www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:00 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 10:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Не знам каде да се обратам вчера бев сведок на уништување на што туку измрестена икра во едено од најголемите мрестилишта во градско подрачје кај каскада канал 5 тв,влезе багер и ни две ни три по крајот на коритото ги испреврте сите камења излепени со тукушто оплодена икра од преживеаната сирота риба, уништувајќи ја не родената риба која и онако тешко се измрестува,гледам и не ми се верува дека ова се случува во република Македонија без никаква грижа на совест за рибниот фонд на државата,покрај сите институции и експерти.Пратив допис до МРФ меѓутоа не ми се верува дека нешто ќе преземат.Во наредниот период ќе се чисти цело корито па замислете што ќе се случи со оплодената икра во плитките делови од коритото на реката,инаку кленот се уште не е измрестен полн е со икра и млеч.Ве замолувам како рибар мк ако сте во можност да испратите допис до надлежни институции за геноцидот на нероденат риба од штотуку оплодена икра,да се спречи ова лудило,со чистењето на коритото ќе ја очистат реката од рибниот помладок кој и онака се помалку го има, ви благодарам што постоите инаку ќе немав каде да се обратам,секое добро во моментов сигурно багерот работи на уништување на подмладокот.

--
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Не ми се верува, овде риболовното друштво Вардар е активен концесионер на скопски Вардар, а ова се случува....просто е неверојатно, конкурираат на секаде низ државава да бидат концесионери, они се најголемо друштво нели, а скопски Вардар неможат да го пазат.....и после имале лоша репутација....и што треба сега Рибар 2011 да се обраќа до Вардар, или до град Скопје од каде што претпоставувам дека се багерите, ....смешно е но трагично


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 10:48 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nema sto da ti veruva,, nekoj im dozvolil toa da go rabotat , ne e varrdar kriv,, druga institucija e nadlezna i treba da intervenira, a posle vardar za unistuvanje na riben fond,,, sto majka bagerot baral tamu, sigorno nekoj mu dozvolil, ili naredil...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:16 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Ицо моабетот е, дека тоа му е во дворот на активен концесионер кој по редот на нештата треба да биде првиот кој ќе истрча на терен, кој има чувари на терен, кој гледаат што се прави, кои треба да реагираат, .....тие со Багерот или Општина Карпош или Град Скопје расчистуваат таму, не е битно кој е, тоа им е работа, ниту знаат, ниту ги интересира дали на камењата има икра и сеуште неизмрестена риба, тука некој треба да дигне телефон, да објасни, да замоли ако може да се пролонгираа малку таа работа, тука моабетот е кој треба да дига телефони сега, концесионерот на чиј терен се уништува икрата, или поединци како Гоце, или ние од овде на форумов ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:27 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vo red e te razbiram, kaj nas ne funkcioniraat nadlaznite institucii, da rabotat i da se interesiraat vo svojata oblas,, da trgnes od vrutok pa do gevgelija ke najdes 100 unistuvaci na ikra, koj nikoj ne gi prasal sto pravat, pa kamu li da gi kaznat,,,legaci sme ne rabotime, toa e problem...site sme za stap.. a vardar e najmalku kriv,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:36 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ИЦО,
Вардар е СТОПАН на таа река... некој му ја дал да се ГРИЖИ за неа. Лесно е собери парите, а за обврските ме заболе... Тој е одговорен и за вакви работи треба да вришти до небо. Арам пари земаат од луѓето... ќе им излезат низ г`з еден ден.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:40 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
da vardar e stopan za ribniot fond,, ne za nekoj pesok sto vadi,, i sto saka da pravi so vodata ne so ribatam,,, kaj se inspektoriteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee aloooooooooooooooooo,,,zivotna sredina kaj ziveete vie :D :D :D :D
a i u princip, site skopski vodi vi se unisteni, ne ve biva......

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:46 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
И по нив и по нив...сите медиуми ВАРДАР треба да ги собере...па да видиш експресна реакција
Инаку за твоја информација во Скопје има најмалку скопјани... :(

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:48 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Ицо што ги браниш кога не се за бранење, како може да се најмалку криви, Во федерација ги имаат главните луѓе, во гр.Скопје имаат контакти....имаат концесија, .....собираат карти...., а спијат за вакви работи, .....

од РИБАР луѓе ги ловат мрежите кои се продаваат во Скопје, наместо они тоа да го прават,.....пред едно месец дена во сред бел ден тој мајмунот (што го спомна Гоце нивниот поранешен чувар) што живее одма до мостот Обединети Нации, до болницата Неуромедика си фрлал сертме кај скршената каскада и околината пола сат, го виделе 100.000 луѓе, мене одма ме известија и јас се нацртав таму (сигурен сум дека и нив ги известуваат за такви работи ама нив никаде ги нема), пријавив во Полиција, ја и Кременадла го следевме типот, дојде Полиција за едно 10-тина минути, ама он веќе си влезе дома......ама среќа додека ние моабетевме со цајканите....ете ти го излезе со рибата во кеса оди да ја продаде за ракија кај некој пријател и доаѓа накај нас и цајканите, пијан, со каква дрскост со зборовите “кои педери ме пријавија сега, мамето ...испцу се и цајкани и нас сите...“.кога му се пуштивме со Кременадла, цајканите не сопреа ќе го згазевме......го легитимираа, му пишаа што требаше и го пуштија....на крај типот знаеш шо ни кажа ...“На тој Кире од Вардар да му кажете к..от да ми го пуши....шо ве праќа мене да казнувате ...“ очигледно незнаејќи дека не сме од Вардар.....и ние го поздравивме дека следниот пат нема полиција да викаме,а него сертмето у гз ќе му го пикнеме........

Вакви нус појави концесионерот треба да си ги среди, а не да спијат

И не ги дели луѓето на скопјани, велешани и незнам кој со такви карактеристики, забрането е со правила ако не си видел.....а тие инспекции што ги спомна некој треба да ги викне, сега моабетот е кој треба да ги викне.....и марсовци нека се, ако добро си работат секоја чест и за пофалби се од секого, ако не си ја работат раб.како што треба критиките се неминовни


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:53 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Ицо што ги браниш кога не се за бранење, како може да се најмалку криви, Во федерација ги имаат главните луѓе, во гр.Скопје имаат контакти....имаат концесија, .....собираат карти...., а спијат за вакви работи, .....

од РИБАР луѓе ги ловат мрежите кои се продаваат во Скопје, наместо они тоа да го прават,.....пред едно месец дена во сред бел ден тој мајмунот (што го спомна Гоце нивниот поранешен чувар) што живее одма до мостот Обединети Нации, до болницата Неуромедика си фрлал сертме кај скршената каскада и околината пола сат, го виделе 100.000 луѓе, мене одма ме известија и јас се нацртав таму (сигурен сум дека и нив ги известуваат за такви работи ама нив никаде ги нема), пријавив во Полиција, ја и Кременадла го следевме типот, дојде Полиција за едно 10-тина минути, ама он веќе си влезе дома......ама среќа додека ние моабетевме со цајканите....ете ти го излезе со рибата во кеса оди да ја продаде за ракија кај некој пријател и доаѓа накај нас и цајканите, пијан, со каква дрскост со зборовите “кои педери ме пријавија сега, мамето ...испцу се и цајкани и нас сите...“.кога му се пуштивме со Кременадла, цајканите не сопреа ќе го згазевме......го легитимираа, му пишаа што требаше и го пуштија....на крај типот знаеш шо ни кажа ...“На тој Кире од Вардар да му кажете к..от да ми го пуши....шо ве праќа мене да казнувате ...“ очигледно незнаејќи дека не сме од Вардар.....и ние го поздравивме дека следниот пат нема полиција да викаме,а него сертмето у гз ќе му го пикнеме........

Вакви нус појави концесионерот треба да си ги среди, а не да спијат



sam odgovori na prasanjevo,,,ete vardar ne raboti, i taka li treba da se ostavi,,,kaj se drugite sto treba da go sredat vardar i toj so bagerot,,,, odgovorimi na prasanjevo,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOLBA do moderatorite
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 06, 2012 11:57 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
кои се другите бе Ицо не те разбирам......друг државен орган,....или други здруженија,....или федерација,....ти формално во кое друштво си, што не иницираш некој допис, јавување, или нешто слично ? дали за конкретниов случај, дали за Вардар што не си ја работи работата ? ....најлесно е мавај тука по тастатура, овој е крив, оној е крив, ....и пецај си риба


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum