www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 9:39 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 18 19 20 21 22 ELLIPSIS 24 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 4:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
goranco НапишиCOLON
моето првично искуство е од интернет од таму свалив модел на бучка ја направив и во прво време ловев на буа и бучкав околу тапите на тој нацин фатив два сома од по 8кг и едно кинење, после почнавме со чамец и по езеро без сонар околу 33сома има и видео од еден 29кг на youtube (som na bucka 29kg makedonija) и не е точно дека секој кој што ќе фати бучка в раце ќе фати и сом
Ti si na videovo ?


_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 6:07 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
:~~ Убав МУСТАКЛИЈА Горанчо

Колку би требало да биде најмала длабочина за лов на сом на Вардар (мислам за бучка)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 8:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
A namesto da gi merite, ajde organizirajte edna buckijada so platen rucek I em ke se druzime em ke si gi merime :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 8:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Aвг 27, 2011 11:27 am
МислењаCOLON 11
Да на видеото сум јас имам и други виде со колегата партнерот ама доста бесе фалби. За на река мислам дека е минимум3,5 -4метри длабоцина и таму сонарот веќе губи смисла аголот на скенирање е многу мал. За октоподот мозам да казам користам исто мој направен и под него ставам пијавици


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 8:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Goranco.agolot na nasite sonari I na 7 I na 8 metri e super.oktopodi I koristime I ne.majstorijata e vo buckanjeto.jas znam sega za sega trojca koi vo sekoe vreme digaat somovi-toa neznaci deka ke gi fatat.olova specijalni, kako I trokraki I jadica pod jadica.sistemite se tie mamcite se tie koi vo odreden period od godinata davaat poveke ili pomalku ama bez buckanjeto kako sto treba ee dzabe.

so mene ico vo edna vecer ima dignato preku 16 soma od koi barem 12 ni udrija a izvadivme samo 4.zboram za vreme od 4-5 saati buckanje

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 8:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Keltan НапишиCOLON
goranco НапишиCOLON
Мене омилен ми е караш,пијавици,рачец(ровац) и секако жаба
Si probal li na onie vestacki mamci sto gi koristat po svetot ? Olovo kako kapa i crevca slikonski kako resi visqat ...gi ima razni ? Nesto kako oktopod izgleda .. .
Mislis na COF.......

http://forum.varalicar.com/viewtopic.ph ... &hilit=cof

A ova e zivotinceto... :)


_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 8:45 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Aвг 27, 2011 11:27 am
МислењаCOLON 11
Јас за тоа викам ако беше фатен секој сом што го дигам со бучка ништо нема да остане, има денови по 20-30 дигања на сом а ниту еден удар. До куките мислам дека има нешто но не е пресудно во врска со ударите јас ловам и на 10/0 па немало гајле. И се сметам себеси за аматер во врска со бучкањето затоа што постојано учам нешто ново и нема објаснување зошто некогаш јаде а некогаш не.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 9:05 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Cof e golema nepoznanica kaj nas.
Da ne gresam dusa, mozebi i nekoj znae nesto za nego.
Vo Slovenija e eden od najdobrite mamci za mladica.
Vo ponovo vreme pocnuva se poveke da se upotrebuva i za lov na som od camec.
Imam nekolku.
:filip:

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 9:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
goranco НапишиCOLON
Да на видеото сум јас имам и други виде со колегата партнерот ама доста бесе фалби. За на река мислам дека е минимум3,5 -4метри длабоцина и таму сонарот веќе губи смисла аголот на скенирање е многу мал. За октоподот мозам да казам користам исто мој направен и под него ставам пијавици
Denje ili nojce , koga e poefikasno da se bucka ? Citam zajcive veleski nojce buckale ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 04, 2013 9:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
zajcite vleguvaat kaj 5-6 popladne , mavaat do 9 radi zeskoto, na sabajle od 4 do 6 u leto..

aktivnsta na pladne e najgolema ama i glava boli

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 18 19 20 21 22 ELLIPSIS 24 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum