www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 8:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 29, 2011 1:01 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 10, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON 31
ЛокацијаCOLON Skopje
Vi balgodaram za sovetite moi iskreni ribolovni kolegi,se nadevam deka ke ima nekoj ishod poso prv pat lovam na pijavica.I bi sakal da ve prasam isto kako da gi odrzuvam pijavicite podolgo vo zivot?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 29, 2011 1:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Најдобро е да ги чуваш во влажни картони на темно и ладно место.Ако одиш на риболов и користиш фрижидерче за пикник стави ги во него,се разбира во канче со влажните картони и гајле немај. :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 08, 2012 2:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON 18
минатава година бев на вардар близу градско, покрај вардар џунгла права не се доаѓаше до вода,на една топола надвисната над вода имаше дива лозница полна грозје а беше некаде септември-октомври грозјето зрело и гледам му паѓа одозгора по некое зрно на 2-30 секунди ја собрав трската и се набутав под тополата некако зимање зрно грозје одма на јадица и така со собрана трска фрлам на метар пред мене немаше ни 3 секунди удар и тоа јак мкненје кило и кусур клен,втор пат фрлам исто за 3 секунди уште еден малце помал,се заебав ги ставив во 4уварката и ја спуштив во вода па изгледа ги разбркав.за жал немам слики ама чим узрее грозјето годинава правец на исто место ама овојпат ке сликам :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 08, 2012 3:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON 18
кленот на река треба да се бара на најнепристапните делови покрај обала кај сто има диви капини ,врби или некакви џбунови сто висат над вода ,покрај трупци од скршени дрва паднати во вода и сл.може да се брка на живи мамци,на џигер,на леб,овошје и ...јас нај4есто ловам на тапа-2-5 грама,18-20-конец,8-5-јадица,,поради непристапност на таквите места може да се собере некој дел од трската некад и скроз целата за да се избегнат закачувањата,и што повеќе криење а помалце мрдање и галама зашто јатото ако е тука одма ќе избега...се надевам на некого ќе му бидат од корист овие совети.БИСТРО


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 08, 2012 7:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
ЦитатCOLON
јас нај4есто ловам на тапа-2-5 грама,18-20-конец,8-5-јадица
naj4esto site lovat na potenok konec i pomali jadici ali naj4esto,a moze i ti kako sto posoci

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 08, 2012 7:59 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON 18
кој како сака и како мисли дека е подобро така нека си лови друже филип али кога ќе се набуташ по џбуновите и ќе мораш со собрана трска да ловиш мислам дека клен од 2+ ке го скине секој конец под 0-18 затоа што немаш во моментот никаква помошна амортизација, на поголема јадица ми е полесно да зака4ам било каков мамец а тоа на кленот не му смета воопшто.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 08, 2012 8:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Potpolno se slozuvam so Aco,nacinot na ribolov mora potpolno da se izbalansira so terenot na koj lovime.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 12:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5484
Klenot na 22 najlon i 6 jadica e najdobar aaaa fakajte sekoj si ima svoja taktika i spodeleteja.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 10:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Колеги да ве прашам нешто дали во ова време кленот може да се лови на блинкер,воблер бидејќи од ова лето почнав да се занимавам со спининг техниката не сум ногу запознаен како што работи кленот во овој временски период што мислите џабе ќе пробувам или поарно на тапа да земам ?

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 10:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
^^^^

[ img ]

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum