www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Дек 03, 2020 10:06 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 8 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 08, 2010 8:31 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
[ img ]
-Според литературата смуѓот може да нарасне до 1,3 метри и тежина до 15 килограми.

Смуѓот во езеро Младост и начин на негово ловење
[ img ]

Се зборува дека пред 10 години во ова наше езеро се пуштени само 10-тина примероци и одтогаш смуѓот е прилагоден тука.

Прибор кој се користи за риболов на смуѓ се трски со должина од 2.4 – 3.3 м со тежина на фрлање до 60 г, и брза акција во горната третина. Машинки со капацитет од 100м 0.30 мм . Ако користите плетен конец 0.14 мм, а монофил од 0.22 мм е доволен. Смуѓот не е борбена риба, но по квалитетот на месото се наоѓа пред пастрмката.
[ img ]

На велешко најчесто се лови со олово на дно, или мамецот да е неколку сантиментри над дното. За мамец се користи белвица, црвеноперка, сунчаница често и филет од риба, или само половина од мамецот (најчесто опашката). Се лови на длабочина од 5-8 метри. Знае да излезе и во плитко во утринските часови, или ако е облачно времето. Најважен фактор е да ја пронајдете рибата . Ако е во близина на мамецот сигурно ке има и улов. Овие правила важеа до пред неколку години. Денес ретко кој оди на смуѓ, а и најупорните најчесто се враќаат без улов.

Се лови и на вештачки мамки но со многу малку успех

[ img ]
ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ :arrow:viewtopic.php?f=54&t=2296&p=67472#p67472 , Слики на улови :arrow:viewtopic.php?f=52&t=2297
сликите и информациите
се превземени од интернет сајтови


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 22, 2010 11:24 pm 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Ное 21, 2010 7:57 pm
МислењаCOLON 5
Тој што беше упорен сепак не остана без ништо.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 03, 2010 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
Ах Смуѓ :) Најпосакувана Риба за лов ми беше во Германија ... Најпоќе го ловев на 0,30мм жила, 3,6м телескоп со акција 20 до 50гр, 10гр олово, подвезот беше со дебелина 0,25мм, должина околу 1м и со жива плашица или кленче. Убајна права, не е некој добар борец но кога ке имаш примерок од 3-4 кг нагоре тогаш е веќе добар. А за вкусот да не прајме муабет, една од најдобрите слатководни риби, бело месо, нема коски и ..... лиги ми дојдоа на уста :lol:

Убавец тој на Лепи ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 04, 2010 3:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Неостварена желба :roll: :roll: :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 04, 2010 5:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... штета шо годинава не ојдов на Велешко Езеро, барем да пробав, и да не фатев не ќе ми беше мака :(

Од на пролет си бегам пак у Немачка, за таму ми е сигурен Смуѓот, ама сакав овдека да пробам, па можда на Есен ак дојдам ќе појдиме, а Полиз, шо викаш :D


Последна промена од 1 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 04, 2010 5:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Lepi НапишиCOLON
... штета шо годинава не ојдов на Велешко Езеро, барем да пробав, и да не фатев не ќе ми беше мака :(

Од на пролет си бегам пак у Немачка, за таму ми е сигурен Смуѓот, ама сакав овдека да пробам, па можда на Есен ак дојдам ќе појдиме, а Полиз, шо викаш :D
Договорено бе Лепи,ке тркнеме да пробаме ;) Има-нема к.р ти дрема :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 05, 2010 3:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON 116
Кога ќе идете наваму обавезно да се јавите, да се видиме! Јас не сум некој мајстор за смуѓ, ама колку можам ќе ви помогнам, ако не повеќе барем мезе ќе ви донесам (велешка пита пастрмајлија, со пастрма :) ).

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 09, 2010 4:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 10:05 am
МислењаCOLON 120
Bravo za najupornite. Pred nekolku godini sekoe odenje na smudj imas ulov ili bar po nekolku udari, denes ke odis cel mesec pa moze ednas so riba ke se vratis... kako i da e pozdrav do majstorot.

_________________
http://www.samaholiday.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 09, 2010 5:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... здравје до на есен, ама прајме и мезе гозба и се надевам некој Смуѓ ќе опниме :mrgreen: Ќе ве барам сите заинтересирани, едно дружење ќе напрајме, па шо вели Полиз има нема... :lol:

Стварно Смуѓот за мене е прекрсасна риба, оптички, па и борбено и на крај она вистинското, ко ќе е спремен да се проба :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Смуѓ
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 03, 2012 5:55 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Чет Jун 07, 2012 12:26 pm
МислењаCOLON 5
http://i867.photobucket.com/albums/ab23 ... 99/2-1.jpg

Slikata baska resajzzz...ili mnogu golema..A baska linkovana radi lavaboto malenko bre za vakva ubavica...
Kompir99

Dobrodojde kolega:viewforum.php?f=62


Pravila kolega:viewtopic.php?f=27&t=103


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 8 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum