www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон. Дек. 10, 2018 7:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Вто. Maр. 25, 2014 8:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Нед. Aпр. 01, 2012 2:24 pm
Мислења: 850
JaneMK Напиша:
Odlicno prezentirano Vase.
Edna napomena do site.Nikako ne rabotete so poslabi firmi na bormasini,riknav na ovoj nacin 2 kom,pogotovo ako e jak mixot.
Isklucivo provereni firmi od tipot iskra,bosh ;) ;)

Od kaj imas ti asolna bormasina,od pazar gi kupuvas za 1000den,tie se dobri za motanje konec. :jane: :jane: :jane:


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Вто. Maр. 25, 2014 8:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

Регистриран: Саб. Ное. 13, 2010 9:30 am
Мислења: 10270
ivanov Напиша:
JaneMK Напиша:
Odlicno prezentirano Vase.
Edna napomena do site.Nikako ne rabotete so poslabi firmi na bormasini,riknav na ovoj nacin 2 kom,pogotovo ako e jak mixot.
Isklucivo provereni firmi od tipot iskra,bosh ;) ;)

Od kaj imas ti asolna bormasina,od pazar gi kupuvas za 1000den,tie se dobri za motanje konec. :jane: :jane: :jane:


:shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:

zatoa si imam mahina

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Вто. Maр. 25, 2014 9:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Нед. Aпр. 01, 2012 2:24 pm
Мислења: 850
JaneMK Напиша:
ivanov Напиша:
JaneMK Напиша:
Odlicno prezentirano Vase.
Edna napomena do site.Nikako ne rabotete so poslabi firmi na bormasini,riknav na ovoj nacin 2 kom,pogotovo ako e jak mixot.
Isklucivo provereni firmi od tipot iskra,bosh ;) ;)

Od kaj imas ti asolna bormasina,od pazar gi kupuvas za 1000den,tie se dobri za motanje konec. :jane: :jane: :jane:


:shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:

zatoa si imam mahina

Samo mahinata ti trokira,pa so raka ja pturnuvas da zapali, :jane: :jane: :jane: :jane: :jane: :jane:


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Вто. Феб. 24, 2015 9:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

Регистриран: Нед. Maј. 01, 2011 1:26 pm
Мислења: 3977
Уште еден шприц за наш колега, ви го презентирам и на вас, нема тешки делови за изработка

Слика
Деловите се готови, малку почистување

Слика
Предниот поклопец со дизните

Слика
Дизните са от ПОМ Ф30мм долги 50мм, навојот е М27X1,5
пробиени се за боили 16, 18 и 20мм, бушењето е за 2мм помало од боилата
која сакате да ја правите и да биде калибрирано бушењето

Слика
Смената на дизните е лесна и брза

Слика
Од внатрешната страна на двата поклопца ставате обавезно гумени дихтунзи

Слика
Клипот е со два гумена прстена Ф 70мм дебелина 4мм, многу е важно клипот да се изработи
внимателно, прво без гуми да влегува скоро на О а гумените дихтунзи да се со 0,5мм над надворешниот дијаметар на клипот

Слика

Слика

Слика

Слика

Слика
Последните снимки се од прицврстувањето на пиштолот кон задниот поклопец.
Убаво е да користете пиштол кој има копче за испуштање на заостанатиот воздух во шприцот
И цевката е готова ама не сум ја исчистил.кога се ќе комплетирам ќе пишам повторно дали се е ОК.
Цевката е со Ф95мм надворешно , долга е 500мм и собира 2,5кг тесто


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Пон. Maр. 02, 2015 6:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

Регистриран: Нед. Maј. 01, 2011 1:26 pm
Мислења: 3977
Слика

Слика

Слика


Веке завршен


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Пон. Jул. 09, 2018 2:30 pm 
Отсутен
Воздржан

Регистриран: Чет. Jул. 05, 2018 12:50 pm
Мислења: 35
неколку пати ја читам темава и никако да сконтам за што служи шприцов? може некој да ми објасни?


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Шприц
ТемаИспратено: Пон. Jул. 09, 2018 2:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Нед. Јан. 08, 2012 10:04 pm
Мислења: 6889
Локација: Скопје - Кисела Вода
За кобасици за ролање бојли колега . ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron