www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 03, 2016 10:28 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Jovane, ovde gledame da nema timovi.
Megutoa ako kazuvas deka vo ova intervju ima insinuacii, lagi i izmislici, mozes slobodno da posocis koj se za da ne bideme site nie vo zabluda.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 03, 2016 11:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
ako e tocno ova so zgolemuvanje na kolicinite za ulov i namaluvanje za golemini toa ne e bas na arno.
inace, bas me interesira kako i koj kontrolira dali koncesionerot ulovil eden ton ili 10 tona?
kako toa se meri i kontrolira?

od kuba libre do hotel tino ima duri 800 metri.
pa ohridsko ezero ustvari bilo industriska zona.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 03, 2016 11:55 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Лаги.. во биологија/ихтологија!!?? Не зезај..
Спуштени се минималните граници во риболовната основа.. на цена на природата и општото добро.. само до кога вака незнам..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 8:14 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Po menevi ednite I drugite ubija sve zivo.nikoj nikogo ne kontrolira ni za rekreativen ribolov.ostaveno na sovest na rekreativcite koi pak ja nemaat.
dzabe ovde polimizirame koga 70% od tie sto diskutiraat ne idat po pravila I zakoni

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 9:31 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Ovoj covek e eden od najgolemite manipulatori i stetnici vo Ribarstvoto vo Republika Makedonija....Toa se stanuva samo "po zasluga".....No "odlicno" intervju i "odlicen" materjal za prasanja na koj ke mora da dade odgovori nekade...!!!!! Vo ova "intervju" izneseni se eden kup insinuacii, lagi, i izmislici......
Без да навлегуваме во лични квалификации за луѓе кои не се присутни тука и не можат да одговорат на ваквите обвинувања, јас ќе кажам дека 90% од работите што ги кажа Димче се точни.
Дека се иде по гзот на стопанските концесионери, дека МЗШВ им излегува во пресрет на нивните барања за поголеми количини, а помали мерки на риби, дека позади тоа сигурно има некој и нечив личен интерес, се кладам во што сакаш.
Mene cel forum me napagal pa ne si reagiral..... . So ti tekna sega za zastavnikov??? Tuku toj e del od "timot" i odrabotuva soglasno napatstvijata....
Кога си бил во право, сум те бранел, на форум, на УО, во кафана, секаде каде што требало. Меѓутоа, јас верувам дека има многу точни работи кажани во емисијата. Не навлегувам во оправданост или неоправданост на стопански риболов, ама секој чекор напред во намалување на минимални мерки, зголемување на количини е чекор назад за рибниот фонд на тие езера, во тоа никаква “студија“ или “мислење“ од “овластени институции“ не можат да ме разубедат.

Прост пример, во Охридско ја намаливте (вие, ти, концесионерот, ХБЗО, МЗШВ) минималната мерка за белвицата. Дозволивте и риболов во мрест. Охридско не се порибува со белвица.
Што мислиш ти, како стручен во таа област (по образование и вокација), за колку години ќе ја снема белвицата како што денес ја нема пастрмката?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 9:51 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
stopanskiot ribolov treba da go ima , samo kontroliran kako treba, ljudge plata zimaat, ima dosta vraboteni , i nevrabiotenosta se namaluva za nekoj si porocent :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 10:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Кога си бил во право, сум те бранел, на форум, на УО, во кафана, секаде каде што требало. Меѓутоа, јас верувам дека има многу точни работи кажани во емисијата. Не навлегувам во оправданост или неоправданост на стопански риболов, ама секој чекор напред во намалување на минимални мерки, зголемување на количини е чекор назад за рибниот фонд на тие езера, во тоа никаква “студија“ или “мислење“ од “овластени институции“ не можат да ме разубедат.

Lelele Zastavnikot kako vlijae na javnosta...So zborvis more Filipe...?????Kaj toa procita deka vo Ohridsko se lovelo belvica so dimenzii pogolemi od segasnive??? Kakvo namaluvanje??? Kaj procita toa, vo koj istoriski arhiv sretna deka vo Ohridsko se vrselo stopanski ribolov na belvica so dimenzii pogolemi od segasnive????
Edno se slozvam so tebe...Deka i segasnive i predlozenite osnovi se napraveni od luge koi ne bile na teren bez nikakvi istrazuvanja i slicno....Osven razbira se istrazuvanjava na Zastavnikov koj patem e udarna igla vo promocija (patem i vo izrabotka) na osnovi....Stramota i greota.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 10:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не ме интересира историја и архив. Во минатото луѓето не биле алчни како што се денес, тогаш земале за дома и да продадат по некое рипче, денес земаат за продажба, за ресторани, за кој све не.

Јас едно знам, од 30 см минимална мерка за белвица, ја смаливте на 22 ли, 23 ли, колку и да беше. Битно ја смаливте. Значи ќе се фаќаат повеќе, а помали. Почетната годишна килажа колку беше? 600 кг, 1000 кг? Денес колку тона е? Значи пак многу повеќе. А не се порибува. Па една пастрмка, од која секоја година се земаат “2 милиони икри“, се прави “милионски подмладок“, па ја нема никаде, односно многу помалку од белвицата. Што е ова, натпревар, се тркаат пастрмката и белвицата која ќе биде помалку застапена во Охридско? :hit_head:

Јоване, ние можеме тука да бамбориме и да се надмудруваме со денови, ама за жал за неколку години, кога ќе се жали тогашниот концесионер дека “ја нема ни белвицата, ја нема пастрмката, ми требаат повеќе пари помош за заштита и порибување“, ќе сфатиме кај сме ја утнале работата.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 10:57 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Не ме интересира историја и архив. Во минатото луѓето не биле алчни како што се денес, тогаш земале за дома и да продадат по некое рипче, денес земаат за продажба, за ресторани, за кој све не.

Јас едно знам, од 30 см минимална мерка за белвица, ја смаливте на 22 ли, 23 ли, колку и да беше. Битно ја смаливте. Значи ќе се фаќаат повеќе, а помали. Почетната годишна килажа колку беше? 600 кг, 1000 кг? Денес колку тона е? Значи пак многу повеќе. А не се порибува. Па една пастрмка, од која секоја година се земаат “2 милиони икри“, се прави “милионски подмладок“, па ја нема никаде, односно многу помалку од белвицата. Што е ова, натпревар, се тркаат пастрмката и белвицата која ќе биде помалку застапена во Охридско? :hit_head:

Јоване, ние можеме тука да бамбориме и да се надмудруваме со денови, ама за жал за неколку години, кога ќе се жали тогашниот концесионер дека “ја нема ни белвицата, ја нема пастрмката, ми требаат повеќе пари помош за заштита и порибување“, ќе сфатиме кај сме ја утнале работата.
So zborvis more...... More Filipe 30 sm bese predlozeno od rakav..... Bez nikakva analiza...... 22 sm se lovit od 1925 god. Odi proveri kaj sakas... A znajs zosto bese dadeni 30 sm i 500 kg??? Ustvari so ima da bamborime... Gledaj go zastavnikon tamu imas se.... Imat coekot praeno analizi..... So nego vidi..... Cebe se objasnuvame......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razlika pomegu stopanski i rekreativen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 04, 2016 11:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON441
Мене едно прашање ме интересира, дали охридската белцива ја има на друго место во светот??? Ако ја нема тогаш според мене воопшто не треба да се прави муабет за големини и количини. Треба да се забрани стопански риболов на таа риба.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum