www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 04, 2015 11:57 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Сигурно на многупати сте се нашле во ситуација конецот да ви се заплетка т.е намота под шпунлата, поприлично незгодно и нервозно, посебно кога имате исфрлено многу конец и мамецот е во вода, или имаш риба, а ти се случува овој куршлус. Ваквите незгоди фирмите производители ги забележале и поновите модели на машинки имаат заштита од ваквото паѓање на конецот под шпунлата, најчесто заштитата е со четкици од страна.

Сепак, ако немате ваква заштита на машинките, може и сами да направите.

Јас користев трака со влакненца која најчесто ја користат луѓето кои се занимаваат со столарија, јас сум ја видел оваа трака на оние шибер регали и најверојатно служи за да не влага прашина.

Вака изгледа таа трака, јас ја најдов во една продавница која продаваше чешми, делови за столарија, регали и сл....дури ми ја дадоа и без пари

[ img ]
[ img ]

Со нејзино сечење во должина, ширина и со шишање на влакненцата се прават странични четкици за околу шпунлата.

Јас на моите машинки веќе имав од страна шини во кои ги вметнав овие четкици.

Шишањето на влакненцата на лентите е особено битно за да не и пречат на шпунлата при вртењето и идењето нагоре надоле при редењето на конецот, а во исто време и да биде блиску до неа со цел да ја завршат својата работа, да не го пуштат конецот да падне и намота под шпунла.

При првиот обид кај мене должината на влакната беше голема и до некаде и пречеа на шпунлата, тоа изгледаше вака
[ img ]

После средувањето и шишањето, финалниот производ изгледа вака
[ img ]

За оние машинки кои немаат шини од страна, лентичките можат да се залепат, сепак ако ги лепите гледајте шишањето и средувањето на четкичките да го направите пред да го залепите, затоа што за разлика од оние машинки кои имаат вакви шини од страна и каде што лентата можеш да а вадиш и ставаш се додека не ја дотераш како треба, ...ако лентата ја лепиш, после лепење нема вадење.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 05, 2015 9:32 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Boris,toj problem nema koj ne go iskusil,samo sto ne sum siguren deka ova ke go spreci istoto.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 05, 2015 4:27 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ја не го измислив, ова веќе го има на многу машинки, фабрички ставено и си ја врши работата...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 16, 2015 7:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
jas imam nekolku mashinki fabrichki vakvi i za sega se ok

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum