www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 8:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Мислам дека темата е на точно место ставена бидејќи нешто е измеѓу да направиш сам и резервни делови.Знам има по форум колеги со многу искуство и имаат по риби одено на 2-3 дена или на многу далеки локации каде што опција за враќање назад не иде у обзир па ваљда имаат измислувано привремени решениа за одредени проблеми поврзани со риболовната опрема ?

Јас ќе ви наведам неколку примери и решенија кои секој еден може да ги користи барем така мислам :D
Најчесто што им се дешава на риболовците кои ловат на пливка е врвот да им се скрши ако имаат 5-6м трски бидејќи е многу текон и лесно пука ако не се пази најчесто се случува од невнимание,а решението е просто.Пред некој месец бев по риба значи студ никакво бетер од она на Пчиња имав со кола возење пола саат и уште негде саат пешки одење низ густа шума и некако по патот врвот пукнал иако е во таа пластична заштита едноставно ми пукна филмот али од кога излегов од депресија почнав да размислувам и да барам по приборот најдов друго окце и завршив работа и потоа ми светна ламбичката.Купи си 3-4 окциња со различен дијаметар и не се замарај каде и да ти пукне врвот нема да ти се растури денот барем додека да отидеш да го смениш.

Друго што исто често се дешава е пластиката или ќерамика или што и да имате од внатрешната страна од окцето да отиде но слично нешто се дешава,а јас тоа го решив со конец од подебел дијаметар нека е 0.25 или 0.30 и фино мотање околу окцето да се направи помека површина од окцето за да не се изеде конецот и тоа заврши добра за денот и секако потенок конец ако е потесно окцето нели логично .И некои други поправки се имаат дешавано на лице место импровизација околу тапи,олова.

Не зборувам за ракетна наука или измислување топла вода или некој си нов продукт за пазарот него едноставно краткотрајно решени за спасување на еден излет.

Ајде вие колеги споделете нешто ? Како ги решавате проблемите на терен ? Се пакувате и одма одите дома или барате некое решение да не ви се растури излетот и барем малку да уживате ? Немора да е за трска може и некоја финта околу машинките.

И ќе ги замолам паметните од форум немој да ми постираат го заборавиле металниот чатал и правиле на лице место дрвен :thumbdown: :kompir:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 11:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Ilco,sto bi po tebe sekoj ribolovec treba da nosi na teren ..za interventni popravki ????

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 12:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Zavisi kade odis ako si na 20 minuti od doma nisto :D
Neznam sto bi trebal sekoj da nosi od prosto pricina mozda nekoj smislil nesto po pametno od mene no mozam da kazam jas sto nosam koga zabeguvam po nekoi mesta.
Bidejki si razmisluvam za ova od koga ja napraviv temata do denes pak si imam promerni pronajdov nekoi lepila koi ne ja gorat plastikata i ne razvivat toplina toa odma u ranec si kupiv rezervni okcinja isto kupiv uste eden par rezervni okcinja izvadiv od sredinata plastika i keramika za ona gore sto navedov isto eden prijatel me nauci ubavo da motam okcinja i drzaci na trski zatoa nosam malku debel konec za shienje ako pukne okceto ne treba povise od 5 minuti novo da zamotas.
Inventarot sekako ke porasne i uste razmisluvam dali ke najdam resheni ako se skrshi nekoj del od trskata pa nekako da se izmota ili sto znam da potrae malku drugo(sto mislam deka nemoze ali ne boli ako razgledam za reshenie) Mnogu bitno mi e popravka na mashinkite za sitnite raboti koi najcesto se deshavaat kaj tapadziite e federite da puknat,a tie se mali i lesno se menuvaat taka da toa ne e nikakov predizvik,a uste razmisluvam dali moze da se reshi nesto sto najvise se slucuva so mashinkite koga ke padne trskata i ke ti se skrsi odma do drzacot plastikata,grafit od sto li se pravat (ako e takva mashinkata :D )

A ova sve moze vo dzeb da se stavi i ne tezi povise od 200 grama

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 1:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Памет од последниот риболов е да секогаш носам некој мултифунционален алат,со повеке видови на штрафцигери,имбуси и слично нешто по саглам,бидејки на машинката(бблц) ми се одвртело едно штрафче без кое не функционира машинката додека го стегнав како што треба со обично ноже конците си ги скинав.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 1:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Uste po pamet e pred da odis po riba da proveris priborot . .. . :D Dzabe ti multi tool ako strafceto padne i se izgubi . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 1:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Keltan НапишиCOLON
Uste po pamet e pred da odis po riba da proveris priborot . .. . :D Dzabe ti multi tool ako strafceto padne i se izgubi . ..
Eden drugar rackata ja izgubi :kompir: Neli ima od strana ona onakvo strafce li sto e sto ja drzi rackata i isto za menuvanje dali si levak,desnak.... epa toa bilo labavo pominavme nekoj KM peski koga stignavme ja nema rackata i ajdee nazad imase golema sreka sto ja pronajdovme

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 1:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Uste po pamet e pred da odis po riba da proveris priborot . .. . :D Dzabe ti multi tool ako strafceto padne i se izgubi . ..
Е така е...

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Поправка на терен
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 25, 2014 3:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Dimitar НапишиCOLON
Памет од последниот риболов е да секогаш носам некој мултифунционален алат
[ img ]

И Јас :oops:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum