www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 3:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Carbon imame , epoxy-ot e tuka jas ne tuka :D ostanuva kako da se napravi ? Prvo ako nekoj saka da mi pomogne mi trebaat dimenzii za cobra .Kolku znam so edna se frlaat povejce golemini na boili ? Znaci mi treba dijametar i dolzina na cobrata , po moznost na nekoja za daleku frlanje ako ima takvi ...pa da napravam copy-paste .
Mi treba nekoja ideja za kalap ... imajte na um deka direktno na kalapot ce se mota karbonot i deka treba na kraj i da se izvlece od vnatre kalapot , posto ce ja motam ne od platno nego od karbonska traka sirina okolu 5-7 mm ne sum ja merel tocno .Na ovaj nacin moze da bide ekstremno lesna a jaka posto ovaa traka dava moznost da gi laminiras vo smolata vlaknata vo koj sakas pravec . . .za toa imam uciteli od prva raka tuka vo Prilep i ne e problem .
Mi se mota po glava da bide trodelen kalap , 1-praviot del i posebno ona zakrivuvanjeto od nekolku dela . ...da moze nekako da se izvlecat ??
Znam deka se pravat komplicirani kalapi za delovi od carbon od vosok ili sol ama . . . . hm silikon mozebi ?
PS . Vejce rabotam po malku na slucajot narecen carbon rod-pod :D Zimava i toa cudo ce go videme . . .. :tafta:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:36 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Za kalapot silikon po mene, a od koku dela i kako toa bas ne mi jasno :?
Vo sekoj slucaj, lienjeto od epoksid go pravat vo silikonski kalapi.

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
PA cobrata ima forma na nekoj vid bastun .Za da moze da se izvlece kalapot treba da se najde resenie .Povejce dela mislam da bide eden pogolem del od edno parce , a toa e onaj del do kade cobrata e prava cevka i od zakrivuvanjeto natamu e problem ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Mi tekna ..GUMENO crevo . . .. ?? Lesno potoa ce se izvlece .Samo go polnam vlazna krupna sol i ostavam da se zdrvi vo potrebnata forma .... ?? Potoa vo voda , solta s etopi ostanuva fleksibilno crevo ?? ZNam taak deka gi pravat rezervoari za gorivo za avioni .. . .na kalap od sol motaat rezervoarot . .pa vo kada . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:48 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Edinstveno sto mi teknuva vo momentov e so vozduh, kompresor, mozebi ke go izvadi silikonot (kalapot)?

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da ne go pravat vo cevka ( pravo ) a posle so mozebi ,,zagrevanje,, da go vitkaat ???

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Mi tekna ..GUMENO crevo . . .. ?? Lesno potoa ce se izvlece .Samo go polnam vlazna krupna sol i ostavam da se zdrvi vo potrebnata forma .... ?? Potoa vo voda , solta s etopi ostanuva fleksibilno crevo ?? ZNam taak deka gi pravat rezervoari za gorivo za avioni .. . .na kalap od sol motaat rezervoarot . .pa vo kada . ..
Edino sto epoksidot ke se lepi za gumata, silikonsko crevo?

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 7:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Silikonot lesno ce izleze , imanjace .Nego kako da od nego napravam toa zakrivuvanje ??Toj del bi bil nekade dolg povejce od 30-tina cm ..i precnik okolu 2cm . . ??Ne e problem i guma ce ja premacakam vosok kako i praviot del ...Sto da e bitno e da izleze . lepenjeto ne e problem nikakov ...vosok e resenie

Ne moze da vitkas odposle na ovaj nacin Saso .Ako ostavam da se stvrdne smolata ..kraj , nema vitkanje a ako probam da vitkam dodeka e meka ce dobijam nabori . . Ne koristam prepreg tuku traka i direktno nakvasuvanje so epoxy . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 8:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
лелелелеле :dragon:

Келтане, слушај ме сеа убаво... Еднаш ќе пишам и толку, а ти треба да купиш све што сум пишал од А до Ш...

Земи пластична цефка со тееенки зидови ( има и такви, потражи не рипај ) , со ФИ 20-22мм ( најпродаван модел на кобра е со овој ФИ ) и од неа ќе пресечеш 120-130цм парче, со убав и јак фен ќе ја направиш кривината ( пред да ја пуниш кривината ќе ја испуниш цефката со песок, секако едната страна претходно ќе ја затвориш ). Одкога ќе ја направиш кривината празниш песокот, и од горната страна на кривината до крај ќе исечеш што можеш по право со хируршки скалпер преку целата должина на цефката... Зимаш молер трака ја обвиткуваш цела цефка ( веќе е кобра ) топиш восок и ја испунуваш до крај, од кога ке се излади убаво слободно можеш без проблем да ја извадиш восочната кобра!
Над восочната кобра моташ карбонот, кога ќе стегне убаво смолата, врела вода и цела кобра у неа ... Восокот се топи и ВОАЛА, КАРБОНСКА КОБРА МЕЈД БАЈ КЕЛТ ПО РЕЦЕПТ НА АЖДАЈАТА МАКСИМ :lollol:

П.С. Ради комплетниот начин на обработка од А до Ш како да направиш, должиш една кобра !!

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Izrabotka na carbonska kobra
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 19, 2014 8:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A ce bide li dovolno cvrst vosokot na taa dolzina da mozam da motam carbonot ? Ne e li podobro samo od zakrivuvanjeto natamu da bide vosok .. . .?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum