зошто е тоа забрането во основите ;)
Ne pravam za toa muabet...Koe e obrazlozenieto strucno od izrabotuvacot na osnovata, ne za razno raznite interesi....Za obrazlozenieto e muabetot na ovlastenata ni institucija....(HBZO).


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 9:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Национален интерес. Точка.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 9:27 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Национален интерес. Точка.
More so zborvis??? Me zafrkavas....So muabet prajs????


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 11:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Divi zajci da pocneme da razmnozuvame , moze li ? Krapot i pastrmkata imaat pred se ekonomsko-prehrambena vrednost kaj nas . Znaes , toa e ona da jademe i da preziveeme ?? I ne samo kaj nas nego i posiroko vo Evropa . Ajde najdi liceniciran ribnik za mrena na Balkan i jas ce gi platam tie 500 kg . mrena , moze li ? Mrena ce poribuvas :lol: Znaci li toa deka i mrenata ja izlovija krivo-rekreativcite . Ima li nekoj napraveno istrazuvanje deka e drasticno namalen neziniot broj vo rekite pa treba poribuvanje ? Mrena ce poribuva gospodin Boris , zamislete samo :D A ova e legendarno vejce ...licenciran ribnik za krkuski :hit_head: A licenciran ribnik za klenovi e kapak na se :hit_head: REprocentri za Grunci , kostrezi more duri i za bojnik treba nekoj da otvori :shock: Jas sakam da otvorat licenciran reprocentar za podmladok na onie mali zeleni sto krekaat vo vodata ama da bidat ATOHTNI , si ja sakam istata melodija , ne sakam uvozna , nekako namalen im e brojot ... gi nema da me zaspijat so nivnata krek-krek melodija :head_bang:
Dajte bidete malku seriozni so zelbite kolegi , vakvi zelbi ni dedo mraz ne ispolnuva :papa:
Komentarov Keltan e pomalku tendenciozen prema Boris (neznam zosto poso ne sum gi cital prethodno postovi). Kako i da e Keltan ke ti kazam nekolku zivi primer:

Pred 5 godini vo s.Jablanica, Strusko se vrati iselenik od Italija....Mi vikat sakam da pravam ribnik nad s.Jablanica. Za da imat nekoj pretstava toa e koga pred s.Jablanica se upatuvas prema karaulata Lakavica i nad s.Jablanica...Mu vikam samo recna ke ti dozvolat od MZSV nema da mozi kaliforniska da odgleduvas legalno...Mi vikat jas ke go sredam toa....Pocnaa da idat gagauzi....da mu jadat ruceci.....da pecit jagninja, ribi i sl.... da mu obekavet deka tie ke sredele i sl...I coekot pocna da gradit ribnik.......Vo gradbata bev mu vikam rasprasaj se ne e taka kako so ti obekavaat........ Frli 60.000 evra......Pazi legalno ne smejt da dobijat dozvola za kaliforniska zato so vodata se vlivala vo Slivot na Ohridsko Ezero (vo konkretniov slucaj Globocicko Ezero). Pravi eden obid vo MZSV ne mu go registriraat, pravi vtor gi barat gagauzite so mu izedoa kup ruceci ne uspevat....Od MZSV mu vikaat bez soglasnost od HBZO nema dozvola za kaliforniska samo recna mozis....Mi se javuva mi vikat aj da napisime pismo do HBZO...I sednavme napisavme pismo 9pismoto pred nekoj den go najdov zato mi tekna)...Prilozivme site dozvoli i slicno....Od HBZO mu vrakaat deka soglasno clen toj i toj od Zakonot ne smejs da odgleduvas Kaliforniska pastrmka.....Vodata se vlivala vo Slivot..... Mislis deka dadoa nekakvo obrazlozenie????Deka izlegoa na teren da vidat kaj se vlivat vodata???? Nikakvo.....Coekot vide ne vide stavi na divo kaliforniska...Pocnaa selanite od inaet da go kodosat...Da mu pisat pretstavki.......Mu vikam trgaj ova ke mi napravis belja....(pocnaa mene da me pisuvaat po pretstavkite)......Denes tamu ostanaa samo sidovite....Od HBZO nikakvo obrazlozenie...Sudbina na edna familija na smetka na ovlastenata institucija zastitena so Zakon...Da ne ti raspravam i drugi primeri....
A Keltan i da ti kazam drug primer sega uste podrasticen...Jagula vo Ohridsko Ezero se poribuvalo od poodamna (milsam nekade od 70-tite godini). Ima podatoci vo istoriski arhiv vo Ohrid kolku i kako po godini se poribuvalo. A znajs zosto od 2010 god ne e poribeno Ohridsko Ezero???I ne samo Ohridsko tuku i Debarsko i dr pomali akumulacii??? Radi administrativno - biznis interesite na ovie institucii.....Znajs toa kakva steta e za ribniot fond na Ohridsko, Debarsko i dr pomali akumulacii??? Go zabole nekogo od tamu prisutnite za toa.....
Na vremeto se lovelo morunci od Ohridsko se cuvale vo karantin vo Mrestilisteto vo Sum i se izvezuvale vo Francija, Italija i sl...Vo ziva sostojba....Pravele lugeto analizi deka taa riba im e potrebna za nekoja voda tamu za nekoi potrebi...(ne sum imal potreba da naucam zosto i kako).....Kaj nas koj prajt analizi zosto ova riba trebit ili ne trebit da ja imat na ovaa ili onaa voda??? Koj naprajl analiza zosto na Globocica ne e dozvoleno da se frsi lov na pastrmka so vlecenje a se zadolzuva koncesionerot da poribuva so pastrmka??? Naprajl nekoj analiza??? I red miljon primeri....... Nikoj
Vo momentalnite osnovi za Kozjak e zabraneto odgleduvanje na kaliforniska pastrmka vo kafezi?? Go znajte ovaj podatok??? Tamu e zabraneto a najgolemite ribnici vo MKD se na Belicka reka koja se vliva vo Treska...Koe e obrazlozenieto za toa na izrabotuvacot na osnovite????
No zosto imame nie reprocentar za crvenoperka koga nikoj ne napravil analiza deka so taa riba trebit da se poribit nekoja akumulacija...Ama nekoj trebit da izlezit da naprajt analizi i da zastanit zad toa..., pa posle reprocentarot neka izlovit od Dojran 500 kg i neka poribit (lupam Strezevo) ili tamu kaj so trebat....Ili klen od Debar za da recime vo nekoja voda ili slicno....Ama koj ke go prajt toa?? Drzavata im davat kupoj pari za poribuvanje so pastrmka i so krap na ovlastenite ni institucii i tie si gi teraat nivnite (tie prikazni)...Drugo pak ke recam gi zabole...Gi zabole 5 godini so ne donel nikoj jagula, gi zabole za skobaljot i klenot i taka nataka.....Karavanot si vrvit tie si praet kl'p miljonce od ovde, miljonce od onde, iljadarce od onde............Zastiteni se tie kako mecki so Zakon.......[/quote]
///////////////////////////////////////////
Jovan , potpolno se slagam so se sto napisa .I poznata mi e situacijata kaj nas ubavo . Zalosno , ama taka e .Sto se odnesuva do postot na Boris nema nisto tendeciozno od moja strana , samo e reakcija na negovite baranja za reprocentri za mrena , krkuska , klen .... Sto ce se slozite vo najmala raka e smesno . Se znae koj vidovi ribi stopanski se izlovuvaat kaj nas od ekonomsko-komercijalni pricini..... A ovie negovite vrsti :D Da , se prodavaat sum videl so oci , na crno , na kartonski kutii od poednici po pazari .Cak i ona govno americko go prodavatat :head_bang: Ama prv pat vo zivot slusam deka treba da poribuvame krkuski i mreni pa i klen i bojnik :lol: Bojnik po rekite ima kako pleva i uste jas da pustam fali ...... :head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 4:01 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON

Јован јас не ни мислев конкретно на крапот туку пред се на другите видови риби кои воопшто не се размножуваат по рибниците, а кои историски и генерациски се поврзани со нашето население и риболовци ...кркушка, мрена, клен, смуѓ, грунец, костреж, сом, бојник и повеќе други.....значи сите овие риби се дел од нашите води и ги има во риболовните основи, но за жал таму Васил, или Хидробилошки Охрид ги форсираат крапот и пастрмката и затоа денес никој не ги размножува и неможеш да одиш и од некој лиценциран рибник да купиш и порибиш на пример со 500 кила мрена....во контекст на овој моабет треба да има и конкретни рибници за производство на атохтони риби како што е моментално моабетов со крапот во преспа
Divi zajci da pocneme da razmnozuvame , moze li ? Krapot i pastrmkata imaat pred se ekonomsko-prehrambena vrednost kaj nas . Znaes , toa e ona da jademe i da preziveeme ?? I ne samo kaj nas nego i posiroko vo Evropa . Ajde najdi liceniciran ribnik za mrena na Balkan i jas ce gi platam tie 500 kg . mrena , moze li ? Mrena ce poribuvas :lol: Znaci li toa deka i mrenata ja izlovija krivo-rekreativcite . Ima li nekoj napraveno istrazuvanje deka e drasticno namalen neziniot broj vo rekite pa treba poribuvanje ? Mrena ce poribuva gospodin Boris , zamislete samo :D A ova e legendarno vejce ...licenciran ribnik za krkuski :hit_head: A licenciran ribnik za klenovi e kapak na se :hit_head: REprocentri za Grunci , kostrezi more duri i za bojnik treba nekoj da otvori :shock: Jas sakam da otvorat licenciran reprocentar za podmladok na onie mali zeleni sto krekaat vo vodata ama da bidat ATOHTNI , si ja sakam istata melodija , ne sakam uvozna , nekako namalen im e brojot ... gi nema da me zaspijat so nivnata krek-krek melodija :head_bang:
Dajte bidete malku seriozni so zelbite kolegi , vakvi zelbi ni dedo mraz ne ispolnuva :papa:
Полека со мавање по глава ќе те заболи....а тоа што се смееш доволно говори какви ти се погледите ...

Прво - Јас кога зборувам за репроцентри, зборувам за порибување на нашите реки и езера, за риболов, а не за економско-прехранбена вредност. Значи јас не зборувам за рибарници на пазар што ќе продаваат, туку за риболовците во вода што ќе ловат. Ме заболе мене, а и најголем дел од риболовците за економско-прехранбена вредност на рибите, во прв ред рибарите гледаат да имаат риба на трска, да имаат убави риболови, да има адреналин и све останато што иде со риболов.

Второ - кога зборуваме за риболов не секој риболовец е заинтересиран баш и само за крапот и пастрмката, има многууууу риболовци болни за риболов на мрена, клен, бојник, сом, смуѓ и да не ги бројам сите други риби кои ги набројав, па и кркушката. Ако сакаш и од прехранбен аспект многу луѓе се дават во јадење кркушка, костреж, сом, многу пати сум слушал дека луѓе и бараат да купат вакви риби. Така што ако ти се смееш за порибување со вакви риби јас може да констатирам дека или ти си ограничен во погледите, или нешто не во ред со тебе. Бараш истражување за тоа дали бил драстично намален бројот на рибите во реките ....е ова е за смеење, ма и за плачење :kompir: Какво пусто истражување бараш црни Келтан ....не туку се ориентирај по тоа вукојебината кај што одиш ти и каде што тешко пристапува чоек, туку гледај во цела Македонија, оди промубаети со рибарите низ државава од разни краеви па да видиш дали ти треба “истражување да се утврдело дали снемувало риби“

Трето - Ти можеш да се смееш колку сакаш за порибувања со клен, мрена, кркушка, бојник....ама секое здружение риболовно, а посебно тие што се концесионери на реките, па и на езерата прво и основно во својата работа треба да се водат од интересите на своите членови и муштерии на водата која ја концесионираат и кои доаѓаат кај нив да извадат карти, а таму многу од луѓето кои што доаѓаат да ловат доаѓаат токму да ловат вакви риби попадика, кркушка, бојник, мрена, клен....прашај кого сакаш и каде сакаш со разни варијации ловењето на тапа сеуште е риболов кој најмногу го практикуваат широкиот круг на риболовци и луѓето ги бараат овие риби и концесионерите се заинтересирани за порибувања со овие риби, а дел од нив скришно и незаконски и порибуваат со вакви риби. Така што незнам зошто концесионерите да бидат во ситуација да прават криминали и скришно да порибуваат со вакви риби. Јас не кажав дека баш мора и да има посебни рибници баш за некоја риба, ама сигурен сум дека може на поедини рибници на пример од 10 линии или дупки во 2-3 да произведуваат некоја од овие риби, колкав ќе биде интересот ќе видиме, ама јас сум сигурен дека цело производство ќе биде купено од концесионерите....и тука доаѓаме до четвртото, а тоа е да нема фаворизирање риби и да се поттикне ваквото производство на риби од страна на институциите

Четврто - Во риболовните основи треба да се престане да се фаворизираат крапот и пастрмката. Додека другите риби само се спомнуваат дека ги има во водите, за крапот и посебно за пастрмката се инсистира на конкретни бројки, тежини и единки кои мора да се пуштаат секоја година. Тие риболовни основи директно се поврзани и со договорите за концесија кои МЗШВ ги потпишува со концесионерите и концесионерите веќе влегуваат во правен однос со конкретна обврска порибување на крап и пастрмка, така што ако некој концесионер сака да порибува со нешто друго прво и основно се соочува со проблем со неговите обврски, т.е договорот, а таму јасно е наведено колку треба да се истртори за да купи пастрмка на пример, а кога ќе се истртори за пастрмка ќесето веќе му е празно за други порибувања. Кој го прашува него дали риболовците кај него се заинтересирани за ловење пастрмка или дали има традиција за ловење пастрмка. Ќе му дојде на крај на година инспектор и ќе му бара доказ дали ги исполнува обврските, т.е дали купил и порибил со пастрмка, кој го прашува за други риби. Конкретни примери има колку сакаш, куп здруженија негодуваат на вештачки наметната обврска да порибуваат со пастрмка, или крап. Ене прашај ги на пример Брегалница од Штип...прашај ги кој тип на риболовци им доаѓаат на река, што сакаат да ловат и адекватно на тоа што треба да се порибува,...дали се тоа крапот и пастрмката.

Петто и последно - Кога се случуваат помори по рекиве што мислиш ти Келтан од досегашно искуство што си прочитал кои риби најмногу страдаат, во најголем дел тоа се кркушката, мрената, попадиката, кленот итн...и што се случува понатаму...и ако се успее да се добие некакво обештетување од некоја фабрика или загадувач кој концесионер и каде ќе ги најде овие риби да ја надокнади штетата ??? Умреле 10 тона вакви риби, концесионерот треба да пориби со 10 тона пастрмка :shock: ....е ова е смешно Келтане...затоа што вештачки се менуваат цели структури на риби, а со тоа и желбите на рибарите што тоа сакаат да риболоват.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 4:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
...Anglicani pred nekoe vreme pocnale da vrsat odlgleduvanje na nekoi zagrozeni nivni vrsti na bela riba ,bidejki ja snema vo odredeni vodi.....ili mozam da go svatam deka primetile namaluvanje na nekoi vrsti na bela riba vo nivnite vodi..cisto da ja vratat ekoloska ramnoteza vo vodive...pocnale so odgleduvanje na taa vrsta.../statija procitana vo TTW..bidejki e interesna/
daleku sme od toa...uste oro vodat krap i pastrmka kako osnovnite vrsti za intervencija vo nekoi vodi...nikoj ne navleguva vo problematikata...so jagula,so belite ribi,so crvenoperkata,itn...somot..da ne spomnuvam...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 4:12 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Еве ќе го земам пример скопски Вардар каде има илјадници рибари од повеќе генерации....после изградбата на Козјак и Св.Петка со испуштањето на вода во континуитет варира нивото и во континуитет доаѓа грч ладна вода. Овој фактор е пресуден што од влив на Треска до влив на Лепенец (после Лепенец се меша Вардар и Лепенец и водата малку се затоплува) скоро и да ги снема мрената, кленот, бојникот, кркушката, попадиката, карашот ....тоа се риби кои генерациски се ловеле на овој потег ...рибарите не им се верува што се случува, си редат само моабети како порано се вадеа мрени од по 3, 4 , 5 кила, бојници килаши, кленови во секое мирно, кркушки во секое брзаче.....сега тоа е историја, рибарските патеки се зараснати, рибарските места никој не ги чисти ...рибарите се повлекоа ....порано се знаеше кога Вардар се намалува, кога водата станува потопла, кога доаѓа мрест....сега нема ништо од тоа...мрестот на овој потег НЕ УСПЕВА, а со тоа и рибите ги снемува и ако некој не ја мучне главата и ако некој не превземе нешто ќе ги снема скроз и ќе остане само пастрмката која се мрести најмногу во Треска и која и одговара ладната вардарска вода. Треба вештачко порибување на овие риби, кое прашање е дали ќе останат на тој потег или и тие ќе мигрираат. Но од каде да се порибат овие риби ?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 4:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Znaci , ribata migrirala poradi smenetite uslovi vo Vardar i sega ti sakas na sila so poribuvanje da ja nateras da zivee kade nejze ne i odgovara i napustila taa teritorija ?Ne e li malku kontradiktorno toa ? Isto kako pastrmkite pusteni na rasimbegov most na Crna ?Imase li nekoj pamet sto pravi togas ?Zosto na takov surov nacin gi kaznivte pastrmcinjata ?? Znaete li voopsto kakvi uslovi bara pastrmkata za zivot pa ja pustivte na rasimbegov most ?? Ako trebalo i mozelo da zivee na toj del od CRna reka pastrmka ce ja imase i bez nasa pomos , kolegi ???
A smesno mi e tvoeto baranje najverojatno zatoa sto izgleda ne znaes sto znaci i sto e REPROCentar za odgleduvanje podmladok na nekoja vrsta riba .... pa baras krkuski , bojnici , mreni nekoj vo takvi reprocentri da stvara podmladok za poribuvanje ....Alo ?Mislis deka e toa taka ednostavno i lesno izvodlivo i deka voopsto i E izvodlivo ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 03, 2015 4:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
nema interes ali e realno izvodlivo...ne se ekonomski opravdani vrsti...kako saranot ili krapot i pastrmkata...i tuka e kraj na prikaznata...
Ima i drugi faktori a toa e nedovolno iskustvo i kadar za taka nesto odnosno kapacitet...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum